Esej mé dcery na téma "demokracie"

...společnost se má řídit názorem většiny a není možné prosazovat názory menšiny nebo menšin a obhajovat je konáním dobra pro většinu..

"Mami, nestíhám poslat profesorce esej, jedu na hory - prosím tě, pošli to místo mě.." byla poslední slova mé 16 leté dcery při loučení, odjížděla na lyžařský výcvik.

Než jsem esej odeslala, tak jsem si ji přečetla a dlouze o ní přemýšlím. Nemám na mysli češtinské a stylistické nedokonalosti, ale obsah. Jinými slovy - esej mé dcery mě velice zasáhla, proto jsem se rozhodla vám ji také nabídnout v neupravené podobě k přečtení, třeba vás také donutí se zamyslet:

 

Starověké Řecko a demokracie

Demokracie - z řeckého demokratía = vláda lidu (démos - lid, kratos - vládnout

 

Velmi často v dnešní době používáme výraz „demokracie“, který považujeme za jakési zaklínadlo. Měli bychom si ale uvědomit, jak to s demokracií bylo v historii a jaká ponaučení z historického vývoje plynou i pro dnešní dobu. V lidské společnosti se vše opakuje po spirále.

Kolébkou demokracie jsou řecké Athény, kde ale původně vládla aristokracie (vláda v rukou urozených občanů, z nichž byli každoročně voleni archonti - úředníci).  Roku 508 př. n. l. vydal archon Kleisthenes  z rodu Alkméonovců novou athénskou ústavu, kde obyvatele Attiky (tj. historický kraj, kde leží Athény) rozdělil do deseti územních fýl. Každá fýla se skládala ze tří tritií - město, vnitrozemí, pobřeží.  Při pobřeží se pěstovaly olivovníky a vinná réva, ve vnitrozemí se choval dobytek a v samotných Athénách se soustřeďovaly obchod a řemeslo. Nejmenší územní jednotka v Attice byl démos. Každý občan patřil do jednoho z 140 démů a od roku 507 př.n. l. se příslušnost k dému dědila. Tedy základem zřízení byl určitě pořádek a organizovanost, dělba práce a právní systém.

Nestačí jen právní systém nastavit, ale je důležité i zajistit fungování tohoto právního systému. Kleisthenes vytvořil nový politický orgán - radu 500. Každá fýla v ní měla 50 členů, kteří se každoročně losovali (nazývali se Prytanové). Každá fýla si vylosovala 1/10 roku, během níž úřadovali její členové. Takové období se nazývalo prytaneia. Během Prytaneie konkrétní fýly se každý den vylosoval jeden člen fýly, který představoval nejvyššího představitele státu. Athénský občan mohl takovou funkci zastávat jen jednou za život. Rada 500 zasedala v budově, která se nazývala prytaneion, přičemž tam musely být přítomny neustále 3/5 členů prytaneie. Za svou neustálou přítomnost dostávali tito představitelé stravu na účet státu. Když stát po někom chce práci a výkony, musí se o něj i postarat - i toto je součástí demokracie.

V čele územní fýly stál každoročně volený vojenský velitel (stratég), takže sbor deseti stratégů tvořil nejvyšší výkonný orgán státu. Stratég musel během úřadování své fýly svolat alespoň jednou zasedání lidového shromáždění (ekklesia) a další jeho zasedání třikrát až čtyřikrát dle potřeby, takže lidové shromáždění se scházelo prakticky jednou za týden. Demokracie tedy vyžaduje i neustálou činnost, konání a řízení a určité „pěstování“  - nebude fungovat sama od sebe.

Kleisthenes zavedl také ostrakismus - střepinový soud. Každý rok se na lidovém shromáždění hlasovalo, jestli někdo z občanů neohrožuje občanskou svobodu. Když se zjistilo, že ano, každý občan napsal na střep jméno toho, kdo podle něj představoval nebezpečí. Ten, jehož jméno se objevilo v největším počtu, byl na 10 let vykázán z Athén. Systém měl sloužit hlavně k prevenci vzniku tyranie, ale v praxi se používal hlavně k odstranění vlivných soupeřů, lidí kolaborujících s Peršany a podobně. Jak je vidět, demokracie se  může i velice snadno zvrhnout a je velice křehká.

Demokracii v Athénách završil a ukončil Perikles, který se opakovaně nechal volit stratégem a téměř všechnu moc vzal do svých rukou. Athény ale i nadále zůstávaly formálně demokracií. Ale byla to stále ještě demokracie? I dnes je třeba demokracii pěstovat. Mohli bychom, stejně jako kdysi v Athénách, jednou zjistit, že demokracií nazýváme něco, co již s ní má společný jen název.

I v ostatních řeckých státech byly ve státním zřízení znaky demokracie, například ve Spartě a Thébách.

Nejznámější odpůrce řecké demokracie je Platon - matematik, fyzik, filosof a také žák Aristotela. Cílem jeho politiky bylo zajistit dobro pro všechny. Aby někdo mohl konat dobro, musel mu rozumět a pochopit ho, a proto podle Platona měla vládnout vzdělaná a vychovaná skupina, které by ostatní lidé důvěřovali. I naše dnešní společnost věří, že by lidé ve vládě měli být patřičně vzdělaní, neboť je vžita představa, že vzdělaní lidé automaticky vědí, co je správné.

Podle Aristotela se má správná vláda opírat o střední vrstvy společnosti, aby se nezvrhla. Když se opírá o ty nejchudší, může vzniknout vláda lůzy, a když o ty nejbohatší, vznikne oligarchie, kdy ti bohatí jednají pouze ve svůj prospěch. I dnes jsou Aristotelovy názory stále aktuální. Domnívám se, že i Aristoteles by souhlasil s tím, že společnost se má řídit názorem většiny a není možné prosazovat názory menšiny nebo menšin a obhajovat je konáním dobra pro většinu, která je však zaslepena (či přímo zatuhle konzervativní). Lidé, střední vrstvy, většina a jejich názor jsou pro společnost zásadní. Není možné je umlčovat, zastrašovat či potlačovat - to již bychom nebyli v demokracii.

Autor: Dagmar Drobná Kubalík | pátek 11.3.2016 9:44 | karma článku: 40,64 | přečteno: 1645x

Další články autora

Dagmar Drobná Kubalík

Pravda a láska nějak uklouzly..

Prý vítězí.. Ale i tak mám ze všeho mrazení, že nás ty proklamace slabomyslných dovedly tak akorát do zadele.. Vážení - přiznejme si už konečně, že jsme si jen hloupě naběhli...

10.11.2016 v 23:46 | Karma: 37,96 | Přečteno: 712x | Diskuse | Ostatní

Dagmar Drobná Kubalík

V zrcátku

Zaspala jsem. Otevřu oči a ty nikde.....................................................................................!!

3.11.2016 v 16:44 | Karma: 39,44 | Přečteno: 834x | Diskuse | Ostatní

Dagmar Drobná Kubalík

Někdy stačí lidem naslouchat, abychom pochopili, jaká je Pravda...

Rusové války nezačínají, Rusové války končí.. řekl jen tak mezi řečí a já se jen zvědavě ohlédla, abych viděla, kdo to promluvil..

27.9.2016 v 10:43 | Karma: 43,29 | Přečteno: 1235x | Diskuse | Ostatní

Dagmar Drobná Kubalík

Nechci, aby mé děti někdo jednou učil, že "ježíšek" je sprosté slovo...

Když někdo řekne např. o panu prezidentovi, či o komkoliv jiném, že je "populista" - co tím ve skutečnosti míní?

9.9.2016 v 13:11 | Karma: 44,79 | Přečteno: 1639x | Diskuse | Ostatní

Dagmar Drobná Kubalík

Můj dárek pro Merkelbabu..

Dámy mají dostávat dárky, nemyslíte? Všechny dámy, bez rozdílu. Jaký dárek ale pro paní Angelu? Jeden jsem přeci jenom našla.. Tak ať se jí líbí..

25.8.2016 v 15:36 | Karma: 45,18 | Přečteno: 2943x | Diskuse | Ostatní

Nejčtenější

Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě

14. dubna 2025  8:27,  aktualizováno  9:06

Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické...

Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje

20. dubna 2025  8:48,  aktualizováno  13:55

Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...

Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident

15. dubna 2025  8:30,  aktualizováno  16:35

Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...

Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty

15. dubna 2025  14:06

Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...

Dan Bárta si traumaticky poškodil sluch, J.A.R. přesouvají vyprodané koncerty v Lucerně

16. dubna 2025  19:27

Populární kapela J.A.R. musela přesunout na jiný termín dva vyprodané koncerty v Lucerna Music Baru...

Voda se filtruje na benzinkách, v obchodech a kavárnách, říká odborník

22. dubna 2025

Nejkvalitnější voda je potřeba nejenom ve farmaceutickém a kosmetickém průmyslu, ale také v...

Rasputin, či poskok Konečné? Bavím se, říká předseda Stačilo! Sterzik alias Vidlák

22. dubna 2025

Premium V roce 2022 kandidoval do zastupitelstva obce Miroslav na Znojemsku za ČSSD. O rok později byl...

Za výběr z bankomatu v cizině poplatek i dvě stovky. Pozor také na nevýhodné kurzy

22. dubna 2025

Premium Poplatek za výběr z bankomatu v přepočtu skoro dvě stě korun zaskočil pana Tomáše z Prahy během...

Přes 60 jednotek hasičů likviduje požár na Rakovnicku. Platí třetí stupeň poplachu

21. dubna 2025  23:59

Hasiči od pondělního večera zasahují u požáru skládky volně uložených plastů u Rynholce na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 62
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 3397x
dayen@seznam.cz