Vietnamští podnikatelé jsou v Česku spokojeni

Nečasova vláda oznámila, že chce uzavřít s TOP 09 a Lidem novou koaliční vládu. Chce si vylepšit pověst a pozici u podnikatelů.

Po poslední ministerské rošádě jejich výměny ministerstev mezi ODS a Lidem, kdy si vyměnily ministerstvo obrany a dopravy nastalo kroutění hlav napříč politickým spektrem. Předsedkyně pidi strany LIDEM Karolina Peake jde dělat politickou ministryni obrany, na dopravu přichází poslanec – manažer z ODS Stanjura a do legislativní rady vlády Mlsna. Premiér Nečas slibuje zlepšení podmínek pro podnikatele a podnikání. Po kolikáté již? Nadšení v podnikatelské sféře nevzbudil a nikdo se již nediví ničemu.

A tak jedinou spokojenou podnikatelskou komunitou jsou Vietnamci. Původně k nám v době předlistopadového režimu v rámci tehdejších smluv v hospodářském uskupení RVHP přišli většinou pracovat, menší část získávat řemeslné kvalifikace a malá část studovat. Po společenských změnách po pádu totalitního režimu

byl tlak na jejich návrat do Vietnamu. Ten ale brzy skončil a naopak přišla nová vlna příchodu Vietnamců do Česka. Ale již ne pracovat, ale obchodovat. Před listopadem 89 se počet Vietnamců u nás na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let vyšplhal až na cca 30 – 35 tisíc. Dnes se jejich počet u nás podle statistického úřadu pohybuje přes 90 tisíc z toho asi 10 tisíc nelegálně. Podmínky k podnikání u nás jsou pro ně doslova exkluzivní. Získat živnostenský list nebo založit firmu je pro ně procházka růžovým sadem i když „neumět česky“. Na úřadech sedí maximálně vstřícní úředníci vybaveni česko - vietnamskými mini slovníky a jejich žádosti jsou vyřizovány skoro na počkání. Zkoušky na řidičská oprávnění získávají s pomocí tlumočníků a neznají ani bytové problémy. O takových podmínkách v jiných zemích Evropské unie si mohou nechat jenom zdát. Nejenom Vietnamci. A to jsme neměli kolonie jako třeba Anglie, Francie, Španělsko. A tak i přes určité ataky proti jejich podnikání ze strany celních orgánů si nestěžují. Komu taky a jak když neumět česky. I přes tyto malé zádrhely posílají domů, do Vietnamu, ročně v průměru cca 8 miliard korun. Čtete dobře, 8 miliard korun v čistých. Nevím, která stotisícová skupina drobných českých obchodníků vydělá za rok srovnatelnou sumu peněz.

Možná Nečasova vláda myslí strategicky do budoucnosti. Podle posledních informací ze života Vietnamské komunity u nás, chtějí požádat o oficiální statut národnostní menšiny se vším co k tomu u nás patří. Časem získají i volební právo a zachrání tito potomci bojovných vietnamských komunistů, kteří porazili i Američany českou pravici. Podle oficiálních statistik jsou třetí největší národnostní menšinou u nás. A to je slušný politický potenciál. I po všech historických zkušenostech, které náš národ s menšinami má, věřím tomu, že svého cíle Vietnamci dosáhnou. Češi je mají většinou rádi. Vždyť dnes již zaměstnávají spoustu Čechů nejenom při podnikání ale i ve svých domácnostech jako služky, pomocnice, pečovatelky o děti a podobně. Že se z jejich řad rekrutují i obchodníci s drogami, prostitucí, nelegální migrací atd. Vždyť to za bezpečnostní riziko nevidí ani policie nebo tajné služby. Češi prostě nemají rádi jenom Romy. Vietnamcům všechny prohřešky v otázce daní, zneužívání lékařské péče a další, úřady i lidé velkoryse přehlížejí. Kdo se chce o historii vietnamské komunity dozvědět více má možnost např. na:

http://www.asimilovani.estranky.cz/clanky/narodnosti-v-cr/vietnamci.html http://www.asimilovani.estranky.cz/clanky/narodnosti-v-cr/vietnamci-v-cr.html

Globalizace vystřídala internacionalismus. Jenom nepoučitelnost Čechů zůstává konstantou.

Zbyšek Dřevojan, Znojmo.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Zbyšek Dřevojan | středa 12.12.2012 19:57 | karma článku: 16,73 | přečteno: 1068x