Kauza Ištvan: Policie se vrací ke středověkým metodám

I pravil svatý Aurelius Augustin: „remonta iustitia quid sunt regna nisi magna latrocinia“, - „není-li v nich spravedlnosti, co jsou státy než velká lotrovství“.  

Žádná událost nerozbouřila hladinu veřejného zájmu a mínění jako kauza tří exposlanců, expremiéra a jeho přítelkyně Jany Nagyové a několika dalších osob, které začala policie stíhat pod přímým dozorem JUDr. Ivana Ištvana, vedoucího Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Názory se různí – a vzpomínám si na výrok karikaturisty Haďáka, který v r. 1968 zveřejnil v Literárních novinách bonmot „Naše názory se Ruzyní“, čímž narážel na tehdy známou věznici v Ruzyni, kde byli častými hosty političtí vězni. Je třeba se obrnit velkou, opravdu velkou trpělivostí, než z naší justice vypadne konečný verdikt o vině či nevině, který bude mít obecnou platnost. 31 domovních prohlídek, celkem okolo 400 zasahujících policistů v akci, kukly, beranidla, pouta, řetězy atd. Při zhlédnutí záběrů z policejních akcí se ptám, píše se opravdu r. 2013 a žijeme v demokratickém právním státě? Dal bych hodně za to kdybych mohl vidět ty předchozí výslechy, které mají domovní prohlídce dle § 84 Tr. řádu předcházet a to v protokolární podobě dle § 55, Tr. řádu, navíc stvrzené Nálezem Ústavního soudu III. ÚS 486 / 98, aby měla dotčená osoba poslední možnost jak tomuto drastickému zásahu do osobních práv a svobod zabránit. Jak by vypadaly otázky, které by padly v předchozím výslechu na získání důkazů o spáchaném trestném činu slíbení úplatku. Nabízí se jediné relevantní vysvětlení, že si aktéři dali tyto sliby v písemných dohodách, které policie jistě při prohlídce zajistila. S názorem Nejvyššího soudu „nemusíme souhlasit“, jak říká právnička Hana Marvanová, „ale máme ho respektovat“. Není nejvyšší čas se začít znovu zajímat o vazební důvody MUDr. Davida Ratha zda není jenom tak náhodou dnes již jenom osobním vězněm JUDr. Lenky Bradáčové??? Vždyť se ho již zastal i sám Kníže!!! Co mně, ale hodně moc vadí, je způsob jakým se naše policie chová k zadrženým, i když třeba ještě ne obviněným. To vodění osob spoutaných pouty na řetězech připomíná středověké metody vystavování obviněných na pranýři a působení na ty nejnižší pudy těch méně kultivovaných občanů veřejným ponižováním zadržených. Toto jednání policistů jednoznačnou oporu v zákoně nemá. Paragraf 11, Zákona č. 273 ú 2008 Sb. o Policii České republiky říká toto:

 

Zákon 273 / 2008 Sb. o Policii České republiky, § 11 

Přiměřenost postupu

 Policista a zaměstnanec policie jsou povinni

a) dbát, aby žádné osobě v důsledku jejich postupu nevznikla bezdůvodná újma,

b) dbát, aby jejich rozhodnutím neprovést úkon nevznikla osobám, jejichž bezpečnost je ohrožena, bezdůvodná újma,

c) postupovat tak, aby případný zásah do práv a svobod osob, vůči nimž směřuje úkon, nebo osob nezúčastněných nepřekročil míru nezbytnou k dosažení účelu sledovaného úkonem.

Otázka použití donucovacích prostředků je potom řešena v § 51, 52, 53 a 54, tohoto zákona. Zde se zcela jednoznačně píše, že policista je „oprávněn“ použít donucovací prostředky k dosažení účelu sledovaného zákonem. Nemá to tedy ze zákona „přikázané“. Je velice obtížně představitelné, že po skončení nařízených domovních prohlídek musí být zadržené osoby převáženy na policejní služebny v poutech a na řetězech. Asi se dotčené osoby s policisty rvali již při domovních prohlídkách a policisté museli překonat jejich odpor. Snad nejobtížněji představitelné je to v případě ženy, zde u Jany Nagyové, která byla vedena v poutech a na řetězu (jako medvěd) a to tak, aby to mohli bezvadně zachytit kamery novinářů. Lepší ukázku, jakou máme chlapáckou policii, si snad ani nejde představit. Jak cvičení policisté z obavy o své zdraví a možnost útěku této ženy ji musí „ošetřit“. Nemohu si pomoct, ale u mně to vyvolává představy středověkých scén. Spíše se kloním k názoru, že si zde frustrovaná policie a státní zástupci léčí své mindráky. Mohu zde místopřísežně prohlásit, že jsem předal JUDr. Ištvanovi a JUDr. Zemanovi důkazy o činnosti státního zastupitelství ve Znojmě a v Brně, které má do souladu se zákony v demokratickém a právním státě hodně daleko. V rámci svých povinností dozorových a dohledových neudělali pro dodržování zákonů nic. Informace o tom jsem opakovaně poslal i ministrům spravedlnosti Pospíšilo a Blažkovi. Jako příslušní ministři neudělali rovněž nic. Nyní hledají viníky, ale u sebe žádné pochybení nehledají. Sklízejí plody své vlastní nečinnosti. A tak za pár týdnů budeme mít ve Znojmě slavnosti vína, Znojemské vinobraní spojené s historickým průvodem, při kterém se také vodí v poutech a na vodítcích představitelky povětrných ženštin a jiných kriminálních živlů jak to bylo zvykem ve středověku a máchají v kašně na náměstí. Myslím si, že zde by našli tito policisté na 100 % angažmá se svým vystupováním. A v kašně na náměstí bych jim vymáchal hlavy i s jejich dozorujícími orgány aby vystřízlivěli. Zákon bohužel nepřichází ani se Zemanem jak sliboval.

Zbyšek Dřevojan, Znojmo.

 

Autor: Zbyšek Dřevojan | pondělí 22.7.2013 14:57 | karma článku: 29,78 | přečteno: 1502x