Jak se pokoušejí vzájemně mordovat političtí „Přátelé“

Je po mimořádných volbách, ale jak nám předvádí ČSSD, dílo ještě zdaleka dokonáno není. Zatím jsme viděli první kapitolu dramatu jako frašky politické sebevraždy v přímém přenosu. 

Na místo seriozní analýzy vidíme hysterické a panické jednání části politických špiček ČSSD. Abychom pochopili celou tu obludnost jejich iracionálního chování, musíme se vrátit až do volebního roku 2006. Při volební účasti skoro 64.5 % zvítězila ODS – 81 mandátů, druhá ČSSD – 74 mandátů a obě tyto velké strany získaly každá hodně přes 1,5 mil hlasů. Přesto vítěz voleb nemohl dlouho potvrdit své vítězství získáním důvěry v parlamentu.

Zabránil tomu povolební pat 100 proti 100. Tehdy jsme byli svědky první vlády bez důvěry. Nakonec tento povolební pat vyřešili přeběhlíci z ČSSD. Známé turbulence, které to vše doprovázely, byly zakončeny odchodem Miroslava Kalouska z KDU-ČSL a zrozením nových politických subjektů TOP 09 a VV. Volby v r.

2010 opět důkladně zamíchaly politickou scénou. Navzdory velkým očekáváním volby sice vyhrála ČSSD – 56 mandátů, ale bez koaličního potenciálu skončila v opozici. Druhá ODS získala 53 mandátů, ale ztratila přes 800 tisíc hlasů, i když ještě překročila hranici 1 milionu a přišla o 24 mandátů.  Ztráty ČSSD byly menší. Ztratila přes 600 hlasů a 18 mandátů, ale získala 1.155 mil hlasů.   Nastala vláda druhé pravicové koalice ODS s nově vzniklou stranou M. Kalouska TOP 09 a VV Víta Bárty. V politickém propadlišti skončil Jiří Paroubek a Lidovci. Byla to vláda utrpení pro většinu, kterou si užíval snad jenom Kalousek se svými muži a věrným souputníkem Petrem Nečasem z ODS jako předsedou vlády. Měla to být vláda rozpočtové zodpovědnosti a nesmiřitelného boje s korupcí.

Za žádné polistopadové vlády jsme si neužili víc pokrytectví, korupce, kupčení s hlasy poslanců a největším nárůstem státního dluhu a to za přímého řízení ministerstva financí nejlepším ministrem financí po listopadu 1989, inženýrem chemie Miroslavem Kalouskem. To nebyla chemie, ale středověká alchymie. K úplné dokonalosti chybělo najmout si výběrčího daní, jak se to dělalo ve středověku a pak na něj udělat pogrom. Pogrom sice byl, ale na řadové občany a daňové poplatníky. Jako alchymisté se osvědčili i poslanci při schvalování zákonů. Za všechny zmíním jenom zákon o přímé volbě prezidenta, podle kterého jsme si zvolili zdá se, absolutního monarchu z řad sprostného lidu a šlechtic skončil v podhradí. Skončilo to pádem vlády, který nám zorganizovala zdivočelá policie se státními zástupci. Mimořádné volby vyhrála ČSSD. Jako jediná získala přes milion hlasů a 50 mandátů i při jedné z nejnižších volebních účastí. Její největší konkurenti z voleb v r. 2006 a 2010 skončili totální porážkou. ODS téměř zmizela z politické mapy se ziskem 16 mandátů a 7,72% hlasů při úbytku další 676 tisíc hlasů. Jak vypadá tento výsledek při srovnání s 81 poslanci v r. 2006?! 

TOP 09 získala 26 poslanců a 15 jich ztratila. A přitom nepředvádí žádnou hysterii, vzájemně se neobviňují, neodvolávají ani Kalouska ani nikoho dalšího. Dá se z toho vyvodit závěr, že část voličů TOP 09, které v r. 2010 odloudila Lidovcům, se k nim vrátila a poslala je se 14 mandáty i zpět do sněmovny. Na politické scéně zazářil nový subjekt miliardáře A. Babiše ANO 2011 a ziskem 47 poslanců se stal druhou nejsilnější stranou těchto voleb. Další nový subjekt Úsvit získal také 14 mandátů. ČSSD tedy zvítězila, i když ne tak jak by si přála, ale je otázka nakolik se na jejím slabším výsledku podílela pátá kolona v jejích řadách. ČSSD pomohla Miloši Zemanovi na Hrad, protože bez jejich hlasů by se tam nedostal. Nejsem si jist, že jim oplatil stejnou mincí. Spíše sám nemůže rozchodit totální propad SPOZ, kterým dělá čestného předsedu. ČSSD zůstala velmi silnou stranou, neutrpěla žádný tragický propad a má zpět svůj koaliční potenciál. Nepodlehla trendu, který vyřadil ze hry ODS. Tak proč ta hysterie a bratrovražedné činy??

Příčinu není těžké rozpoznat. Ukazuje se, že nejstabilnější je KSČM. A navíc, levice jako celek dokonce posílila o jeden mandát na 83.  

Zbyšek Dřevojan, Znojmo.  

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Zbyšek Dřevojan | čtvrtek 31.10.2013 18:10 | karma článku: 12,01 | přečteno: 524x