Politika pro romská, nebo politika proti romská?

Výhra pravice je zjevná a 118 křesel je dost na prosazení zákonů, které budou velice nepopulární u spousty Romů. Zrušit porodné, zrušit pohřebné, ořezat dávky minimum a spousta dalšího bude mezi lidmi odkázanými na sociální system skloňováno ve všech pádech, jelikož tato opatření nás spolu s placením školného čekají v nejbližší době. Na druhou stranu jde také o jiné pasáže z programových prohlášení pravicových stran.

Podpoříme zaměstnávání rizikových skupin (dlouhodobě nezaměstnaní):

To chápu jako úlevu na dani a jiná opatření ve prospěch zaměstnavatele, který vytvoří pracovní místo pro Roma, který je dlouhodobě odkázaný na sociální dávky. Tady je pochopitelně nutno zmínit negativní zkušenosti zaměstnavatelů s romskými pracovníky a jejich opatrnost, která je považována za diskriminaci. Škoda, že není více využívána možnost dohody o provedení práce, ale ta také řeší tento problém jen omezeně. Snad by bylo řešením uzavírat pracovní smlouvu na velice krátkou dobu, třeba i na den a jakmile to začne skřípat tak okamžitě ukončit prac. poměr a naopak v případě osvědčení se by následovala standardní pracovní smlouva. Navíc postrádám dostatečný počet romských živnostníků a drobných soukromích podnikatelů, kteří začnou zaměstnávat své soukmenovce a tím pádem učiní stěžejní krok k pozdvihnutí národa z marazmu ve kterém se nachází. Profesní uplatnění je základ od kterého se odvíjí vše ostatní. Sociální politika státu udělala z mnohých Romů pohodlné a rezignované jedince. Takže jsem zvědav jestli se konečně místo vlny emigrace vzedme vlna odmítání sociálních dávek a usilování o uplatnění na trhu práce.

Zajistíme důsledné potírání práce „načerno“, která nejen znevýhodňuje a zneužívá dotyčné pracovníky, ale zároveň znevýhodňuje ostatní osoby na trhu práce.

Tato teze mi také celkem vyhovuje a myslím, že má své opodstatnění. Možná bych ještě přitvrdil v době vysoké nezaměstnanosti a zavedl opatření na ochranu zdejšího trhu práce. Tím myslím, že občané ČR by měli být v první řadě zaměstnáváni a námezdní dělníci z jiných zemí (mimo EU) by v současné době neměli mít možnost profesně se uplatnit na úkor domácích uchazečů o zaměstnání. Velká Británie touto cestou kráčí a pracovní povolení v dnešní době získat právě tam,  není vůbec snadné. Chrání si svůj trh práce a myslí v první řadě na občany VB. Nejsem xenofob, ale spíš patriot a zejména racionálně uvažující jedinec. Je mi jasné, že těžko prosazovat takové záležitosti, ale je to prostě pro občany ČR to nejlepší.

Vrátím se, ale tématu a tím je politika pravicových stran a její dopady na romskou komunitu. Je načase, aby zevnitř minority bylo jasně deklarováno, že zaměstnávání Romů je prvořadé a nejdůležitější opatření, které povede ke změně neblahého stavu. Myslím si, že právě teď by měla na scénu vstoupit hnutí která budou odmítat Status quo a místo vyplácení dávek volat po profesním uplatnění. Nyní Romové samotní musí dát na jevo, že pracovat chtějí. Sleduji jak spousta Romů je zděšena představou, že tu nyní bude pravicová vláda, kterou vnímají jako protiromskou. Osobně si myslím, že pravicové politické strany mají ve svých programech návrhy , které se nás přímo dotýkají a dotýkat budou velice citlivě, ale v konečném důsledku budou přínosem pro zlepšení životní situace Romů v ČR. Jestli je nutné oddělovat zrno od plev tak budiž. Jestli místo neustálého dávání ryb hladovím se konečně začne tyto hladové učit rybařit tak je to krok správným směrem. Teď je na nás samotných jak se k tomu postavíme a jestli jsme dostatečně odpovědní a svéprávní. Teď je důležité přehodnotit priority.

K výsledku voleb ještě osobní postřeh:

Kroužkoval jsem sice jednoho regionálního politika a jsem rád, že se do sněmovny mým přičiněním dostal, na druhou stranu zvažuji alternativu, že by levice tyto volby vyhrála a začala prosazovat soc. demokratický program. V takovém případě si nedovedu představit, že právě tady by se mohlo dít něco tak úžasného jako se děje ve Skandinávii. Nejsme připraveni na norský, nebo švédský model a tím nemyslím jenom společnost jako takovou(daňová solidarita je tady vnímána jako něco nepřípustného atp.), ale i současnou levicovou část politického spektra. Sociální demokraté dneška jsou na jiném vývojovém stupni než ti jejich skandinávští kolegové. Prosadit všechny jimi avizované návrhy by nepochybně mělo negativní výsledný efekt. Je to pouze můj názor, ale sociálně demokratická politika směrem k Romům škodí více než by se na první pohled zdálo. Možná se pletu a vycházím pouze z populistických hesel která mi znějí v uších ještě dnes, možná se neorientuji v politické realitě tak jak bych měl, ale ke svému názoru jsem přeci nějak dojít musel a z něčeho vycházel. Je to vždycky stejné...nic není takové jak se na první pohled zdá a tak je potřeba nahlížet na situace z různých úhlů pohledu a pak to vše dostane mnohem sofistikovanější podobu.

Rozpoznat pro romskou a proti romskou politickou stranu je docela oříšek a tak lidi koukejme více na důsledky počínání všech stran jelikož nežijeme pouze dneškem,ale máme na paměti i budoucnost nejenom naší, ale zejména našich dětí.

Autor: Drahomír Radek Horváth | neděle 30.5.2010 10:30 | karma článku: 24,34 | přečteno: 2052x
  • Další články autora

Drahomír Radek Horváth

Romové jsou zlatý důl

11.7.2015 v 11:04 | Karma: 34,07

Drahomír Radek Horváth

My a oni

17.4.2013 v 20:08 | Karma: 15,89