Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Mě nedostanou

Feministky se nám snaží více než sto let vysvětlit, že ženy jsou stejné jako muži. Že mají stejná práva, s tím bych souhlasila. Ale stejné? Stejné rozhodně nejsme. A projeví se to zejména, když dojde na lámání chleba.  

 

Šla jsem po tělocvičně do vany. Když jsem jednou nohou vstoupila do horké vody, došlo mi, že nemám ručník. Jistě, mohla bych, jako můj muž houknout kamsi do nitra zšeřelého bytu, zda by mi někdo, jehož jméno bych mohla použít, ale radši zvolím neutrální: „ Miláčku,“ mohl donést ručník. Ale přeci nebudu obtěžovat. Takže s jednou nohou suchou, druhou mokrou jsem se vydala ulovit kus suchého froté. Zrádné linoleum v kuchyni ocenilo mou nekompatibilní vlhkost chodidel a pokusilo se mne přemluvit k elegantnímu rozštěpu. Kyčle, vědomy si, že tento cvik je mimo jejich možnosti, podaly pokyn mozku k vyrovnávacímu manévru. Ten skončil ladnou piruetkou, náběhem na dvojitý Salchow a rozseknutým palcem. Ostrá bolest mi vehnala slzy do očí a bolest se ozvala jako dobře mířený šťouchanec do oka.

Tehdy jsem si krutě uvědomila, jak rozdílné jsou ženy-Venuše od svých silnějších poloviček. Palec jsem promptně obalila toaletním papírem, jelikož byl první po ruce a dobře sál. Hned následně jsem popadla houbičku ze dřezu a namočila ji do studené vody. „Myslíš, že to zabere?“ optal se manžel, zatím jediný divák mého virtuózního gymnastického výkonu. „Nezabere, ale aspoň ta krev nezaschne na podlaze.“

Šmouhy na kuchyňském linoleu vzbuzovaly zdání právě proběhnuté domácí zabíjačky, takže jsem se dobelhala ještě pro kyblíka a mop, abych vytřela pořádně. Pak jsem s uspokojením dokončila svůj původní plán: jít se vykoupat.

Vzpomněla jsem si na slova našeho trenéra sebeobrany, který s oblibou připomíná, že my ženy bychom raději sedmkrát zemřely, než bychom se vzdaly své kabelky. Například já bych raději zemřela, než bych musela na pohotovost s mastnými vlasy. Uvědomila jsem si totiž dvě věci. Po odstranění toaleťáku existovalo podezření, že rána je zralá na šití. A za druhé,  že teplá voda podporuje krvácení. Ale předstoupit před lékaře pohotovosti se zplihlými vlasy zpocenými z tělocvičny byla v tu chvíli horší představa. Naložila jsem se do vany a v tichosti propočítávala, kolik, vzhledem k tělesné váze, mohu ještě ztratit z objemu krve, než si stihnu smýt šampón. Má váha a intenzita krvácení ponechala dostatek prostoru i pro kondicionér.

Voda odhalila skutečné škody, které má pirueta způsobila na noze. Bylo by hezké nechat o sebe pečovat ve sterilním prostředí, zamrkat na doktora a vzít pokojíček alespoň se snídaní. Doma si jí budu muset připravit sama. Navíc mám umyté vlasy a nejsou moc dlouhé, takže bych si je jistě zvládla vyfoukat v pozici holubice na jedné noze. Ale uvažuji jako žena-matka… Co kdyby se vzbudily děti. Kdyby ne, ráno by zjistily, že maminka doma není a minimálně ten nejmenší by plakal. Ti dva by byli smutní a určitě by si pokazili nějakou důležitou zkoušu ve škole….nebo by byly ve stresu a pohádaly by se s nějakým dobrým kamarádem…..

„Ne ne, když jsi je rodila, taky jsi to musela vydržet,“ ozve se někdo v mojí hlavě. „Hm, to je fakt,“ odpovím si sama, odmotám třicet centimetrů polštářkové náplasti, metr izolepy a myslím na svůj lékařský titul, který sice nemám, ale stejně by to žádný nýmand na pohotovosti nevymyslel lépe. To je přeci jasný.

Je jedenáct v noci. V noze mi cuká, ale krev se zastavila a do rána času dost na zhojení. Možná jsem byla v minulém životě ještěrka a kus masa mi doroste. A jestli ne, budu si to alespoň intenzivně představovat. Času mám dost. Bolí to tak, že asi dlouho neusnu, takže mentálně možná s ještěrkou splynu. Hlavně, že je pořádek v kuchyni a nevzbudila jsem děti.

My ženy jsme zkrátka jiné. Někomu se  můžeme  zdát hloupější, povrchnější nebo iracionální.  Milujeme serepetičky, nákupy, hebké vlasy, romantické západy slunce a Káju Gotta. Ale věřte, chlapi, že když dojde na věc, jsme z ocele. A bez ohledu na to, jestli je to kus palce nebo srdce, když někoho milujeme, rozkrájely bychom se pro něj.

 

 

Autor: Kristina Salvetová | pondělí 31.12.2018 21:11 | karma článku: 30,87 | přečteno: 1240x
  • Další články autora

Kristina Salvetová

Stará tlustá unavená , tady mě máte

Návrat do práce po mateřské je milník, který mnohé nažene hrůzu. Když svléknete pohodlné legíny, pocintané triko a přestanete se tvářit, že to, co je v noci pyžamo, je přes den ležérní outfit, bude to bolet. Nejinak je tomu u mě.

9.8.2023 v 16:33 | Karma: 20,54 | Přečteno: 528x | Diskuse | Ona

Kristina Salvetová

Řeknu vám, co nikdy neřeknu

Taky jste měli jako malí větu, kterou Vaši rodiče často používali a vy jste je za to nenáviděli? A to dokonce tak, že jste si svatosvatě přísahali, že ji nikdy nepoužijete?

2.8.2023 v 9:44 | Karma: 12,20 | Přečteno: 335x | Diskuse | Osobní

Kristina Salvetová

Tak nám zavřeli poštu, paní Müllerová!

Jedni se radují, druzí rozčilují a třetí v nejistotě hledají, jestli se jejich pošta ocitla na black listu. Vláda se hájí záchranou státního prodělečného podniku a populisté se zaklínají seniory se složenkami.

31.3.2023 v 12:39 | Karma: 13,47 | Přečteno: 269x | Diskuse | Hyde park

Kristina Salvetová

Když jaro, tak drožďovou

Jarní únava přichází stejně nečekaně jako nevítaná návštěva a zůstává stejně dlouho. Kdyby to tak chtělo vypít kafe a odtáhnout. Záleží na pohoštění, které ke kávě připravíte. Já doporučuji drožďovou pomazánku. Odtáhnou všichni.

16.3.2023 v 15:09 | Karma: 18,65 | Přečteno: 356x | Diskuse | Ona

Kristina Salvetová

Jsem boomer a je mi fajn

Víte, jak se pozná, že jste boomer? Zeptáte se děti, co to vlastně znamená. Jako odpověď se vám dostane výčet vlastností, díky kterému stejně nepochopíte, proč jste pro ně fosilie, zatímco u vás je všechno v cajku.

1.3.2023 v 6:40 | Karma: 37,89 | Přečteno: 2749x | Diskuse | Ona
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Biden se nakazil covidem, stahuje se do izolace, oznámil Bílý dům

18. července 2024,  aktualizováno 

Americký prezident Joe Biden, který obhajuje v podzimních volbách mandát, se nakazil covidem....

Raketová kariéra Trumpovy snachy. Hvězdné Laře radila i rodačka ze Zlína

18. července 2024

Premium Pro snachu Donalda Trumpa Laru jsou poslední měsíce ve znamení nástupu na politické výsluní, který...

I pár stovek měsíčně udělá za dvacet let divy. Expertka o výchově ke spoření

18. července 2024

Premium O financích mluví jen pět procent žen. A podobné procento teenagerů dostává informace od rodičů...

Velký výprodej státu. Nabízí jez, pošty i hřbitovy, některé však omylem

18. července 2024

Premium Pokud se chystáte v budoucnu investovat do nemovitostí, zbystřete. Stát se hodlá zbavit více než...

  • Počet článků 45
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 963x
Považuji za ztracený den, kdy jsem nikoho nepobavila. Miluji život takový, jaký je a lidi, které v něm potkávám, jejich příběhy i přítomnost. A  také studené ovocné knedlíky, vůni tlejícího listí, kopretiny, letní rána a české filmy. Chutná mi cokoliv, co uvařil někdo jiný než já. 

 

Seznam rubrik