Tajemný tunel na Marsu?

V posledních dnech se v záhadologických skupinách na sociálních sítích roztrhl pytel s příspěvky o údajném vstupu do tunelu, který se nachází na Marsu. Skutečně se ale jedná o vstup do tunelu, nebo je vše jinak?

Virtuální lovci geologických marsovských anomálií dennodenně chrlí obrázky, na kterých se jim daří nalézat objekty, jenž dráždí naší fantazii. Nejinak je tomu i v tomto případě. Nejnovějším hitem se v posledních dnech stal i údajný vstup do tunelu, který se nachází v oblasti Greenheugh Pediment. Snímek pořídil rover Curiosity kamerou  Mast 7. května 2022 (Sol 3466) v 7:56 hod. světového času, na kterém je v jedné ze skal zachycen obdélníkový útvar, jehož vnitřní zdánlivě hladké stěny se jakoby ztrácejí ve tmě otvoru. Otvor ve skále je na první pohled fascinující, ale to jen do té doby, dokud si snímek neprohlédnem podrobněji.

Většinou v médiích publikovaný snímek z kamery Mast roveru Curiosity.

Pokud se podíváme na originální verzi snímku, umístěnou na webu NASA, kterou nejrůznější uživatelé a bulvární média šíří v chabém rozlišení, odhalí se nám po jeho přiblížení detaily onoho domnělého vstupu do tunelu a najednou tajemný útvar ztrácí své kouzlo. Otvor ve skále se nezdá být hluboký a je možné spatřit všechny jeho vnitřní stěny, které jsem se pokusil, alespoň přibližně, vyznačit na obrázku níže. Je tedy na první pohled zřejmé, že se nejedná o tunel, ale jen o otvor vzniklý odlomením části skály. Podobných čtvercových, obdélníkových a tvarově jiných geologických útvarů se na marsovských skalách nalézá poměrně mnoho a vznikají díky tamním zemětřesením, která zvyšují napětí a tlak mezi různými druhy hornin a geologickými vrstvami, až po nějaké době dojde k prasknutí, či k odlomení kamene.

Vyznačené stěny a detaily otvoru po přiblížení originálního RAW snímku.

Jak také upozorňuje web ScienceAlert.com, neznáme rozměry skály s otvorem a ostatních útvarů zachycených na snímku, a proto je velmi pravděpodobné, že i kdyby se jednalo o tunel, jeho rozměry budou nejspíše jen pár centimetrů, max. desítek centimetrů velké. To podporuje i fakt, že většinou všude publikovaný černobílý snímek s "tunelem" je ve skutečnosti pouhým malým výřezem z mnohem většího kolorovaného panoramatického snímku (MSL 3466 MR), na kterém je díky lepší perspektivě miniaturnost "tunelu" mnohem lépe patrná. Otvor se na tomto snímku nachází trochu směrem nahoru a doleva od středu panoramatu. A pokud si tento snímek pozorně prohlédnete, lze na něm nalézt i další otvory.

I když rozměry otvoru neznáme, můžeme je zjistit a také jsem se o to pokusil. NASA uvádí, že se na tomto panoramatu každých 33 pixelů rovná 2,54 cm při 300 DPI. Já využil pomoci měřícího nástroje na webu https://viewer.gigamacro.com, díky němuž jsem naměřil rozměry otvoru o velikosti cca 41 x 26 cm.

Kolorovaný panoramatický snímek části oblasti Greenheugh Pediment.

Závěr je jasný. Snímek z kamery Mast mění úhel pohledu na otvor a tím pádem se z malého útvaru stává v očích pozorovatele útvar mnohem větší; malé rozlišení snímku (které většina lidí a médií sdílí) podpořené pareidolií, vykouzlí z otvoru vzniklého vylomením skály, otvor s tunelem do neznáma. :-)

 

Zdroje:

https://mars.nasa.gov/raw_images/1064629/

https://www.sciencealert.com/this-cool-rock-formation-on-mars-looks-just-like-an-alien-doorway

http://www.gigapan.com/gigapans/229311

https://viewer.gigamacro.com/view/GIvcoFX3fWdxwa3V?x1=53192.08&y1=-94564.90&res1=130.61&rot1=5.04

Autor: Dominik Franc | úterý 17.5.2022 11:52 | karma článku: 20,82 | přečteno: 875x
  • Další články autora

Dominik Franc

Rozhovor: Jan Hlubek

22.12.2021 v 15:12 | Karma: 10,96

Dominik Franc

Tajemný pás děr v Peru

23.10.2021 v 10:21 | Karma: 20,32