Rozhovor: Jan Hlubek

Rozhovor se spisovatelem Janem Hlubkem. O záhadách a jeho knize Život ve vesmíru - Ten náš a ty další.

Je spisovatel a český básník. Jak uvádí na svém osobním webu, od mala ho přitahovala temná a ponurejší místa a nebo nejrůznější předměty, jako jsou např. staré hrady, hřbitovy, kostlivci a nebo třeba masky. Od toho se také odvíjí jeho současná tvorba, která spadá do kategorie hororové literatury. Od dětství ho ale také spojuje láska k paleontologii se zájmem o jiné vědní obory. Ta vyústila vydáním jeho první knihy s názvem Život ve vesmíru - Ten náš a ty další, která vyšla již před pěti lety a o které si dnes zpětně budeme také trochu povídat. Má na kontě 5 knih, narodil se v Ostravě v roce 1994, vystudoval Střední odbornou školu v Šumperku a v současné době je studentem Slezské univerzity, spisovatel Jan Hlubek.

 

Máš nějakou svou oblíbenou záhadu, nad kterou rád přemýšlíš, popř. existuje záhada, na kterou bys rád znal odpověď?

Ano, mám. Je jí záhada zříceného talíře v Roswellu. A přestože dnes už zřejmě každý rozumný občan uzná pozemský původ celého incidentu, zajímají mne veškeré podrobnosti tohohle případu. I při vyloučení mimozemšťanů je tam těch otazníků stále dost.

Jaké máš konkrétně na mysli? Mohl bys uvést alespoň některé z nich?

Například, jaký podíl mohla mít kauza na smrti Kennedyho, zda v ní sehráli úlohu Sověti apod.

Zažil jsi něco záhadného, co si dodnes nedokážeš vysvětlit?

Ano, zažil jsem chlapíka, který mi kdysi dávno předpověděl kariéru spisovatele včetně podrobností, které nemohl znát, neboť jsem je neznal ani já. Jeho slova se naplnila, ale dotyčného jsem již nikdy neviděl.

V současné době se věnuješ psaní hororových příběhů, ale tvá první kniha byla spíše z ranku populárně naučné literatury se zaměřením na téma existence mimozemského života. Co tě vedlo k sepsání této knihy?

Já říkám, že mimozemšťané jsou oběťmi hoaxů a dezinformací. Pokud se tu někdy objeví (jakože ta možnost tu samozřejmě je), měli by si to vyřídit se všemi, co je líčí tak směšně, jak je líčí. A netajím se tím, že konspirátorský byznys je mi odporný. Däniken apod. To je přece hrůza. Je to to samé, jako když já budu psát o někom, kdo je mrtvý nebo žije daleko, protože si myslím, že mi nenatluče kokos a já že mohu profitovat. Takže jsem měl potřebu mnohé doktríny uvést na pravou míru.

Proč v psaní knih na toto téma a nebo jiné, se snahou poodhalit tajemství některé ze záhad, nepokračuješ?

Ta myšlenka mi pořád víří hlavou. Dokonce mám i několik textů rozpracovaných, jenže beletrie mi krade veškerý čas.

Doufám, že ho budeš mít někdy trochu více, abys mohl tyto texty dokončit a publikovat. Jaký je tvůj názor na existenci technologicky vyspělého mimozemského života, ale i toho jednoduchého - na úrovni mikroorganismů?

To je opravdu jen a pouze můj názor. Máme tu další faktory, jako Drakeovu rovnici, Saganův paradox atd. O mikroorganismech nemůže být ani pochyb. O vyspělejších formách života můžeme polemizovat, avšak já věřím, že ta temná, rozmanitá hlubina ukrývá to, co stěží můžeme poznat, a taky nepoznáme - cosi fantastického.

 

„Největším frajerem byl pro mě vždycky Marcel Grün, autor publikace Mimozemské civilizace - mýtus, nebo skutečnost? A je mi velice líto, že nás již opustil."

Jan Hlubek

 

Myslíš, že měla tvá první kniha mezi lidmi, kteří se o tuto problematiku zajímají, úspěch a nebo spíše přicházeli negativní ohlasy?

No, to záleží, kdo si knihu přečetl. Já v ní uplatňoval značně vyhraněné názory a vůči podporovatelům očividných nesmyslů jsem vystupovala hodně urážlivě, takže ten, kdo viděl dvacet osm ras za každým rohem pod peřinou i sousedovic mrazákem, musel být uražený a ohlas tomu odpovídal. Seriózní čtenáři pak byli buď spokojeni, nebo se dožadovali věcné diskuze.

Jak těžké bylo pro tebe svou první knihu napsat a nechat vydat?

Těžké bylo obojí. Byla to prvotina, nevěděl jsem, jak se věci mají. Někteří lidé, kteří utvářeli finální verzi, se ukázali nekompetentní, takže text má spoustu nedostatků, nicméně jsem rád, že se povedlo jej takto dostat do světa, zejména tedy děkuji vydavateli a čtenářům, kteří byli spokojeni, stejně jako těm, kteří nebyli, ale přesto se na mě nevypravili s baseballovou pálkou.

Máš nějakou oblíbenou záhadologicky laděnou knihu a nebo autora, od kterého si rád přečteš o něčem záhadném?

Největším frajerem byl pro mě vždycky Marcel Grün, autor publikace Mimozemské civilizace- mýtus, nebo skutečnost? A je mi velice líto, že nás již opustil.

Na čem momentálně pracuješ a jaké jsou tvé další plány do budoucna?

Momentálně chystám pro vydání dva romány, v záloze čekají nějaké povídky a u vydavatele už přešlapuje antologie, kterou jsem editoval, tak snad se toho co nejvíce stihne příští rok.

To zní moc dobře, čtenáři se mají určitě na co těšit a já ti držím palce, at vše vyjde dle tvých plánů. Honzo, moc děkuji za odpovědi. Vážím si toho, že sis na mne udělal čas a ještě než rozhovor ukončíme, musím se tě zeptat, zdali je něco, co bys chtěl čtenářům vzkázat?

 Potěšení na mé straně, Dominiku. Chtěl bych jen snažně apelovat na všechny, aby nejedli každou ,,čokoládu", která se jako čokoláda tváří. Že ji najdete povalovat se v trávě, je malá šance. Nevěřte kecům. A taky k sobě buďte ohleduplní v téhle době. Přece nechceme, aby hoaxeři měli nakonec pravdu.

tvorba Jana Hlubka

 

Kontakt: web: www.hlubek.cz, Facebook: officialjanhlubek.cz, Instagram: janhlubek

 

Knihu Život ve vesmíru a další tvorbu autora je možné zakoupit v kamenných prodejnách a nebo v e-shopech např. u těchto prodejců: Knihcentrum, Knihy Dobrovský, Megaknihy apod.

Autor: Dominik Franc | středa 22.12.2021 15:12 | karma článku: 10,96 | přečteno: 315x
  • Další články autora

Dominik Franc

Tajemný tunel na Marsu?

17.5.2022 v 11:52 | Karma: 20,82

Dominik Franc

Tajemný pás děr v Peru

23.10.2021 v 10:21 | Karma: 20,32