Jakou hodnotu má lidský život aneb superbynys farmaceutických firem

Každý je někdy nemocný. Někdo více, druhý méně... Na čem to záleží? Na stylu života? Na naší mysli? Nebo na zázračných lékařích? Jak dalece nám ke  zdraví napomohou všudypřítomné reklamy na super léky, perfektní pasty na zuby....?

Moje babička měla superléky. Vyléčily skoro všechno, byly laciný a i když jsme je nenáviděli, většinou opravdu pomohly. Na bolení břicha jsem dostala alpu na cukr, na bolení hlavy alpu na cukr, při škrábání v krku malilinkou trošku slivovice (protože na to už alpa byla slabým kafem) a opravdu slivovice nejen že mi spálila chuťové pohárky na pár dní, ale většinou i viry. Jedině při horečkách to byla půlka acylpyrinu. To byla největší vymoženost (mluvím o přelomu 70 a 80 let). Při každé nemoci jsme museli ležet v posteli a potit se, pít hektolitry bylinkových čajů buď s citrónem nebo medem. A přežili jsme.

Dnes, když má moje dcera nějakou prkotinu, jako sopel, dostane od dětské lékařky hromadu receptů a tak poté, co jsme při poslední návštěvě na časté močení (které bylo asi jen vyvoláno lehkým stresem) dostala antibiotika (co na tom, že vyšetření moči přišlo až za pár dní a bylo negativní), vrátila jsem se raději k přírodě. Teď když vidím, že dcerka začína popotahovat, dostane pár kapek echinacey s propolisem, případně jitrocelový čaj s medem a většinou k nemoci ani nedojde. Pokud první příznaky zaspím a nemoc propukne, přiznávám že i já výjimečně beru do ruky nějaký dětský paralen, ale to opravdu jen výjimečně, aby se dcerka aspoň v noci vyspala (no nebudu lhát, taky abych se vyspala já).

Za těch pár let, co se tím zabývám, jsem si mockrát vyzkoušela, jak skvěle zabírají bylinky na hodně běžných problémů. Před lety jsem zabrousila i do jiné sféry, a to do japonských léčivých sil (jak přeložit správně Japanische Heilströmen?) Knihu v němčině jsem před lety dostala od dlouholeté přítelkyně z Německa, která se zaobírá alternativní medicínou a vždy mě upozorní na něco nového zajímavého. Díky této knize jsem tenkrát svou 10-ti měsíční dcerku zbavila během několika minut úporného kašle. Po knize jsem tenkrát sáhla z úplného zoufalství, že už jí zase dají antibiotika (ta tenkrát dostala na teploty v 8 měsících). Krok po kroku jsem se jí prokousávala, učila se jak dlouho a na kterých místech zlehka tlačit a světe div se, vážně to fungovalo. Loni se mi zase podařilo odvrátit astmatický záchvat pouhým držením bohu na palci u nohy. Nejen, že se během krátké chvilky zklidnila, ale už se jí nevrátil (a snad už nevrátí). Samozřejmě někdo může oponovat, že si hraju s jejím životem. Podotýkám, že vždy zkouším alternativní možnosti až do doby, kdy by to mohlo být nebezpečné. Nejsem blázen a svou dceru miluji a chci pro ni jen to nejlepší.

Nejsem žádný odborník ani v medicíně klasické, ba ani v té alternativní. Ale snažím se z obojího vzít si to důležité. Když jsem před mnoha lety trpěla na dvanáctníkový vřed a lékařka mi dala už asi pátý lék (po kterém jsem se vůbec necítila lépe), bylo mi jí líto, tak jsem jí řekla, jako že cítím, že se to trošku zlepšuje. Bylo mi tenkrát už několikátým měsícem pod psa, ať jsem snědla cokoli, bylo mi špatně, dietu jsem dodržovala a stejně nic. Tak jsem přestala brát ty prášky, začala si zapisovat, po kterých jídlech je mi hůř a časem jsem se dopracovala k zajímavému výsledku. Mohla jsem jíst vše co bylo připraveno z čerstvých surovin a vyhýbat se smaženému, česneku, cibuli, paprice a čerstvým okurkám. A bylo mi dobře. Bez prášků.

Když jsem před časem zase začala cítit časté pálení žáhy, zpytovala jsem své svědomí a uvědomila si, že za to může častá silná káva, sladkosti a málo pohybu. Tak jsem alespoň zredukovala kávu na maximálně 2 denně a ne moc silné, snažím se nejíst sladkosti a když už, tak ne po obědě a kupodivu je kyselost zase pryč. Samozřejmě jsem to mohla vyřešit nějakým ALKA SELZER nebo jiným anacidem, ale proč dělat farmaceutické firmy ještě bohatšími a moje tělo zanášet víc a víc umělými látkami?

Kdo se dnes zamýšlí nad tím, co jí a co pije? Bolí tě hlava? Proč si nevezmeš prášek? Ibuprofen to spraví... ale ono to většinou i spraví zlepšení pitného režimu. Bolest hlavy jak známo je prvním příznakem dehydratace... Máš vysoký tlak? Běž k doktorovi, ať ti na to něco dá.... proč jíst česnek a cibuli, který ho regulují? A taky shodit pár kil? A začít sportovat? Tolik obětí? LIDI, děláme to pro sebe, pro nikoho jiného!

Přestaňme se cpát drahými preparáty na prevenci nemocí a zkusme "zase" jíst ovoce a zeleninu, kroupy a jáhly, fazole a čočku a pít vodu nebo bylinkový čaj. Zkusme se zamýšlet nad důsledky svých jednání, nad tím, jaký dopad na naše tělo má i obyčejný stres. Přestaňme zanášet naše těla přemírou kosmetiky, krémů, pudrů a jiných hovadin. A za ušetřené peníze můžeme jet třeba na dovolenou.

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jolana Dominguez Carela | středa 14.10.2009 14:10 | karma článku: 43,79 | přečteno: 7907x
  • Další články autora

Jolana Dominguez Carela

Zdraví jako lék

7.2.2014 v 17:59 | Karma: 8,02

Jolana Dominguez Carela

Kdy pomáhat druhým?

11.3.2013 v 12:11 | Karma: 8,38