Gekoní skvosty z Nové Kaledonie

Ostrov Nová Kaledonie a okolní ostrůvky jsou domovem zvláštní skupiny gekonů, kteří se nevyskytují nikde jinde na světě. Patří do podčeledi Diplodactylinae, která zahrnuje druhy vyskytující se dále jen v Austrálii a na Novém Zélandu. Poskytují krásný příklad šíření drůhů na ostrovech a adaptace na odlišná prostředí, protože jako monofyletická skupina pocházejí z jednoho předka.

Nová Kaledonie je fragmentem dávno zaniklého kontinentu starého 250 milionů let. Je tvořená hlavním ostrovem Grand Terre a několika menšími ostrovy. Fauna i flóra se tady vyvíjela v naprosté izolaci a najdeme tady vysoké procento endemických druhů jak mezi rostlinami, tak mezi živočichy. Gekoni z Nové Kaledonie jsou stromoví a mají velmi prodloužené polštářky umožňující dokonalou přilnavost k materiálu. Lamely na spodní straně prstů jsou uspořádány do síťovitých útvarů a u rodu Rhacodactylus se nacházejí dokonce i na ocasu. Tito gekoni se také vyznačují pohlavním dimorfizmem -samci mají větší preanální póry a bývají mohutnější. Všechny druhy na Nové Kaledonii jsou noční a živí se převážně hmyzem. Patří mezi ně ale také největší gekon světa, u kterého byl zatím prokázán jediný případ pozření ptáka ještěrem ze skupiny Gekkota.

Nejznámější druhy najdeme mezi gekony z rodu Rhacodactylus. Rhacodactylus ciliatus je dnes chovatelsky oblíbeným druhem, do roku 1994 byl ale považován za vyhynulého a  senzačně objeven znovu na malém ostrůvku Isle of Pines. Na hřbetě mají obě pohlaví hřebeny z kůže, které mohou dosahovat různých velikostí a tvarů. Oční víčka mají srostlá, takže podobně jako většina gekonů si oči čistí dlouhým jazykem. U tohoto druhu existuje způsob obrany pomocí samovolného odtržení ocasu, na rozdíl od gekona Rhacodactylus auriculatus mu ale už nikdy nedoroste. Dožívají se velmi vysokého věku -15 až 20 let.

Velký počet z novokaledonských gekonů je velmi variabilních, co se týče zbarvení. Jednotlivé populace na malých ostrovech nebo v různých částech hlavního ostrova se tak navzájem postupně odlišují a možná dávají základ pro vytvoření dalších druhů. Evoluce na ostrovech je velice dobře pozorovatelná a tihle gekoni jsou jejím nádherným příkladem. Najdeme mezi nimi třeba největšího gekona rodícího živá mláďata na světě -Rhacodactylus trachyrhynchus. Druhy z rodu Eurydactyloides dorůstají většinou velmi malých rozměrů a vyznačují se zajímavými znaky. Jejich šupiny jsou velmi rozměrné a vůbec se nedotýkají, mezi nimi se nachází volná kůže. Druh Eurydactyloides agricolae je zase jediným gekonem světa, který vylučuje přes ocas odporně páchnoucí a lepkavý sekret. Je zřejmé,že tito ještěři mohou do budoucna posloužit jako skvělý objekt výzkumu plazí evoluce a druhové specializace. Navzdory poměrně podobným potravním nárokům a ekosystému, který obývají, se gekoni diverzifikují pomocí zbarvení, útvarů na těle a dalších zvláštností. Nezapomeňme také na největšího gekona světa -Rhacodactylus leachianus.

36 cm dlouhý obr mezi gekony byl popsán už v roce 1829 Georgesem Couvierem. Do dnešní doby se ale o něm mnohé neví. Je to ale dokonalý příklad ostrovního gigantizmu u plazů. Ti na rozdíl od většiny savců mají na malé ploše tendenci vytvářet velké formy (podobně jako někteří ptáci). Důkazem jsou třeba komodští varani nebo galapážské želvy. Tenhle fenomén je v zoologii velice známý, ale mechanizmus vedoucí buď k nanizmu nebo k vývoji obrovských druhů je značně složitý a jedinečný pro každý druh živočicha (i savci někdy na ostrovech dosahují větších rozměrů, například hlodavci). Domorodci nazývají obřího gekona démonem z lesa, protože se ozývá strašlivě znějícími zvuky. Je aktivní v noci a požírá plody, hmyz, menší ještěry a také malé savce nebo výjimečně ptáky. Samci jsou poměrně teritoriální, zatímco samice velice snášenlivé. Kladou jen 2 vejce, což je následkem ztráty převažné většiny predátorů na ostrovech. Dožívají se až 20 let.

Vzácní a pozoruhodní gekoni z Nové Kaledonie dnes čelí celé řadě nebezpečí ze strany člověka. Doufejme,že se podaří uchovat jejich přirozené prostředí, kterému se dokonale přispůsobili a budou moci posloužit jako vynikající model pro budoucí výzkum nejen herpetologů, ale také evolučních biologů a ekologů.

Autor: Matej Dolinay | neděle 2.10.2011 20:14 | karma článku: 12,71 | přečteno: 1169x

Další články autora

Matej Dolinay

Národní park Podyjí -nejbližší ráj plazů

Klikaté meandry řeky Dyje vytvořili nádhernou krajinu plnou vzácných rostlin a živočichů, kde se setkáme s pestrou paletou prostředí. Nachází se zde především oblast výskytu teplomilných druhů, z kterých mnohé zde mají jedny z nejsevernějších bodů rozšíření. Na ploše 63 kilometrů čtverečních se podílejí až 84 procenty lesy, pak zde najdeme vřesoviště, skalná údolí, nivné louky nebo mokřady. Bylo zde napočítáno až 65 druhů savců a 152 druhů ptáků, mně jako nadšence pro herpetologii však nejvíce zaujala nabídka až osmi druhů plazů.

1.12.2011 v 23:59 | Karma: 13,13 | Přečteno: 788x | Diskuse | Věda

Matej Dolinay

Tyrannosaurus rex: pravda o něm a jeho předcích

Hrůzu nahánějící Tyrannosaurus rex byl jen špičkou ledovce pro evoluci skupiny Tyrannosauroidea. Nové vědecké metody a objevy fosílií vrhají pronikavé světlo na jeho život, ale také na jeho předky, o kterých jsme donedávna nic nevěděli.

28.11.2011 v 21:28 | Karma: 11,50 | Přečteno: 1270x | Diskuse | Věda

Matej Dolinay

Příběh praxe u ČSOP Vlašim

Ochraně přírody se vždy musí věnovat spousta energie, času a odhodlání. Pokud však chybí poslední věc, srdce, výsledky se stejně nedostaví. Tady náš príběh začíná. Mnoho lidí dnes zajímají jiné priority -kariéra, peníze, materiální věci. Na přemýšlení o životním prostředí nebo dokonce aktivitách vztahujícím se k ekologickým tématům nezbývá čas. Na adrese Podblanické ekocentrum na Pláteníkové 264 ve Vlašimi ale najdete místo, kde jsou právě tyhle slova na denním pořádku. Český svaz ochránců přírody Vlašim byl založen v roce 1990, slaví tedy tento rok své dvacáté výročí. O 4 roky později vznikla také záchranná stanice pro živočichy, do které se prostřednictvím mého vyprávění dostanete. V České republice funguje Národní síť záchranních stanic, která sdružuje všechna taková zařízení do jednoho celku. Po celé republice mají tedy zraněná zvířata větší šanci na to, že se jim dostane odborné pomoci a nebudou ponechány napospas mnohým nástrahám, které jim v dnešní době člověk staví do cesty.

27.11.2011 v 1:49 | Karma: 10,70 | Přečteno: 893x | Diskuse | Věda

Matej Dolinay

5 bizarních ještěrů z prostředí drsné australské divočiny

Selektivní výběr nejvhodnějších znaků pro dané prostředí je základním evolučním mechanismem u živočichů. Někdy to vede ke vzniku jedinečných tvarů a přispůsobení, které na první pohled nehrají významnou roli. Bližší studium takovýchto živočichů ale nakonec přináší cenné poznatky o směrech, jakými se evoluce může vydat. Udělejme si přehlídku několika zvláštních druhů ještěrů z australských pouští a polopouští, což jsou místa, kde se tihle specialisti na přežití vyskytují ve velkém.

25.11.2011 v 10:53 | Karma: 16,15 | Přečteno: 2469x | Diskuse | Věda

Matej Dolinay

Evoluce koní (dlouhá cesta k dnešnímu symbolu divokého západu)

Elegantní pohyb, inteligence nebo temperament -to jsou některé z vlastností, které lidé na koních obdivují. Moderní kůň prošel dlouhou evoluční cestou, aby se dostal až do tohoto bodu. Jeho linie zažila tři vymírání, přechody do jiných ekosystémů a mnohá přispůsobení. Jací předkové zanechali své geny v dnešních koních, kteří změnili i naši historii?

19.11.2011 v 18:40 | Karma: 14,11 | Přečteno: 1012x | Diskuse | Věda

Nejčtenější

Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě

14. dubna 2025  8:27,  aktualizováno  9:06

Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické...

Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje

20. dubna 2025  8:48,  aktualizováno  13:55

Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...

Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident

15. dubna 2025  8:30,  aktualizováno  16:35

Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...

Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty

15. dubna 2025  14:06

Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...

Bili ho, řezali a natáčeli, jak umírá. Mladíci umučili třináctiletého kluka, pro zábavu

14. dubna 2025

Premium Mladistvý spolu s kamarádem zabil v Děčíně před třemi lety třináctiletého chlapce. Nebývale...

Františkův složitý odkaz. Reformátor, jenž zanechal rozdělenou církev

21. dubna 2025

Papež František, který zemřel na Velikonoční pondělí ve věku 88 let, zanechal za sebou katolickou...

Americké ministryni ukradli v restauraci kabelku. Její ochranka si ničeho nevšimla

21. dubna 2025  20:54

Americké ministryni vnitřní bezpečnosti Kristi Noemové ukradl dosud neznámý zloděj v restauraci...

Papež František zemřel na mozkovou mrtvici a následné selhání srdce

21. dubna 2025  15:12,  aktualizováno  20:18

Papež František zemřel v důsledku mozkové mrtvice a následného nezvratného selhání srdce. Uvedl to...

Obamův grafik, britský marketér i interní tým. Kdo radí stranám s kampaní

21. dubna 2025

Premium Do sněmovních voleb zbývá necelý půlrok a kampaň politických stran se rozjíždí. Koalice SPOLU...

Chystáte výbavičku nebo sháníte hračky? FOR KIDS vám usnadní výběr
Chystáte výbavičku nebo sháníte hračky? FOR KIDS vám usnadní výběr

Letňanský veletrh, zaměřený na budoucí maminky a rodiny s dětmi, přivítá v půlce dubna oblíbené vystavovatele a zároveň představí zcela nové značky...

  • Počet článků 20
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1065x
Student systematické zoologie na Masarykově univerzitě v Brně,nadšenec pro zoologii,ochranu přírody a chovatel
osobní blog: evolutionaryvertebratezoology.blogspot.com