Drápy na křídlech nemá jen hoacin, ale mnoho dalších ptáků

Hoacin chocholatý (Opisthocomus hoatzin) je všeobecně považován za jediného ptáka s drápy. V náučné literatuře se dočtete, že je starobylým druhem a že vypadá jako první ptáci. Tyhle informace jsou mylné, protože hoacin v žádném případě není podle odborníků považován za primitivního -patří totiž do středu skupiny Neornithes. A co se týče drápů? Má je i všem dokonale známé kuře a mnoho jiných skupin.

Přední končetiny opatřené drápy jsou i pro laika nedílnou součástí těla dravých dinosaurů, z kterých dodnes přežili jen ptáci. U jejich nejbližších vyhynulých příbuzných ze skupiny Maniraptora to byli hlavně smrtící zbraně sloužící k zabití kořisti, ale u některých druhů také skvělé pomůcky při lezení například na stromech (Microraptor). Mláďata hoacina opravdu připomínají na první pohled tyto evoluční pokusy z druhohor, ale v skutečnosti se nejedná o žádný prastarý spojovací článek. Fylogenetická příbuznost naznačuje, že ztráty a modifikace určitých znaků jsou důsledkem specializace, která ptáky nakonec dostala do vzdušného prostoru, který ovládli. Platí to i pro drápy na předních končetinách -z vyhynulých jen u skupiny Hesperornithines došlo k jejich ztrátě kvůli přeměně křídel do veslovitého tvaru, protože to byli ptáci vázáni na vodu. U ptačích druhů z období Mezozoika se na křídlech drápy vyskytují zcela běžně. První prst je opatřen drápem u mnoha recentních zástupců skupin jako běžci, hrabaví, potáplice, brodiví, krátkokřídlí nebo sovy. Na druhém prstu (součást karpometakarpu -srůst záprstních a některých zápěstních kostí) najdeme dráp u skupiny Paleognathae (běžci) amladých jedinců některých vrubozobých (Anseriformes). Tyto skupiny patří k nejbazálnějším u ptáků (vrubozobí se řadí mezi Galloanseres), takže tenhle znak je také zděden po předcích a u výše uvedených skupin bez jakýchkoli drápů se jedná o druhotnou ztrátu. U kazuárů některé zdroje uvádějí existenci velkého drápu na druhém prstu křídla, který má být využíván k soubojům a obraně. Tito ptáci z Nové Guineje a Austrálie dráp skutečně mají, ale jeho funkce je zřejmě zaměňována s ostrým drápem na nohách, který je takhle prokazatelně využíván.

 

U skupiny Amniota jsou tedy drápy z rohoviny na předních končetinách běžné, u ptáků jsme je pouze přehlíželi .Na prvním prstu (křidélko) má dráp mnoho skupin, nemají ho třeba šplhavci (Piciformes), srostloprstí (Coraciiformes), svišťouni (Apodiformes) a většina pěvců (Passeriformes), dále jsou zde skupiny, u kterých výskyt drápu zatím není jistá. Výskyt rohovinových útvarů u ptáků je jedním z mnoha znaků, které sdílejí s dinosaury a díky výzkumu fosílií se pořád objevují další. V nedávné době bylo například prokázáno, že i drobní theropodní dinosauři měli výborný čich (kvůli velkým čichovým lalokům v mozku) a předpokládá se, že ptáci tuto schopnost sdědili po nich. Díky tomu podle některých vědců dokázali přežít klimatické změny, které ostatní dinosaury zahubili. Jak víme, dnešní ptáci se řídí převážně zrakem a sluchem a čich tedy ztratil svou funkci u většiny druhů kvůli specializaci na odlišný způsob života.

Interpretace prstů na ptačích křídlech je velice kontroverzním tématem. Paleontologové soudí, že je zde první až třetí prst, podle embryologických důkazů by mělo u dospělců jít o druhý až čtvrtý ( podle nich se první prst také vyvíjí, ale pak zaniká). Někteří vědci podporující embryologickou hypotézu zastávají názor, že kvůli těmto rozdílům v stavbě končetiny nepatří ptáci mezi dinosaury. Dnes, jak víme, se k něčemu takovému přiklání málokdo a obecně se předpokládá existence prvních tří prstů na křídlech ptáků i na předních končetinách theropodních dinosaurů. Pokud opravdu k změně došlo, stalo se tak během evoluce a obě strany by tedy mohli mít pravdu. Změna embryologického vývoje neznamená nutně zamítnutí příbuznosti mezi ptáky a dinosaury.

Existuje také několik druhů skupiny Aves, které mají na končetinách odvozené ostruhy vzniklé druhotně. U čeledi Anhimidae jsou až dvě a mají je všichni zástupci (čája bělolící, čája obojková a kamiš růžkatý).Ostruhy vyrůstají z karpometakarpu a jejich skutečná funkce je nejasná. U některých druhů kachen (Anseriformes, Anatidae) se ale zjistilo, že mohou sloužit jako smrtící zbraně. Kachyně patagonská (Tachyeres patachonicus) je jediný druh z rodu Tachyeres schopný letu, i když to není překvapivě pravidlem pro všechny jedince. Jsou těžce stavěné a svá teritoria si samci i samice zuřivě hájí -hlavní zbraní jsou právě ostruhy. Dokonce i jiné vodní ptactvo se kachyním patagonským raději vyhne. Stejnou ostruhu mají i kachny bystřinné (Merganetta armata), u kterých se vyskytují rozdíly mezi pohlavími (samci je mají delší a ostřejší). Je potřeba uvést, že u Anseriformes se jedná o část karpálních (zápěstních) kůstek a ne karpometakarpu. Tyto jihoamerické kachny tedy mají doslova vražedné zápěstí.

Ukazuje se tedy, že pod ptačím peřím na křídlech se většinou schovává dráp, který vůbec není výsadou hoacina. Je pravdou, že tento druh drápy aktivně využívá a pro mláďata jsou velice důležitým nástrojem k šplhání. Podobnou adaptaci mají ještě mláďata některých druhů turaků (Musophagidae). Pro nespočet zástupců skupiny Aves ale drápy zůstávají jenom pozůstatkem po jejich předcích.

víc článků o zoologii na divokazvirata.eblog.cz

zdroje:

http://scienceblogs.com/tetrapodzoology/2010/06/clubs_spurs_spikes_and_claws.php

http://scienceblogs.com/tetrapodzoology/2008/12/flying_steamer_ducks.php

 

Autor: Matej Dolinay | sobota 12.11.2011 13:43 | karma článku: 14,96 | přečteno: 1207x

Další články autora

Matej Dolinay

Národní park Podyjí -nejbližší ráj plazů

Klikaté meandry řeky Dyje vytvořili nádhernou krajinu plnou vzácných rostlin a živočichů, kde se setkáme s pestrou paletou prostředí. Nachází se zde především oblast výskytu teplomilných druhů, z kterých mnohé zde mají jedny z nejsevernějších bodů rozšíření. Na ploše 63 kilometrů čtverečních se podílejí až 84 procenty lesy, pak zde najdeme vřesoviště, skalná údolí, nivné louky nebo mokřady. Bylo zde napočítáno až 65 druhů savců a 152 druhů ptáků, mně jako nadšence pro herpetologii však nejvíce zaujala nabídka až osmi druhů plazů.

1.12.2011 v 23:59 | Karma: 13,13 | Přečteno: 788x | Diskuse | Věda

Matej Dolinay

Tyrannosaurus rex: pravda o něm a jeho předcích

Hrůzu nahánějící Tyrannosaurus rex byl jen špičkou ledovce pro evoluci skupiny Tyrannosauroidea. Nové vědecké metody a objevy fosílií vrhají pronikavé světlo na jeho život, ale také na jeho předky, o kterých jsme donedávna nic nevěděli.

28.11.2011 v 21:28 | Karma: 11,50 | Přečteno: 1270x | Diskuse | Věda

Matej Dolinay

Příběh praxe u ČSOP Vlašim

Ochraně přírody se vždy musí věnovat spousta energie, času a odhodlání. Pokud však chybí poslední věc, srdce, výsledky se stejně nedostaví. Tady náš príběh začíná. Mnoho lidí dnes zajímají jiné priority -kariéra, peníze, materiální věci. Na přemýšlení o životním prostředí nebo dokonce aktivitách vztahujícím se k ekologickým tématům nezbývá čas. Na adrese Podblanické ekocentrum na Pláteníkové 264 ve Vlašimi ale najdete místo, kde jsou právě tyhle slova na denním pořádku. Český svaz ochránců přírody Vlašim byl založen v roce 1990, slaví tedy tento rok své dvacáté výročí. O 4 roky později vznikla také záchranná stanice pro živočichy, do které se prostřednictvím mého vyprávění dostanete. V České republice funguje Národní síť záchranních stanic, která sdružuje všechna taková zařízení do jednoho celku. Po celé republice mají tedy zraněná zvířata větší šanci na to, že se jim dostane odborné pomoci a nebudou ponechány napospas mnohým nástrahám, které jim v dnešní době člověk staví do cesty.

27.11.2011 v 1:49 | Karma: 10,70 | Přečteno: 893x | Diskuse | Věda

Matej Dolinay

5 bizarních ještěrů z prostředí drsné australské divočiny

Selektivní výběr nejvhodnějších znaků pro dané prostředí je základním evolučním mechanismem u živočichů. Někdy to vede ke vzniku jedinečných tvarů a přispůsobení, které na první pohled nehrají významnou roli. Bližší studium takovýchto živočichů ale nakonec přináší cenné poznatky o směrech, jakými se evoluce může vydat. Udělejme si přehlídku několika zvláštních druhů ještěrů z australských pouští a polopouští, což jsou místa, kde se tihle specialisti na přežití vyskytují ve velkém.

25.11.2011 v 10:53 | Karma: 16,15 | Přečteno: 2476x | Diskuse | Věda

Matej Dolinay

Evoluce koní (dlouhá cesta k dnešnímu symbolu divokého západu)

Elegantní pohyb, inteligence nebo temperament -to jsou některé z vlastností, které lidé na koních obdivují. Moderní kůň prošel dlouhou evoluční cestou, aby se dostal až do tohoto bodu. Jeho linie zažila tři vymírání, přechody do jiných ekosystémů a mnohá přispůsobení. Jací předkové zanechali své geny v dnešních koních, kteří změnili i naši historii?

19.11.2011 v 18:40 | Karma: 14,11 | Přečteno: 1012x | Diskuse | Věda

Nejčtenější

Chlípní rudoarmějci na lovu. Slavný fotograf nafotil tutlanou sexualitu v SSSR

11. června 2025

Seriál Jen rok po Stalinově smrti dorazil do Sovětského svazu Henri Cartier-Bresson. Slavný francouzský...

Koruny místo eur. Reebok nabízel oblečení za hubičku, Češi zběsile nakupovali

8. června 2025  17:40,  aktualizováno  18:49

Za neobvykle nízké ceny nabízel oblečení internetový obchod značky Reebok. V sekci „výprodej“ na...

V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu

12. června 2025  10:55,  aktualizováno  16:42

Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo...

Na Rakovnicku boural známý podnikatel a miliardář. Řidič druhého auta zemřel

6. června 2025  16:50,  aktualizováno  17:10

Při tragické nehodě ve středu 4. června u Nového Strašecí na Rakovnicku se těžce zranil jeden z...

Plzeň truchlí, oblíbený učitel a psycholog Václav Holeček nepřežil drama u přehrady

10. června 2025  15:55

Ve věku třiasedmdesáti let náhle zemřel oblíbený plzeňský učitel, matematik, vědec a psycholog ...

Tady se to bastlí. Nakoukněte do tajné pražské dílny na drony pro Ukrajinu

14. června 2025  14:58

Až stovku dronů měsíčně sestaví tým nadšenců kolem české iniciativy Spark spolek. Výkonné a levné...

Zemřel hudebník Pavel Trefil, baskytaristovi kapely Bypass bylo 46 let

14. června 2025  14:36

Zemřel baskytarista skupiny Bypass Pavel Trefil. Na sociální síti o tom informoval frontman kapely...

Překonal Michal David rekord O2 areny? Míst bylo nakonec méně, než sám tušil

14. června 2025  14:33

Na pátečním koncertě Michala Davida zazněla z úst samotné ústřední hvězdy slova o tom, že diváci...

GLOSA: Mysleli, že je to známka punku. Sex Pistols na Rock for People vzbudili rozpaky

14. června 2025  14:27

Premium Vrcholem pátečního dne festivalu Rock for People v Hradci Králové mělo být vystoupení skupiny,...

  • Počet článků 20
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1067x
Student systematické zoologie na Masarykově univerzitě v Brně,nadšenec pro zoologii,ochranu přírody a chovatel
osobní blog: evolutionaryvertebratezoology.blogspot.com
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.