MDŽ nikdy nebyl komunistickým svátkem!

I když dnešní střední generace má ve vzpomínkách zafixovány monstrózní komunistické schůze s dětskými vystoupeními pro maminky, sály zpitých chlapů a zdivočelých maminek se sukněmi nahoru tančícími kankán, není mnoho těch, kteří by znali původ a podstatu tohoto svátku.

moje.foto.net

Je paradoxem, že řada dnešních feministek Mezinárodní den žen odmítá s tím, že je nedůstojné uznávat ženy pouze ve stanovený den. Z toho vyplývá, že moc neví o svých předchůdkyních a vývoji boje za rovnoprávnost žen.

Další skupina obyvatel si smysl MDŽ zaměňuje se Dnem matek, který se slaví v České republice druhou neděli v květnu. Jen základní poznámka – žena a matka, především v dnešní době, nemusí být totéž.

Vznik Mezinárodního dne žen má sice na svědomí Evropa, ale historické kořeny svátku pocházejí ze Spojených států. Již v roce 1857 stávkovaly americké ženy pracující v textilním průmyslu za zlepšení pracovních podmínek a v pozdějších letech taktéž za volební právo žen. V roce 1903 vznikly v USA první ženské odbory Women´s Trade Union League, které později vedly třináctitýdenní stávku asi 20.000 žen. Velké shromáždění za volební právo žen se konalo 8. března 1908 v New Yorku.

Komunistický výklad vzniku svátku se zuby nehty držel toho, co je obsaženo v následující větě: Na první mezinárodní ženské konferenci Druhé internacionály v Kodani v létě 1910 prosadila německá socialistka Clara Zetkinová pořádání mezinárodního svátku. Tehdy se ještě nestanovilo datum. Datum 8. března se ustanovilo teprve po I. světové válce. V roce 1975 byl svátek oficiálně uznán OSN.

Minulý rok uběhlo 100 let od ustavení tohoto svátku, což v pomýleném Česku nikdo ani moc nezaregistroval. Nedejte se mýlit dnešními titulky v médiích. Ty oslavují 100 let od prvních oslav MDŽ. Ty proběhly především v Německu, Rakousku a Dánsku.

Stejně jako byl MDŽ zneužit komunisty, podobně dopadl i Den matek, který byl zprofanován fašistickým Německem, jež vyzdvihovalo jeho prostřednictvím mateřství německých žen. To ale příznivcům Dne matek vůbec nevadí. Jak rozdílný metr na svátky, které nemají zbla společného ani s jednou diktaturou.

Dnes už jen můžeme vzpomínat, že Československo kdysi patřilo k nejprogresivnějším státům na světě. Všeobecné hlasovací právo zde bylo zavedeno již v roce 1919. Takže pro všechny – MDŽ je oslavou boje všech žen bojujících za rovnoprávnost. Ale pokud v ten den donesete kytičku své dívce, mamince, kterékoliv ženě, může vám být naprosto ukradené, kdo co v tomto svátku vidí. Protože dávat květiny je krásné!

Čtěte další zajímavé články:

Vsetínský Dareband „vaří“ nové CD

Zrůdy mezi námi

Ministře Dobeši, nedělejte z nás negramoty!

Autor: Radomír Dolanský | úterý 8.3.2011 8:17 | karma článku: 32,29 | přečteno: 8444x