Také chodíte na Facebook šmírovat?

Návštěvnost sociální sítě Facebook letí nahoru jako šíp vystřelený samotným Vinetuem. Co za tím ale stojí? Co je na Facebooku tak zajímavého? Proč tam vlastně lidé chodí? 

Facebook

Na Facebooku toho najdeme spoustu. Většinou ale nic moc jiného, než co najdeme někde jinde. Důvod jeho rostoucí obliby, a to i v české kotlině, tedy bude jinde. Kde ho tedy hledat? Při svém malém průzkumu u mých známých jsem ho objevil - je to prostě a jednoduše šmíráctví.

Možná je to řečeno až trochu moc tvrdě, ale opravdu to tak z určitého úhlu pohledu vypadá. Hlavním důvodem, proč pravidelně během dne lidé chodí na Facebook je totiž sledování statusů ostatních uživatelů, které mají lidé přidané jako přátele. Není evidentně nic zajímavějšího než sledovat co měl Pepa k obědu (ideálně i s fotkou), kde byl večer pařit (zde je fotka už skoro povinná, zvláště byla-li zábava vydařená) nebo zjistit, komu právě spadly klíče do záchodu.

Na druhou stranu není potřeba nikoho odsuzovat. Zájem o ostatní členy "lidské smečky" je nám vlastní a je prostě projevem našich sociálních vztahů. Ostatně pokud by uživatelé Facebooku pravidelně a dobrovolně nepostovali a neaktualizovali své statusy, pak by měli všichni zvědavci utrum. Podkladem pro uspokojení zájmu šmíráků sociálních sítí je tedy zároveň jejich určitý stupeň exhibicionismu.

A není určitě náhodou že změny, kterými Facebook prochází (blíže například zde ),  vedou k ještě většímu posílení tohoto chování, kdy je na úvodní stranu po přihlášení vyzdvyhnut právě přehled změn statusů, aby měl člověk hned po přihlášení jasno kdo z jeho známých právě co dělá, jestli popíjí po ránu kávu či víno a zda ho to dnes baví v práci (tady pozor na to, že leckdy může váš status číst i váš šéf či HR managerka a z nevhodně napsané větičky o momentální pracovní morálce mohou vzejít nepříjemné důsledky).

Na rovinu musím přiznat, že se k těmto "sociálně síťových šmírákům" řadím také. Jak jste na tom vy?

Autor: Alexander Doktor | úterý 17.3.2009 18:51 | karma článku: 11,51 | přečteno: 1294x