Solární baroni jsou v šoku, asi nedostanou dotace

Majitelé českých solárních elektráren už se napakovali dost. Jen na veřejné podpoře dostávají každý rok desítky miliard od státu i nás všech. Samozřejmě by ale chtěli víc, jenže budou mít nejspíš smůlu.

Solární baron jsem já, mně každá složenka zná. Tak by mohla znít upravená verze známé písničky. Energie ze slunce je určitě fajn. U nás má ale špatnou pověst, protože tady v roce 2010 proběhl tzv. solární boom, kvůli němuž se už do těch správných kapes nasypaly stovky miliard a další se ještě přisypou v příštích letech.

Solární baroni a jejich lobbisté sdružení do různých bohulibě znějících organizací typu Svaz moderní energetiky by ale nepochybně byli rádi, kdyby se otevřenými stavidly pustilo ještě více „vody“. Proto roky přitápějí pod kotel klimatického alarmismu a tvrdí, že je nutné podporovat budování nových solárních elektráren, abychom snížili emise CO2.

Nejsou hloupí, vědí, že solární energetika u nás má špatnou pověst, takže do omrzení opakují, že se neustále zlevňuje. Také vědí, že většina lidí odmítá, aby vyrůstaly nové a nové solární parky na polích, takže vynaložili spoustu energie na to, aby přesvědčili veřejnost, že chtějí stavět hlavně na střechách. To vše se objevilo v bezpočtu různých studií a modelů.

Jenže ouha. Teď se staly dvě věci, které jim zasadily pořádnou ránu na solar, v tomto případě se chce napsat spíše na solár. 

Evropská unie totiž vytvořila tzv. modernizační fond, ze kterého chce financovat snižování emisí. Solárníci si samozřejmě na miliardy brousili zuby, jenže se ukázalo, že z fondu nejspíš nebude možné dotovat solární elektrárny na plochách zemědělského půdního fondu, v němž nejsou zařazena jen území pro pěstování plodin, ale také všechny nevyužívané, znehodnocené plochy po bývalých továrnách, skládkách nebo dolech.

Solárníci se samozřejmě začali okamžitě bouřit a tvrdí, že by to znamenalo faktickou stopku pro rozvoj obnovitelných zdrojů v příštích letech. Proč? Na střechách to přece půjde. Takže všechno je v pořádku ne? No jo, jenže pravda musela jít ven a ukázalo se, že solárníci, kteří roky odmítali názory, že střechy nebudou stačit, to samozřejmě vědí taky. Drtivou většinu elektráren samozřejmě chtějí budovat na zemi. Takže otočili a tvrdí, že ale rozhodně nechtějí stavět na polích. Jenže věříte jim to někdo?

Další vrásky na čele jim přidělal plán Evropské komise, podle nějž by se většina obnovitelných zdrojů měla budovat na mořích od Severního a Baltského přes Středozemní až po Černé. U nás jaksi moře nemáme. Komise odhaduje, že ke zprovoznění všech pobřežních zařízení na výrobu plánovaného objemu energie bude potřeba investic v objemu 800 miliard eur, tedy přes 21 bilionů korun., což je mimochodem celý státní rozpočet České republiky asi na 15 let, nebo skoro 75 milionů nových Fábií, nebo přes 2 miliony korun na hlavu každého občana ČR.

Zbyde potom ještě něco na české solární parky?

Co napsat závěrem? Opět se ukazuje, že o klima rozhodně nejde na prvním místě. Na tom jsou totiž peníze. Jde o ně jak českým solárním baronům, tak i silným státům unie, které si samozřejmě směřování většiny dotací na moře vylobbovaly. A co máme dělat my? Měli bychom se velmi zamyslet, jestli dál naskakovat na zelené řečičky, kterými nás chtějí podvést ti, kteří byli zřejmě sami také podvedeni.

Autor: Alexandra Dítětová | pondělí 23.11.2020 11:39 | karma článku: 43,27 | přečteno: 2861x