Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Když se budeme tvářit zeleně, globální oteplování zmizí

S globální změnou klimatu nemusíme bojovat doopravdy. Stačí jen na oko. Důležité je, abychom se tvářili dostatečně zeleně, pak oteplování samo zmizí. Nevěříte? Tak čtěte.

V posledních dnech mě opět pobavilo několik zpráv v médiích. První byla o tom, že Firma C-Energy z Plané nad Lužnicí chce skončit s vytápěním bytů v Plané nad Lužnicí a v Táboře uhlím. Přejde na vytápění dřevěnou biomasou a plynem. Plánuje, že tím do roku 2025 sníží emise oxidu uhličitého o 92 procent. Sportovci by reagovali klasickým: Tak určitěěěě.

Fascinuje mě, že jsou lidé schopní takhle lhát a možná se přitom vůbec nečervenají. A nejde přitom o teplárnu v jižních Čechách, která se zkrátka snaží nějak přežít a vydělat. Jde spíše o pokrytce, kteří určují pravidla. Právě tihle bruselští chytráci totiž tvrdí, že pálení biomasy neprodukuje emise resp. že dorůstající stromy zachytí stejný objem CO2, jaký se vypustí při spalování. Je jim zřejmě úplně jedno, že odborníci už roky bijí na poplach a důrazně varují, že jde o naprostý nesmysl. Stromy zkrátka nerostou ani zdaleka stejným tempem, jako se pálí. Stejně tak upozorňují, že se dřevo převáží naftovými tankery po celém světě. Tyto tankery při svých cestách samozřejmě čoudí ostošest. Navíc se kvůli pálení biomasy kácejí i mimořádně cenné amazonské pralesy. Prostě pálení biomasy je svinstvo odshora dolů, zleva i zprava. Ovšem bruselští byrokraté jej označili za zelené dobro, takže si jihočeská teplárna může vesele tvrdit to, co tvrdí. I když je to naprostý nesmysl a lež.

Stejné je to i s plynem, u nějž se stále řeší jen emise, které vzniknou při jeho spalování. Ty jsou skutečně nižší než v případě uhlí. Zapomíná, tedy spíš záměrně se tají, že při těžbě i přepravě plynu na dlouhé vzdálenosti uniká jeho část do ovzduší. A tím se do ovzduší dostává i metan, který je z hlediska klimatu mnohonásobně nebezpečnější než celé CO2. Stačí prý únik 3% plynu, aby se vymazala jakákoli emisní výhoda oproti uhlí.

V této souvislosti mě pobavila jiná zpráva, která říká, že hlavní hráči v ropném a plynárenském průmyslu, jako jsou Shell, BP a Total, souhlasili, že budou vykazovat emise silného metanu skleníkových plynů s novou, mnohem vyšší úrovní transparentnosti. Je tedy jasné, že doposud to nedělali. Stejně tak je jasné, proč to nedělali. Úniky jsou velmi vysoké. Kdyby nebyly, neměly by firmy problém skutečnou míru úniků přiznat. Dokonce by se jí rády chlubily. Co je ovšem v tom všem ještě důležitější, k onomu slibu se přihlásili těžaři, kteří těží jen asi 30% plynu ve světě. V podstatě jen západní firmy. My, a spolu s námi i celá EU, ale bereme většinu plynu z Ruska. Plyn z Ruska bere i teplárna v Plané nad Lužnicí.

Nejsem odbornice, takže přesně nevím, kolik emisí CO2 opravdu ušetří, když teplárna přejde z uhlí na biomasu a plyn. Určitě záleží na řadě faktorů, například na tom, odkud a jakým způsobem se do teplárny bude biomasa a plyn dopravovat. Je ale jasné, že rozhodně nepůjde o tak drtivé zlepšení, jak tvrdí teplárna. Ta jen natírá skutečnou pravdu nazeleno. To ovšem klimatu nijak neprospěje. Dokonce právě naopak, protože zatímco uhelné elektrárny jsou pod obrovským drobnohledem všelijakých aktivistů a tlakem neustále se zpřísňujících norem, emisních povolenek atd., když se něco tváří zeleně, tak pravdu většinou nikdo neřeší, naopak se tyto projekty můžou těšit často až nekritické podpoře.

Jak už jsem psala asi před měsícem, pokud někdo pálí biomasu, tak nejen, že nemusí platit emisní povolenky, ale dokonce dostává obří dotace. Z Bruselu každý rok putují dotace ve výši více 160 miliard korun. To je třeba okamžitě zastavit.

Obávám se ale, že to bude pokračovat. Abychom se dokonce nedočkali toho, že Brusel začne vyplácet dotace i na „ekologický“ plyn.

Autor: Alexandra Dítětová | úterý 2.3.2021 10:16 | karma článku: 36,01 | přečteno: 947x
  • Další články autora

Alexandra Dítětová

Plynaři opili Evropu zeleným rohlíkem. Já vám to říkala

Podle americké studie Cornellovy univerzity je výroba elektřiny z dováženého zkapalněného zemního plynu (LNG) pro klima mnohem škodlivější než spalování klasického uhlí. V nejhorším případě až o 274%.

15.11.2023 v 9:36 | Karma: 35,76 | Přečteno: 1166x | Diskuse | Životní prostředí a ekologie

Alexandra Dítětová

Sázka na plyn je nesmysl, ale Síkela ho stejně tlačí

Za jediný den vyskočila cena zemního plynu v Evropě o více než deset procent? Proč? Zdá se to až absurdní, ale důvodem je, že v Austrálii ohlásili stávky ve dvou závodech na LNG.

29.8.2023 v 8:13 | Karma: 31,92 | Přečteno: 892x | Diskuse | Společnost

Alexandra Dítětová

Aktivisty porušující zákony má sebrat policie. Tečka

Česko je demokratickým státem, kde může každý demonstrovat či protestovat, proti čemu chce. Musí u toho ale dodržovat zákony. Pokud ne, má policie konat. V opačném případě hrozí anarchie, nebo naopak totalita.

23.6.2023 v 10:42 | Karma: 45,82 | Přečteno: 4925x | Diskuse | Společnost

Alexandra Dítětová

Zeleným se v Německu smějí

Terčem posměchu se v Německu stala Strana Zelených. Ačkoli totiž lidem vnucují tepelná čerpadla, sami si ho za 3 a půl roku nedokázali instalovat ve svém sídle.

15.6.2023 v 11:57 | Karma: 36,04 | Přečteno: 1013x | Diskuse | Životní prostředí a ekologie

Alexandra Dítětová

Za většinu emisí nikdo žádné povolenky neplatí

Světová banka oznámila, že státy vybraly loni na emisních povolenkách přes 2 biliony korun. Jenže tyto peníze pokrývají pouze 23 procent celkových emisí. To krásně ilustruje, v čem tkví zásadní problém v boji se změnou klimatu.

25.5.2023 v 9:34 | Karma: 34,23 | Přečteno: 784x | Diskuse | Životní prostředí a ekologie
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Wimbledonská šampionka Krejčíková! Italku přemohla v dramatickém finále

13. července 2024  14:45,  aktualizováno  18:51

Wimbledon má opět senzační vítězku. A znovu po roce tato senzace pochází z Česka! Barbora...

Vláda teď nerozhodne o materiálech spojených s Green Dealem, rozhodl premiér

17. července 2024  5:45,  aktualizováno  11:23

Kabinet Petra Fialy nerozhodne zatím o trojici materiálů souvisejících s Green Dealem, jen o nich...

Česko vyslalo na pomoc Bulharsku hasiče a vrtulníky. Hoří tam hektary lesa

17. července 2024  11:19

Čeští hasiči se vydali na pomoc Bulharsku, kde se ve Starozagorské oblasti šíří rozsáhlé požáry....

Není to špatné. Starostka Paříže se koupala v Seině, aby ukázala její čistotu

17. července 2024  11:16

Starostka Paříže Anne Hidalgová a šéf organizačního výboru olympijských her Tony Estanguet se...

Semafory u podjezdu v Pelhřimově selhaly, řidiči po lijáku uvázli v laguně

17. července 2024  10:54

Jakmile začne nad Pelhřimovem víc pršet, nejen tamní řidiči okamžitě zpozorní. Dá se totiž...

Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde
Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde

Na cestách může být péče o pleť a pokožku náročná. Abyste s sebou nemusela neustále nosit denní a noční krém, sérum, balzám či masku, přišla...

  • Počet článků 147
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 3100x
Normální holka, co putuje světem, má ráda přírodu a slušné lidi. Svět je malý cirkus, který je třeba pochopit a vybrat si pro sebe to nejlepší.

 

www.mojezelena.cz

 

Seznam rubrik