Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
Foto

Klíček k řešení toho, kdo všechno přispěl k osvobození Prahy, je odpověď na otázku, kdo osvobodil Kolín.

A také je nutné vzít do úvahy znění rozkazu generála Schoernera z 5. května, z něhož nevyplývá, že by se chtěl dostat co nejrychleji k Amíkům:

"Podle rozkazu vůdcem jmenovaného státního vůdce a vrchního velitele branné moci, velkoadmirála Dönitze, je důležité pokračovat v boji co nejdéle, dokud nejcennější němečtí lidé nebudou v bezpečí.

Po splnění tohoto úkolu je mým záměrem vás, moji vojáci, organizované a hrdé přivést zpět do vlasti. Tuto obtížnou úlohu může velení splnit pouze s poslušnými a bojeschopnými jednotkami."

A ve prospěch koho vlastně působili vlasovci, pokud vezmeme do úvahy aktivity sovětského agenta poručíka Sokolova, který měl například žádat o vyslání poslů k Vlasovově armádě, aby se vrátila do Prahy na ochranu před ustupujícími divizemi Schörnerovy armády.

0 0
možnosti
LJ

Děkuji za fakta, která jsem většinou neznal.

2 0
možnosti

J38a52k56u33b 14Š97o10l62c

27. 5. 2020 11:32

Vzhledem k tomu, že to byla válka světová, tak Prahu osvobozoval každý, kdo bojoval proti státům Osy. Úcta patří všem, ale pro mě jsou největší hrdinové civilisté v okupovaných zemích, kteří se zúčastnili odboje. V podstatě neměli po šest let vteřinu klidu. V každé následující si nejen pro ně, ale pro celé jejich rodiny mohlo přijít gestapo. Pro mě nepředstavitelný tlak, já bych toho schopen nebyl.

6 0
možnosti
  • Počet článků 273
  • Celková karma 27,13
  • Průměrná čtenost 2433x
Jsem historik a dělám šlechtu a osvícenství. Nejnověji jsem napsal knihu 1.11.1781. Zrušení nevolnictví (2022). Moje pojetí dějin je vyjádřeno v knize "Habsburkové 1740-1918. Vznikání občanské společnosti." (2016), která ukazuje, že historie našich občanských svobod začíná dlouho před rokem 1918. Od osvícenské, ani liberální Evropy jsme nebyli izolováni.