Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
Foto

Tohle mi příjde, že vysvětlujete v podstatě závislost dvou veličin. Např. čím větší rychlost, tím větší hmotnost. To mi příjde až triviální. Ale to co mě nejvíc znepokojuje jsou příklady tohoto druhu: Když se budu koukat před sebe a uvidím jednu raketu jak jede zleva doprava skoro rychlostí světla a druhou která jede zprava doleva skoro rychlostí světla, no tak přece když se přede mnou minou, no tak bych měl vidět, že se od toho "středu" obě dvě nadále pohybují rychlostí světla, tedy vzájemně vůči sobě se vzdalují dvojnásobnou rychlostí světla. No ale ony se nemůžou vzdalovat rychlostí větší, než c, takže co uvidím? To uvidím, že ta levá raketa se od toho "středu" a i od té druhé rakety vzdaluje stejnou rychlostí?? To je nepředstavitelné.

0 0
možnosti
Foto

To jsem rád, že to přijde triviální, protože to jednak triviální je a jednak byla snaha přednášky to podat co nejjednodušeji.

A ty dvě rakety se dají představit velmi prostě, vektorově. Stačí si představit, že to, že se nám jeví obě rychlosti na jedné přímce, ale to je jen naše zdání a ve skutečnosti ve 4D obě míří šikmo nahoru. Pak je jejich rozdíl menší.

Je to jen metafora, správně by se na to mělo jít hyperbolickou geometrií. :-)

0 0
možnosti

Já bych potřeboval tak do cca pěti vět, napsat, abych je měl před sebou. Jinak vše marno.

0 0
možnosti
Foto

:-)))))

Tak v tom případě tady. Je to tak na 5 minut. Míň to asi nejde.:-(

https://fikacek.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=489765

0 0
možnosti

Výklad o nose někde neznáte? Ten je nejjednodušší.;-);-);-)

1 0
možnosti
  • Počet článků 310
  • Celková karma 30,43
  • Průměrná čtenost 3149x
Vystudoval chemii (SŠ), kybernetiku, řízení, ekonomii a teorii systémů (interdisciplinární studia - VŠ), je obecně uvažujícím člověkem někde na pomezí mezi přírodními vědami a filosofií. Roky vyučoval filosofii fyziky a virtuální reality na PřF a MFF UK v Praze. Od září 2021 Ph.D. se zaměřením na filosofii fyziky a matematiky. Pracoval jako evropský expert pro "Future Technologies", 7 let pak v jedné z nejvyšších evropských pozic v počítačové bezpečnosti. Momentálně finanční expert na evropské úrovni. V letech 1991-7 byl předsedou společnosti Mensa ČR. Je členem světové vědecké Společnosti pro filosofii času. Absolvent Oxfordského kurzu Filosofie vědy. Více informací zde.

Chcete-li sledovat diskuse v "jeho" skupině, připojte se do Vědecké filosofie & Fyziky (nejen). jfikacek@gmail.com
 
Upozornění: Toto je popularizační blog pro veřejnost, neberte ho tedy jako vědeckou dizertační práci. Někdy je to jen divoká fantazie. Na druhé straně se snaží udržovat jistou vědeckou kvalitu, takže "esoterické" komentáře nejsou vítány. P.S.: Osobně útočné a odborně velmi nekvalitní komentáře, zejména velmi dlouhé, budou mazány.