Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak pilní Vietnamci tiše okrádají náš stát

Článků o této dost výrazné podnikatelské komunitě bylo již napsáno spousty, jejich večerky známe z každé ulice každého města, městečka, ba i vesnice. Podnikají u nás jak o život, jejich provozovny se množí dělením jako prvoci (z jedné jsou dvě, následně čtyři, osm atd.). Nyní se nebudu zabývat úniky na clech a daních ve Vietnamských velkotržnicích a velkoobchodech, které s tímto článkem souvisí, tyto zisky i z padělků zatím pominu, ve zkratce se chci věnovat jen večerkám a přínosu těchto provozoven do státního rozpočtu. Odhady výdělků a provizí na zboží jen nastíním, výpočty nechám na Vás.

Prvním a zásadním ekonomickým a celospolečenským problémem je, že Vietnamci jsou v naší zemi jen za účelem výdělku, který posílají rodinám do Vietnamu a šetří si tam na klidné a myslím hodně luxusní stáří. Světové statistiky uvádí průměrnou denní mzdu ve Vietnamské socialistické republice v částce 1 dolaru denně. 

Jsou zde tedy na výdělek a většinou mají jen přechodný pobyt, tím jsou osvobozeni od platby sociálního pojištění, už v tomto případu jsou zvýhodněni oproti českému podnikateli. Můj názor je, pokud chce kdokoliv v dané zemi podnikat, má se podílet na veškerých platbách do pokladny daného státu, pokud nesouhlasí, ať jde podnikat domů. 

Našel jsem ve statistikách počet Vietnamců podnikajících v České republice na osobní IČO a tímto číslem vydělil roční daňový odvod této komunity. Na jednoho Vietnamského podnikatele nebo společnost vychází roční daňová platba ....6428 Kč. To je jediná částka, kterou státu tito pilní obchodníci zaplatí. Ano, platí za nájmy prostor a účty, ale to platí každý podnikatel, něco odvádí v daních za palivo atd, to jsou však drobné.

Dalším obrovským negativem je nevytváření pracovních míst i s tím související odvody za zaměstnance, díky těmto odvodům za zaměstnance skončila Vietnamským "večerkářům" téměř veškerá konkurence v tomto oboru.

Další velmi podstatný únik od daňových povinností, je neplacení DPH. Každý, kdo má co společného s maloobchodem potravin ví, že i poměrně malá provozovna na nepříliš frekventovaném místě má tržbu cca 5 až 20 tisíc korun denně a pokud má provozovna otevřeno 14 hodin denně a 30 dní v měsíci, je v povinnosti odvodu DPH každá! Můj letmý hrubý odhad daňových úniků celé popisované komunitym je na DPH cca 8 až 15 miliard ročně, na dani z příjmu (pokud vycházím z výše uvedené statistiky) je to cca dalších 7 až 10 miliard ročně, k celkové újmě je třeba připočítat i únik financí do domovské socialistické republiky a i díky těmto příjmům svým způsobem podpory socialismu ve Vietnamu.

Nyní jen odhad procentuálního zisku na sortimentu nabízeného večerkou. Potraviny a nápoje (většinou nakupované v Makru a ostatních velkoobchodech - výhodou je dohledatelnost historie obratu) mají marži cca 30 až 40%, ovoce a zelenina nakupovaná ve vlastních velkotržnicích (doklady nedohledatelné) s obchodní provizí cca 100% (čínský/vietnamský česnek má nákupní cenu 6 Kč/kg - prodejní cena 90 Kč/kg - příklad), nákupy v akcích v řetězcích Tesco, Lidl a podobných (účtenky bez evidence)  marže cca od 50%. 

Jen pro doplnění uvedu, že prodejna ovoce zelenina na rušné Malé Straně může mít tržbu okolo jednoho milionu měsíčně a to se s odhadem držím na spodní hranici a ve výše uvedených možných únicích na daních jsem vycházel z tržby večerky na malém městě a prodejní plochou okolo 50 m2. Do kalkulace jsem nezapočítal možné jiné zdroje nákupu alkoholických a tabákových výrobků, stejně tak má kalkulace vychází z modelové maloprodejny smíšeného zboží. Takže zisk u oděvů  při nákupní ceně džínových kalhot cca 40 Kč a prodejní 250 a výše....raději nekomentovat.

Závěr nebude štvavý a reakcionářský v duchu srovnávání průměrného českého podnikatele nebo zaměstnance a jeho odvodové a daňové povinnosti vůči jiným skupinám, závěr bude návod jak tyto daně patřící celému státu vybrat a dohledat, zahrnu do krátké úvahy morální náhled ze strany důchodců a jiných potřebných, o co je stát svojí politikou okrádá, vždyť by důchodci mohli mít o nějaký tisíc měsíčně více a politici umí jen zvyšovat spotřební daně.

Tak už návod : několik šikovných a neúplatných státních úředníků si půjde na celý den sednout do večerky s papírem a kalkulačkou, na tuto práci se dá najmout i důchodce, který si rád přivydělá a takto náhodně udělat pár kontrol u každé večerky či velkotržnice, dokladů z Makra (zde je registrováno cca 65000 Vietnamců s autentickým číslem odběratele), takže obchodníků může být i jedenkrát více než jsou mnou dohledané statistické údaje o podnikatelích z VSR.

A své podnikání dále rozšiřují o nehtová studia, dlouhodobě se věnují pěstování travičky zelené atd.....

L.D.

Reakce na komentáře níže uvedené : nezávidím a je mi líto lidí, kteří  dohlédnou maximálně na dno nákupního košíku a nezajímá je budoucnost nejen jejich, ale především jejich dětí. Tato komunita nevytváří svým podnikáním žádné nové pracovní příležitosti, naopak je ubírá. Nikdo si nedokáže uvědomit velikost celého problému a jaký dopad má na ekonomiku České republiky, tedy našeho státu.

Autor: Ladislav Diblík | pátek 9.11.2012 14:05 | karma článku: 39,03 | přečteno: 4850x
  • Další články autora

Ladislav Diblík

Česko opouští spravedlnost, dovolíme to?

Díky útvaru pana Šlachty nemají posledních pár let klidný spánek nejen politici napojení na lobbisty a obráceně, ale i zločinná spolčení firem tunelujících státní veřejné zakázky.

10.6.2016 v 11:18 | Karma: 32,20 | Přečteno: 1626x | Politika

Ladislav Diblík

Zničení islámského státu ISIL teď hned? Na co se čeká?

Za chvíli to budou tři roky od vyhlášení a oficiálního vzniku Islámského státu (ISIL). Již od začátku bylo jasné o co jde a jaké má toto samozvané uskupení cíle. A reakce našeho rádoby civilizovaného světa?

6.6.2016 v 10:39 | Karma: 37,88 | Přečteno: 2610x | Politika

Ladislav Diblík

Proč nám politici nařizují a nenaslouchají a neříkají pravdu?

Čím začít? Perliček ze života okolo nás je více. V dubnu schválili zástupci 175 zemí klimatickou dohodu, která má zastavit oteplování. Bomba! Vidím, že heslo "poručíme větru dešti" je nadčasové, tedy nejen socialistické.

9.5.2016 v 17:03 | Karma: 32,10 | Přečteno: 1170x | Politika

Ladislav Diblík

Kdo má zájem na zvýšení tarifů u elektřiny?

Pokud se podíváte na ceny akcií nejen společnosti ČEZ, ale i na jiné akciovky podnikající v energetice, bude vám jasno téměř okamžitě. A současně si musíme uvědomit, jak silné je lobby skupiny, která usiluje o zvýšení svých zisků

1.3.2016 v 15:47 | Karma: 30,56 | Přečteno: 1002x | Ostatní

Ladislav Diblík

Další pokus o "odstřel" předsedkyně ERÚ Aleny Vitáskové?

Aneb jak dlouhé prsty má solární byznys, kritiky nazývaný také jako solární mafie? Odpověď, díky celé kauze, je jasná. Velmi dlouhé. Až si myslíte, že žijeme v Itálii sedmdesátých let minulého století. Popravdě, žijeme.

22.2.2016 v 11:12 | Karma: 32,56 | Přečteno: 674x | Politika
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Wimbledonská šampionka Krejčíková! Italku přemohla v dramatickém finále

13. července 2024  14:45,  aktualizováno  18:51

Wimbledon má opět senzační vítězku. A znovu po roce tato senzace pochází z Česka! Barbora...

Trump přijal republikánskou nominaci. V projevu vyzval ke sjednocení Ameriky

18. července 2024  19:07,  aktualizováno  19.7 6:05

V pátek brzy ráno SELČ zakončil Donald Trump svým proslovem čtyřdenní nominační sjezd Republikánské...

„Hoďte mu batoh s penězi.“ Co odhalily policejní odposlechy v kauze Dozimetr

19. července 2024

Premium Má to být jeden z nejvýbušnějších soudů posledních let. Stanout před ním má zlínský podnikatel...

Dukovany rozjíždějí nábory. Poptávají elektroinženýry či šéfa bezpečnosti

19. července 2024

Vítěz na dostavbu dalšího jaderného bloku je znám sotva osmačtyřicet hodin, ale české podniky na...

Cože? Vy nemáte triko se střeleným Trumpem? Svět má novou módu

19. července 2024

Premium Thomas Crooks chtěl zastřelit Donalda Trumpa, ale zvedl módní vlnu tohoto léta. Donald Trump byl se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 32
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1199x
Osobitý s vlastním názorem, mírným přehledem a občas nadhledem. S myšlenkou něco dělat, nejen psát.. Aktivista proti TTIP a Novému světovému řádu.

Seznam rubrik