Hrádek

Byla to nejhezčí chata na celém rybníku. Všechny děti z okolí - včetně mě - jsme jí byly doslova unesené! Pro její romantický, nebo aspoň tedy nezvyklý vzhled, jsme ji pojmenovaly Hrad, Hrádek. Už z dálky svítila bílou fasádou, sloupy, zdobenými kameny, na terase vždy vysedávala spousta lidí, pobíhaly děti. Ani okolí chaty nebylo jen tak nějaké obyčejné. Barevný kolotoč pro čtyři děti, houpačka, v keramickém květináči hned vedle umělecky tepané lavičky túje, precizně a nápaditě vybudované posezení u ohně... Někdo by řekl kýč na kýči, někdo by chválil osobitý styl, každopádně Hrádek znal na rybníce každý.

Dian

Čas běžel. Pět dětí majitele Hrádku dospělo. Všechny na chatu dál jezdily i se svými novými rodinami. Otec, teď už i nově šťastný dědeček, dál spravoval svou chatu a těšil se z blízkosti svých nejmilejších. Ne však dlouho. Nejprve zemřela paní, pak těžce onemocněl on sám. Sousedé mu radili, aby chatu přepsal na některé ze svých dětí. To on však jednoznačně odmítal: jak by mohl upřednostnit jedno své dítě a ostatní pominout! Odmítl i návrh nejstaršího syna, že chatu od otce odkoupí. Jak by k tomu přišli ostatní synové a dcerka? To přece nejde... Jeden ze sousedů mu za chatu nabízel slušnou částku, ale i on byl odmítnut. Chata patří celé rodině, a ta ji bude i po případné smrti hlavy rodiny svorně obývat, užívat i udržovat!

Muž zemřel a všechno se rázem změnilo. Děti se mezi sebou pohádaly a postupně dokonale znenáviděly: jedno každé bylo přesvědčeno, že chatu by mělo vlastnit právě ono. Bylo vyloučeno, že by jezdily na prázdniny a na dovolenou společně, jako tomu bylo doposud. Neshodly se vůbec na ničem, a tak se obrátily na soud, aby rozhodl, kdo že má být výlučným majitelem Hrádku. Soudy se nekonečně táhly, a Hrádek zel mezitím prázdnotou. Pomalu chátral a vzbuzoval lítost svou osamělostí. Tu se kousek udrolil, tu vítr shodil velkou větev z vedle stojící borovice, a ta poškodila střechu, vysoká tráva a neudržované keře zarůstaly kdysi tak nápaditě vymyšlené ohniště.

Dílo zkázy uspíšila povodeň. Rybník se vylil a chaty v těchto místech byly velkou vodou zasaženy snad nejvíce z celé rybniční osady. Až do prvního patra byly pod vodou, některým dokonce jenom vykukoval komín. Všechny osadníky zachvátil strach a zoufalství. Sledovali svoje chaty aspoň z povzdálí nebo k nim připlouvali na loďkách a povzbuzovali je. Sotva opadla voda a bahno, všichni se vrhli do práce, aby chaty co nejdříve vyschly. Horečnatě opravovali škody, dělali někdy doslova psí kusy, aby své chaty zachránili.

Jen k Hrádku nikdo nepřiplouval a ani později nepřicházel. Nikdo ani neotevřel okna a dveře, nevyvezl bahno, nevytáhl věci, aby chata lépe vysychala. Ubohý Hrádek stál v bahnité vodě, sám plný bahna a špinavé vody, sám, sám, sám. Za nějaký čas se z Hrádku začal linout odporný zápach hniloby a plísně. Pak najednou byly otevřené všechny dveře. Už jsme se radovali, že se někdo z bývalých hojných uživatelů smiloval, a i když nebyl ještě úředně přiklepnut coby majitel, přišel přece jenom na pomoc. Jaký omyl! Žádná pomoc. Hrádek byl vyrabován!

A pak už to šlo rychle. Silný vítr odnesl kus střechy, část chaty spadla, prostředkem pak roste osika, která má korunu až v místě bývalé střechy. Plíseň promořila všechny zdi. A pořád nikdo nepřicházel. Dříve obdivovaného hrdého Hrádku se začali kolemjdoucí bát. Ne snad, že by v něm strašilo, ale... Každou chvíli z něj něco spadlo, a mimo jiné i na cestu, po které všichni chodíme. K Hrádku se stále nikdo nehlásí. Ti, kteří ho prve tak rádi obývali a užívali, se zřejmě stále ještě soudí a dosoudit se  nemohou.

Je nabíledni, že Hrádek brzy spadne...

 

Autor: Ivana Dianová | pondělí 15.7.2013 20:27 | karma článku: 26,44 | přečteno: 938x

Další články autora

Ivana Dianová

Sháníte bydlení?

Je libo dvanáctimetrový pokoj ve sdíleném bytě za 10 tisíc? Nebo snad suterénní místnost s maličkým okýnkem hned pod stropem?

5.3.2026 v 0:49 | Karma: 23,24 | Přečteno: 567x | Diskuse | Ona

Ivana Dianová

Pták? Nesáhla bych na něj ani za nic, ale...

Mám k ptákům nejednoznačný vztah. Jsou divní, to mi nikdo nevymluví! Esteticky jsou pro mne skoro nepřijatelní. To peří...Šustivé, nechutné! Ty trhavé pohyby krkem!

9.2.2026 v 9:10 | Karma: 26,63 | Přečteno: 679x | Diskuse | Ona

Ivana Dianová

Moje krásně hebké nohy

Když do nemocnice, tak krásná. Nebo alespoň úhledná. Tak, to je to správné slovo! Krásné noční košile i župan. Když je čas a síla, tak kadeřnice. Když není, určitě čerstvě umýt vlasy.

26.1.2026 v 4:30 | Karma: 22,91 | Přečteno: 546x | Diskuse | Ona

Ivana Dianová

Věděla jsem, že se jednou opět sejdeme...

Teď už jdu svěží trávou, pozoruhodně jasně zelenou, voní, ale nemám na ni alergii, klidně si mohu přivonět ke kterékoli květině a nerozkýchám se.

11.1.2026 v 23:35 | Karma: 24,14 | Přečteno: 597x | Diskuse | Ona

Ivana Dianová

Povánoční kocovina

A je po Vánocích. Zmučené ženy, které mají vždy vše, jak se sluší a patří, konečně spočinuly. Zase jednou obstály...

27.12.2025 v 15:56 | Karma: 34,64 | Přečteno: 2282x | Diskuse | Ona

Nejčtenější

OBRAZEM: Miss Czech Republic 2026 představila TOP 10 finalistek. Máte mezi nimi favoritku?

Miss Czech Republic 2026: BIKINI CHALLENGE WINNERS
11. března 2026  7:25

Ředitelka soutěže Miss Czech Republic Taťána Makarenko představila desítku finalistek pro rok 2026....

U Dvoreckého mostu už jsou jámy. Krištof Kintera promění zanedbané místo ve světelný hit

Na vyústění Dvoreckého mostu v Praze 5 vznikne „park lamp“. Jeho autorem je...
11. března 2026  12:08,  aktualizováno  12. 3.

U Dvoreckého mostu vzniká světelný park, který má přilákat turisty i místní. Okolí zkratky mezi...

Pradávní tvorové na Smíchově „přežijí“. Zanikne ovšem slavná nádražní hospoda a zmizí bariéry

Smíchovské nádraží prochází velkou proměnou.
10. března 2026  5:59

Jižní část Smíchova prochází výraznou proměnou. Vedle developerského projektu tu roste také...

Praha se chystá na největší velikonoční trhy v zemi. Centrum rozzáří květiny a jarní výzdoba

Velikonoční trhy se vrátí na Staroměstské náměstí i letos.
12. března 2026  12:05

Největší velikonoční trhy v Česku se vrátí do centra Prahy už příští týden. Na Staroměstském a...

OBRAZEM: Flora je po měsíci prací k nepoznání. Stanice metra působí až strašidelně

Práce ve stanici metra Flora jsou zhruba měsíc po jejím uzavření v plném proudu.
11. března 2026  14:02

Stanice metra Flora na lince A je zhruba měsíc po uzavření velkým staveništěm. Původní sovětské...

Pozice nejoblíbenějších pardubických herců obhájili Janečková a Špiner

ilustrační snímek
14. března 2026  22:10,  aktualizováno  22:10

Pozice nejoblíbenějších pardubických herců obhájili Petra Janečková a Ladislav Špiner. Diváci...

Při čelní srážce dvou aut na Třebíčsku se v podvečer zranili čtyři lidé

ilustrační snímek
14. března 2026  21:09,  aktualizováno  21:09

Při nehodě dvou osobních aut u Slaviček na Třebíčsku se dnes v podvečer zranili čtyři lidé, sdělila...

Český lev 2026. Nejlepším filmem Karavan, uspěly i snímky Franz, Studna i Raději zešílet v divočině

Cenu pro Nejlepší herečku v hlavní roli získala Kateřina Falbrová za film...
14. března 2026  22:16

Poprvé v novém místě, v pražském Kongresovém centru, poprvé s moderátorkou, která žije v Americe a...

Podpojištění je v Česku masové. Až 70 procent rodin by po katastrofě nedostalo dost peněz

ilustrační snímek
14. března 2026  18:01

Podpojištění – termín, který se pravidelně skloňuje ve všech pádech v okamžiku, kdy přijdou nějaké...

Advantage Consulting, s.r.o.
PROJEKTOVÝ MANAŽER - POZEMNÍ STAVBY (80 - 100.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 80 000 - 10 000 Kč

  • Počet článků 665
  • Celková karma 26,31
  • Průměrná čtenost 2031x
Učitelka MŠ, matka, muzikantka, autorka knih "30% pro život" a  "Dokonalá rozkoš",
...a také Danajka. 
Psát mi můžete na: 
ohlasynablogdanajka@seznam.cz            
Miluju Ich formu a mám jen jeden život, takže... :-)

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.