Ztráta pařížské katedrály by bolela nás všechny
a dívat se, jak v plamenech mizí jedna z jeho ikon, mi působilo skutečnou bolest. Jsem překladatelka z francouzštiny a nadšený frankofil, a tak bývám často v kontaktu s Francouzi a denně sleduji dění ve Francii. Díky svému povolání mám otevřené dveře do světa (mým hlavním pracovním jazykem je angličtina) a cítím se být spíš Evropankou než jen Češkou (i když naši zemi miluju a nad Prahu není). Proto ztrátu, kterou v pondělí utrpěla Paříž a Francie, beru jako svou vlastní.
Katedrála naštěstí zůstala stát, a i když jsem vyslechla s rezervou emotivní prohlášení prezidenta Macrona, že bude opravená do pěti let, věřím, že nebude trvat moc dlouho, než se do ní zase podívám.
Celý svět byl zděšený, že by mohl přijít o svou nejnavštěvovanější památku, a spousta lidí si až tváří v tvář hrozící katastrofě uvědomila, co všechno tahle krásná hromada kamení znamená pro světové dědictví i pro ně osobně.
Protože chrám Matky Boží nepatří jen Francouzům. Ano, vyrostl na místě, kde se zrodila Paříž, a pro francouzské dějiny je významným místem. Zde se křtili budoucí králové, uzavíraly se královské sňatky, které ovlivnily politiku celé Evropy, zde se korunoval Napoleon, svatořečila Johanka z Arku, zde se hrálo Te Deum na konci 2. světové války, zde se Francie loučí se svými zesnulými prezidenty.
Katedrála se stala zdrojem inspirace pro mnohá umělecká díla, z nichž to nejznámější, Hugův román o zvoníkovi Quasimodovi, teď vede žebříčky prodejů na Amazonu. Je významným katolickým svatostánkem, kam si lidé po staletí chodí pro útěchu a naději a kde jsou uloženy jedny z nejcennějších relikvií celého křesťanstva. Je srdcem Paříže i francouzského národa a jako součást evropského a světového kulturního dědictví tvoří střípek identity každého Evropana - pro nás Čechy třeba jako architektonický vzor, když Jan Lucemburský zadával přestavbu chrámu sv. Víta.
Hodnotu některých věcí si uvědomíme, až když je ztrácíme. A jako by nás bolela ztráta egyptských pyramid, kambodžských chrámů nebo Tádž Mahalu, tak ze světa přicházejí soustrastná vyjádření a lidé všech náboženství a světonázorů se sjednocují k pomoci při obnově pařížské památky. Lidé jako by se rozpomněli, jakým symbolem je křesťanská katedrála v historii, kultuře a identitě nejen Evropy, a jak takové symboly potřebujeme znovu objevit v době, která zdánlivě nemá žádné pevné hodnoty a ideály.
Katedrála Matky Boží přežila požáry, záplavy, běsnění Revoluce i dvě světové války, vzpamatuje se i z této pohromy. Dívejme se na ni ne jako na hromadu krásného kamení, která působí tak fotogenicky na Instagramu, ale jako na kamínek v mozaice života každého z nás.
Markéta Demlová
Nečekám spasitele

Končíme poslední etapu třetí přímé volby prezidenta v této zemi. Po Zemanových kampaních, o nichž jsme si mysleli, že nic hnusnějšího už přijít nemůže, jsme viděli ještě hlubší dno, které vyvrcholilo ohavnou ruskou provokací.
Markéta Demlová
Budu pejskař. Pejskař?!

Milá sestro, jak víš, nikdy jsem nechtěla psa. V dětství jsem přijala názor rodičů, že do panelákového bytu pes nepatří, a na rozdíl od tebe jsem nikdy po pejskovi netoužila natolik,
Markéta Demlová
Krize jako šance

Na Silvestra jsme si přáli, aby nám rok s hezkými dvěma dvacítkami v letopočtu přinesl jen to dobré, teď se nejspíš všichni modlíme, aby už byl konečně za námi. Rok 2020 si na nás přichystal pandemii covid-19, kterou jsme nečekali
Markéta Demlová
Běhejme bezpečně

Kamarádi běžci, obracím se v prvé řadě na vás, v druhé na všechny, kdo v dnešních dnech vyrážejí do přírody.
Markéta Demlová
Jak pracovat z domu, když nejste freelancer

Koronavirová epidemie zavírá podniky a nutí některé firmy, aby své zaměstnance poslaly pracovat z domu. Těm, kteří si s nastalou situací neví rady, přináším pár doporučení, ověřených dvacetiletou praxí překladatelky na volné noze.
Další články autora |
Chlípní rudoarmějci na lovu. Slavný fotograf nafotil tutlanou sexualitu v SSSR
Seriál Jen rok po Stalinově smrti dorazil do Sovětského svazu Henri Cartier-Bresson. Slavný francouzský...
Poslala manželce zprávu, že jsme milenci. Sekal jsem ji do hlavy, vypověděl primář
Šokující detaily mimořádně brutální vraždy dnes zaznívají u Krajského soudu v Plzni, kde stanul...
Advokát Prouza spáchal sebevraždu. Nechal po sobě dopis na rozloučenou
V sobotu spáchal sebevraždu renomovaný padesátiletý advokát a bývalý českobudějovický soudce Daniel...
V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu
Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo...
Rudé prádlo a finta se třpytkami. Strip klub v Charkově nabízí show i útěchu
Když si dvacetiletá Lisa na svou směnu ve striptýzovém klubu v ukrajinském Charkově obouvá boty na...
ANALÝZA: Trumpova íránská ruleta. Otevřenou válkou by zase popřel sám sebe
Premium Donald Trump opět stojí na rozcestí a nejde o nic menšího než o americké zapojení do konfliktu mezi...
Desetikoruna se prodala za 160 tisíc. Vysokou cenu má díky drobnému detailu
Za několik desítek tisíc korun se v aukci na serveru Aukro.cz prodala vzácná desetikoruna z roku...
Babiš vyčetl vládě kšeft s kriminálníkem. Dáme jí důvěru, řekl Rakušan
Přímý přenos Miliarda přijatá v bitcoinech od muže zapleteného do obchodu s drogami zaměstnává poslance. Šéf...
Chameneí je snadným terčem, ale zatím ho nebudeme likvidovat, uvedl Trump
Zabití íránského nejvyššího duchovního vůdce Alího Chameneího alespoň prozatím není v plánu, napsal...
- Počet článků 76
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 7776x