Když sis myslela, že se nedívám
Dostala jsem ho totiž od dcery. Naše prvňačka mi ho přivezla ze školy v přírodě. Tak se těšila, až mi ho dá, že to nevydržela a podrobně mi ho popsala už do telefonu. Bylo sice po překvapení, ale i tak jsem měla radost převelikou a ona se tetelila blahem. A já jsem se hřála v její lásce, která je v tomhle věku bezbřehá a silná, až to bolí.
Jako dítě jsem si hrozně přála bratra. Moje sestra sice občas vydala za dva, ale to nějak nebylo ono. Bratra mi osud (nebo spíš rodiče) nedopřál, zato syny ano. Mám tři. Každý je jiný, ale všichni jsou skvělí. Když se narodili první dva, připadala jsem si jako Kryštof Kolumbus. Fascinovaně jsem vstupovala na neznámou půdu, pronikala do způsobů klučičího uvažování, učila se chápat jejich reakce, názory, touhy... Občas jsem měla pocit, že mi k nim v porodnici měli přibalit nějaký manuál.
Za ta léta (ten nejstarší teď stojí na prahu dospělosti) už mám slušně popsanou mapu, ale pořád je na ní spousta bílých míst, kde cedule hlásá "Hic sunt leones", a je mi jasné, že mnohé končiny zůstanou neprobádané. Výchova kluků a budování vztahů s nimi je neustálý proces, který mě nikdy nepřestane udivovat, překvapovat a zajímat. Občas mi dají nahlédnout za zrcadlo mých představ o tom, jací vlastně jsou, a já pak pokorně dokresluji do mapy další kousek.
Ale s dcerou je to jiné. Věděla jsem to od chvíle, kdy jsem ji prvně sevřela v náručí. Ty jsi já. My dvě vysíláme na stejné vlnové délce, rozumíme si okamžitě a beze slov. Sleduji, jak roste a vyvíjí se, a žádnou mapu kreslit nemusím. Pohybuji se na vlastním území. Chápu všechno a hned. A přesně si pamatuju na období svého života, kdy pro mě maminka byla první a nejdůležitější osobou na světě. Kdy jsem první myslela vždycky na ni, kdy jsem bez ní nechtěla být, kdy jsem do ní byla zamilovaná. Teď si to užívám z druhé strany.
Synové se taky jednou zamilují, odejdou z domu a moje místo zaujme jiná žena. Nebude stát o moje mapy, bude si chtít nakreslit vlastní. Je to tak v pořádku a já jsem s tím srozuměná. Ale v dceřině srdci budu mít vždycky místečko, i když se vdá a odejde třeba do Tramtárie. Místečko, kde láska slastně bolí a kde jsou slova zbytečná.
Hezky to vystihuje básnička Mary Korzanové, kterou jsem našla na blogu Paola Coelha:
Když sis myslela, že se nedívám
Když sis myslela, že se nedívám,
Pověsila jsi můj první obrázek na ledničku
A já hned chtěla namalovat další.
Když sis myslela, že se nedívám,
Nakrmila jsi zatoulanou kočku
A já si pomyslela, že na zvířátka máme být hodní.
Když sis myslela, že se nedívám,
Upekla jsi pro mě narozeninový dort
A já jsem věděla, že drobné skutky mají velký význam.
Když sis myslela, že se nedívám,
Zašeptala jsi modlitbu
A já uvěřila, že je Bůh, který mě vždycky slyší.
Když sis myslela, že se nedívám,
Dalas´ mi pusu na dobrou noc
A já jsem cítila tvou lásku.
Když sis myslela, že se nedívám,
Viděla jsem, jak ti vytryskly slzy
A naučila jsem se, že žití občas bolí –
Ale že je správné se z toho vyplakat.
Když sis myslela, že se nedívám,
Usmála ses
A i já v tu chvíli chtěla být tak hezká.
Když sis myslela, že se nedívám,
Starala ses
A já chtěla dokázat všechno na světě.
Když sis myslela, že se nedívám –
Dívala jsem se…
A chtěla ti říct „Díky“
Za všechno, co jsi dělala,
Když sis myslela, že se nedívám.
Markéta Demlová
Nečekám spasitele
Končíme poslední etapu třetí přímé volby prezidenta v této zemi. Po Zemanových kampaních, o nichž jsme si mysleli, že nic hnusnějšího už přijít nemůže, jsme viděli ještě hlubší dno, které vyvrcholilo ohavnou ruskou provokací.
Markéta Demlová
Budu pejskař. Pejskař?!
Milá sestro, jak víš, nikdy jsem nechtěla psa. V dětství jsem přijala názor rodičů, že do panelákového bytu pes nepatří, a na rozdíl od tebe jsem nikdy po pejskovi netoužila natolik,
Markéta Demlová
Krize jako šance
Na Silvestra jsme si přáli, aby nám rok s hezkými dvěma dvacítkami v letopočtu přinesl jen to dobré, teď se nejspíš všichni modlíme, aby už byl konečně za námi. Rok 2020 si na nás přichystal pandemii covid-19, kterou jsme nečekali
Markéta Demlová
Běhejme bezpečně
Kamarádi běžci, obracím se v prvé řadě na vás, v druhé na všechny, kdo v dnešních dnech vyrážejí do přírody.
Markéta Demlová
Jak pracovat z domu, když nejste freelancer
Koronavirová epidemie zavírá podniky a nutí některé firmy, aby své zaměstnance poslaly pracovat z domu. Těm, kteří si s nastalou situací neví rady, přináším pár doporučení, ověřených dvacetiletou praxí překladatelky na volné noze.
| Další články autora |
Po deštích se lesy plní houbami. Tady mají Pražané největší šanci na plný košík
Počasí posledních dnů jako by si čeští houbaři sami vymodlili. Kombinace vydatných dešťů a...
Pražská muzejní noc 2026: Na Florenci se chystá videomapping zdarma, zahraje i Lake Malawi
Více než 60 muzeí, galerií a dalších kulturních institucí otevře své brány netradičně v nočních...
Mačkáte v MHD tlačítka správně? ROPID vysvětlil, jak dávat znamení bez zmatků
Kdo někdy nervózně mačkal tlačítko v tramvaji pětkrát za sebou nebo hledal ten správný čudlík, není...
Začíná léto a s ním i obří stavba u letiště. Neriskujte, že vám kvůli kolonám uletí letadlo
Míříte na dovolenou a ta začíná na Letišti Václava Havla v Praze? Tak zbystřete, hlavně pokud...
Železnice na letiště vstupuje do nové etapy. Kvůli protestům zmizí ze Střešovic plánovaný komín
Přípravy klíčové části železnice z centra hlavního města na Letiště Václava Havla pokračují....
Kurzy.cz můžete sledovat i bez reklam, nově nabízejí roční předplatné za 968 Kč
Až o polovinu levněji. Redaktoři vyrazili na jahody do Polska
Stovky Čechů vyrážejí do Polska za levnými jahodami. Stánkaři s košíky z polských plantáží jsou...
Astronaut Svoboda vezme na ISS šest experimentů z Brna, zkoumají stres i imunitu
Tričko předpovídající stresovou reakci, mikroskopické roboty, kteří čistí těžko dostupná místa, i...

Akční letáky
Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!
- Počet článků 76
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 7779x



















