Island 2015 - II. ... a jsme na místě

Příliš těžká zavazadla do letadla, přistání jako na Měsíci, mlha přede mnou i za mnou, prohlídka Reykjavíku aneb dovolená začíná a s ní i náš nekončící úžas nad krásou této země.

Začátek našeho putování probíhal v klidu až na letiště Gatwick. Doma jsme provedli již check in a vytiskli si palubní lístek pro let Ostrava- Londýn, všichni máme jen palubní zavazadla, takže "nalodění i vylodění" je rychlé. Trochu nás sice udivovalo, proč se nedá on line vyřešit vše také u společnosti WOW air, se kterou letíme do Keflavíku, ale netrápilo nás to. Po příchodu k odbavovacím místům WOW air v Gatwicku nám ztuhl úsměv na rtu. Ta řada byla opravdu dlouhá, všude kolem v podřepu lidé zmateně vybalující a přebalující věci z kufru do kufru, nervozita a neklid. Za chvílí pochopíme - WOW air požaduje nejen dodržení přesných rozměrů palubních zavazadel, ale také váhu a to 5 kg. Všem třem nám je jasné, že jsme nad, přece jen vezeme zimní oblečení a po převážení, jdeme do podřepu a vybalujeme a oblékáme si, co se dá. I tak doplácíme za nadváhu u jednoho kufru.

Let proběhl bez turbulencí, v letadle nám pouští film o Islandu, obsluhují nás velmi příjemné letušky a my se tak jistě blížíme k přistání a poprvé vidíme z letadla Island. ??? Jsme tady správně? Okamžitě se mi vybavuje informace, že na Islandu trénovali američtí astronauti přistání na Měsíci... a asi věděli proč.

Krajina bez stromů, hnědočernonějaká, na dlouhé cestě dvě auta, trochu jsme váhali, zda jsme správně. Letiště je menší a je vzdáleno cca 50 km od centra Reykjavíku. Před halou stojí v řadě autobusy, které v krátkých intervalech dopravují cestující z letiště do hlavního města. Naše platební karta začala fungovat /v letadle se nám nedařilo kartou zaplatit a tak jsme jedli a pili na účet WOW air/ a my si koupili jízdenky na AIRPORT EXPRESS - levnější cena dopravy než FLY BUS, kvalita však vysoká. V moderním autobuse je čisto a každý cestující má na sedadle informace, průvodce a kalendář akcí.

Příjezd do hlavního města je zahalen mlhou a my jen doufáme, že se počasí trochu umoudří, je přece duben. Po ubytování vyrážíme hned na prohlídku, máme oproti Česku dvě hodiny k dobru a tak se je snažíme využít. Počasí se mění co pět minut ve složení: mlha, déšť, vichr, mlha... časem si zvykneme.

V průvodcích se píše pořád dokola, že je Reykjavík malým hlavním městem, já osobně z toho nabyla dojmu, že to bude jakési malé městečko, téměř vesnička, ale fakt je, že se jedná o normální hlavní město, které se velmi rychle rozrůstá do všech stran. Jen centrum je menší, útulné, veškeré dění se soustřeďuje do dvou ulic a dá se projít tak za dvě hodiny.

O tom, co vše je možno v Reykjavíku navštívit, se píše ve všech průvodcích a je zbytečné to opisovat. Názvy ulic či pamětihodností nemá smysl psát, člověk není schopen si je většinou zapamatovat, jako např. Hallgrímskirkja :-) apod. Určitě stojí za to strávit zde celý den, nasát atmosféru, ochutnat místní speciality, mimo jiné zde naleznete i restaurace, kde podávají velrybí maso, tyto jsou označeny nálepkou na dveřích.

 

Pravdou je, že Island je pro našince dosti drahá země, ceny hlavního jídla se pohybují od 450 Kč a v luxusních restaurací je to mnohonásobně více. Cena ubytování se liší dle kvality, nejlevnější jsou hostely a kempy, noc v 4* hotelu se pak pohybuje od 5 000 Kč.

Jen perlička - obě hlavní ulice se dosti podobají "naši" Stodolní a jsou plné barů, které hlavně v pátek a v sobotu ožívají. Pařba začíná později než u nás, zhruba okolo 23 hodiny, a končí v šest ráno, pozor tedy při volbě ubytování v blízkosti těchto ulic, člověk se fakt nevyspí a vím, o čem mluvím.

Praktické informace pro pobyt na Islandu:

WOW air – cestujete li s touto společností, připravte se na kontrolu hmotnosti kabinových zavazadel – max. 5 kg je povoleno. Pokud cestujete alespoň dva a máte každý své zavazadlo, vyplatí se jedno nechat s nadváhou a druhé napasovat do těch 5 kg – je menší doplatek.

Doprava z Keflavíku /letiště/ do centra Reykjavíku

Jsou dva autodopravci – společnost FLY BUS je dražší a služby má stejné, jízdenky se kupují u východu z letištní haly. Autobus jede do centra na autobusové nádraží, resp. po dohodě Vás za poplatek dovezu k Vašemu ubytování.

Placení

V ČR není možno vyměnit islandské koruny, což ale vůbec nevadí – na Islandu se všude, včetně vstupu na WC, platí platebními kartami. Chcete li mít hotovost, stačí si ji vybrat v bankomatu hned při příjezdu.

Potraviny

Jak jsem již zmínila, je Island poměrně drahou zemí pro našince a platí to i o potravinách. Tyto se vyplatí kupovat v zeleně označených obchodech 24/7 nebo ve žlutých Bonusech – my jsme si BONUS velmi oblíbili a s kvalitou a nabídkou byli velmi spokojeni.  BONUSy se nacházejí ve všech větších městech. POZOR – obchody jsou v době svátků zavřené.

Reykjavík

Co navštívit:

obě hlavní ulice, Harpu, bar Lebowski, francouzskou palačinkárnu, restauraci v hotelu 1919 u autobusového náměstí, projít se okolo jezera a krmit kachny, vyjet výtahem nahoru na Hallgrímskirkja /symbol města a orientační bod, kdybyste se ztratili/.

A určitě si dejte HOT DOG „se vším“ hned vedle autobusového nádraží v centru /u hotelu 1919/ - do tohoto stánku Islendingar borda SS pylsur se sjíždějí místní i turisté na skutečně nezapomenutelný párek v rohlíku, ale musí být se vším :-)

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Iva Děcká | pátek 1.5.2015 22:40 | karma článku: 13,59 | přečteno: 1111x