Referendum jako závazné. Ale při jaké účasti?

Abych dodržel tradici, začnu i dnes krátkým vtipem: Dotaz na rádio Jerevan: „Kdy bude lépe?“ Odpověď rádia Jerevan: „Už bylo.“ V těchto dnech, kdy losováním dokončujeme složení kandidátních listin pro nadcházející komunální volby v Praze, hovořím s desítkami kandidátů DOMOVa, se kterými probíráme praktické kroky k naplnění přímé demokracie uplatněním referend k důležitým otázkám na místní a obecní úrovni.

Nejvíce diskutovanou otázkou je hranice volební účasti občanů v referendu, od které je považováno za závazné. Pokud bychom trvali na 50% účasti, je jen málo pravděpodobné, že by tato hranice byla dosažena. Vždyť i samotná volební účast v komunálních volbách již klesla pod padesát procent. Naopak zrušení jakékoliv hranice by bylo naopak cestou k anarchii, což je možná ještě nebezpečnější.

Proto navrhujeme tuto cestu: Vzhledem ke klesající volební účasti občanů ve všech volbách, komunální nevyjímaje, je možno hranici pro závaznost referend v průběhu volebního období stanovit na 51% těch, kteří v posledních volbách rozhodli o složení zastupitelstva. To by tedy znamenalo, že například závazné referendum v Praze by bylo takové, ve kterém by hlasovala nadpoloviční většina těch voličů, kteří hlasovali v komunálních volbách.

Příklad: V roce 2010 volilo v hlavním městě Praze 44,43% oprávněných voličů, pokud by bylo vypsáno celopražské referendum, byla by potřebná volební účast zhruba 23%.

Ale třeba v Černošcích, kde volební účast byla 69,02%, by referendum bylo závazné při minimálně 35% volební účasti.

Takto zvolený systém závaznosti volební účasti v referendu má hned několik pozitivních efektů.

1) Zvyšuje to zodpovědnost občanů. Ti občané, kteří ve volbách odevzdali své hlasy politickým stranám, které je pak následně zklamou, mohou rozhodnout o korekci jejich špatných rozhodnutí. Tedy minimálně nadpoloviční většina těch, kteří cítí spoluzodpovědnost za to, jak jimi zvolení zastupitelé plní své předvolební sliby, je také mohou odvolat.

2) Motivuje to občany k účasti ve volbách. Pokud se totiž začne opět zvyšovat v důsledku zavádění prvků přímé demokracie volební účast, bude mnohem složitější během volebního období obecním referendem například revokovat rozhodnutí zvolených zastupitelů, kteří budou mít silný mandát z voleb.

3) Zároveň se tímto způsobem odstraní riziko diktátu menšiny, kdy by závazné bylo i referendum, v němž by účast byla například jen 5%. Tento návrh předkládám všem občanům k diskusi.

Autor: David Štěpán | pátek 8.8.2014 13:00 | karma článku: 8,79 | přečteno: 266x
  • Další články autora

David Štěpán

Zákony jsou pro legraci.

10.10.2014 v 17:28 | Karma: 17,87

David Štěpán

Hudeček prosazuje další tunel.

16.9.2014 v 19:05 | Karma: 15,86

David Štěpán

Passer je z(Ko)loděj ?

10.9.2014 v 14:00 | Karma: 20,21

David Štěpán

Co s tím prasečákem v Letech?

9.8.2014 v 18:30 | Karma: 12,42

David Štěpán

Ach ta trojčlenka.

3.8.2014 v 17:45 | Karma: 21,57