Ranní restart: měnové války a STOP intervencím?

Čína vyhlásila měnovou válku. Čeští politici třímají transparenty STOP intervencím. Řecko je blíže pár desítkám miliard. Důvěra v Německu poklesla. Ropa na minimech. O knihách a ženách. Čtěte zde.

 

 

Řecko: peníze za peníze

Včera k ránu se dohodlo Řecko s věřiteli (kterým se už nesmí říkat Troika) na programu finanční pomoci. Nyní musí tento program ještě schválit řecký parlament (dnes / čtvrtek) a v pátek ministři financí eurozóny. Řecko se tak může dostat k balíku až 86 mld. EUR do 20. srpna, kdy musí poslat 3,2 mld. EUR ECB (a které teď nemá, že). Němečtí zákonodárci chtějí dohodu pořádně prozkoumat.

Důležitou položkou celé akce bude restrukturalizace řeckého dluhu. Ta nejpravděpodobněji proběhne formou prodloužení splatnosti a případně ještě snížením úrokové sazby. Takto se vlk nažere a koza zůstane celá a především španělské Podemos nedostane před listopadovými volbami munici velké ráže pro svůj program. Zdá se, že na chvíli se od Řecka odpočineme. Problém je, že Řekové schvalovat zákony umí, ale s uplatňováním je to těžší. Takže: stay tuned. Euro posílilo na 1,105.

Zeman: STOP intervencím

Z lokálního prostředí: prezident Zeman a šéfové obou komor parlamentu (Štěch a Hamáček) vyzývají ČNB, aby zastavila intervence proti koruně a nelpěla na 27 CZK/EUR. Před pár týdny vláda naopak slabou korunu kvitovala. Takže tak asi.

Objevila se spekulace, že by Zeman mohl odmítnout zákon o státním rozpočtu na 2016, protože bude málo proinvestiční. Pár poslanců koalice (ANO) by hlasovalo proti a tím by mohla padnout koalice, minimálně by došlo k oslabení Sobotky. Ačkoliv spekulace, stojí za to si připomenout si stranické preference (od CVVM).

Německo: ještě dobrý, ale…

Luboš říká: „Německý konjunkturální index ZEW (=očekávání finančního trhu) poměrně výrazně překvapil a to negativně. Hodnocení současné situace sice je v pořádku a v souladu s očekáváním, ale očekávání nečekaně a poměrně citelně klesla. Patrně jde o odraz obav z globálního vývoje. Ze scény se sice vytratilo jako zdroj akutních problémů Řecko, ale novým zdrojem obav je zpomalující Čína a analytici a asset manažeři dotazování v rámci tohoto průzkumu mohou mít obavy také z dopadů zvýšení sazeb v USA.“

A já doplňuji obrázkem, který ukazuje vývoj průmyslové výroby a právě předstihového indikátoru ZEW. Předstih ZEW je 3Q, ale jak sami vidíte, tak ZEW je velmi volatilní a ne málo se na něj dá spolehnout. To IFO, který vyplňují samotné podniky, je jistější informací, ale i zde vidíme známky zpomalení.

Čína vyhlásila válku. Měnovou

Čínská měna se propadá nejvíce za za posledních dvacet let. Za propadem stojí čínská centrální banka, který měnu intervencemi poslala na tří leté minimum. Okamžitě se rozjelo světem hodnocení, že to je další eskalace měnových válek, tedy kompetitivního oslabení. Neboli politiky „okraď svého souseda“, chcete-li.

Pravdou je, že data, které přicházejí z Číny prostě, nejsou dobrá a měnová politika potřebuje uvolnit. Zvlášť poté, co čínská měna v posledních letech reálně posilovala. Od roku 2005 o padesát procent a jen v posledním roce o 14%. Pro srovnání aktuálně měna oslabila o 3,8%.

Čína v posledních letech vydala mnoho energie, aby svět začal brát její měnu vážně a především jako měnu rezervní. Sama centrální banka říká, že jde o jednorázovou akci. Navíc došlo ke změně režimu, který měnu posouvá kýženým směrem: otevírací kurz bude stanoven na základě předchozího závěru a nikoliv dotazováním se na kotace před otevřením, jak to bylo doposud. Navíc už před nějakou dobou došlo k rozšíření fluktuačního pásma.

Neočekávám, že jde o začátek oslabení ala 1994. Ale spíše o standardní uvolnění měnových podmínek nestandardním, nebo jak říká ČNB, nekonvenčním nástrojem. A navíc Čína pokračuje ve své snaze liberalizovat svůj měnový režim k řízenému floatu. Navíc poslední změna zvyšuje šance Číny dostat svou měnu do SDR, tedy koše měn Mezinárodního měnového fondu.

Pokud se podaří měnové podmínky uvolnit dostatečně a zabránit dalšímu zpomalení ekonomiky, tak by mohlo dojít k obratu i na komoditních trzích směrem nahoru.

Ale prozatím ještě klesají. Amerikánská ropa WTI se dostala téměř k 43 dolarům za barel, evropská je na 48,5.

A jako bonus něco rádoby vtipného: Žena je jako otevřená kniha… Kniha pokročilé kvantové fyziky… Psaná čínsky… Braillovým písmem… Ale otevřená.

Autor: David Navrátil | středa 12.8.2015 15:59 | karma článku: 7,50 | přečteno: 155x