Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Úvahy badatelovy, část 2.

V minulé části jsem si postěžoval na špatnou spolupráci pamětníků Vladimíra Menšíka. V dnešním článku to vezmu z jiné strany, budou to úvahy o bádání v archivech v Česku a na Slovensku.

V minulé části jsem si postěžoval na (ne)spolupráci pamětníků Vladimíra Menšíka. V dnešním článku to vezmu z jiné strany, úvahy o bádání v archivech. A že těch archivů bylo a je hodně, vezmu chronologicky jen ty nejvýznamnější. Někdy v listopadu 2015 jsem zašel do Divadelního ústavu na Celetné v Praze, oddělení sbírek a archivu, a začal bádat po Menšíkovi jako herci Vesnického a posléze Divadla E. F. Buriana. A hned při mé první návštěvě jsme měl štěstí, dostaly se mi do rukou materiály tehdejšího režiséra a herce Vladimíra Bittla v luxusním balení. Tím balením byl originální kufr, který patrně zažil stovky cest se svým majitelem a Vesnickým divadle po Čechách a Moravě. Ocenění se kufru dostalo posléze, jedno pražské divadlo si ho vypůjčilo pro své představení. Důvod byl jednoduchý: potřebovali ne nějakou rekvizitu kufru, ale kufr, na kterém by každý viděl jeho stáří a minulost, kterou prošel. Obsahem kufru pak byly různé zápisy z činnosti Vesnického divadla, fotky a časopisy, které Vesnické divadlo vydávalo. Také si musím vzpomenout na paní Ivu Frelovou a Radmilu Petrmichlovou, které mi vždy vyšly vstříc. Začalo to pěkně a pěkně to mělo i pokračovat.

Souběžně s tím jsem si vyjednal návštěvu dalšího archivu, dalo by se říct archivu nejdůležitějšího - spisového archivu Barrandov studia. Zde se nalézají neocenitelné originální materiály k přípravě a průběhu filmů (fond Scénáře a produkční dokumenty), stejně jako informace k historii Barrandova obecně (fond Barrandov historie). A znovu jsme měl štěstí, hlavní archivář, pan Matěj Kadlec, mi vyšel neobyčejně vstříc, a to i co se týče návštěvních hodin pro badatele. Zde jsem strávil, nebojím se to říci, stovky hodin, během kterých jsem pořizoval fotodokumentaci pro svůj výzkum. Bylo to mnohdy vzrušující, když jsem se nořil do dopisů, příkazů, scénářů (mnohdy s originálními komentáři skriptu), plánů a denních zpráv z natáčení a uvědomoval si, že jsem na druhé, neznámé straně filmu, ne na té, kde jsem již viděl hotové dílo v televizi nebo kině.

Po ukončení výzkumu v Divadelním ústavu jsem se pustil do dalšího pátrání po divadelní minulosti Vladimíra Menšíka, a to v Památníku národního písemnictví na pražském Strahově. Zdejší badatelna je umístěna v historické budově a pokud do ní vstoupíme, připadneme si jako na zámku. Malá, útulná, kolem stěn příruční knihovna, na stropě fresky a výhled na pražský hrad a celou Prahu i s Vltavou. Pár týdnů jsem zde studoval materiály z fungování divadla E. F. Buriana a pak jsem se ještě seznámil s části fondu Jana Wericha, u kterého Menšík zkoušel htu Těžká Barbora. Ano, je to ta hra, na jejíž premiéru nakonec Menšík vůbec nedorazil.

Díky Janu Menšíkovi jsem se také mohl podívat do Vojenského historického archivu v Trnavě (sice na Slovensku, archiv ale spadá pod Vojenský ústřední archiv ČR), potom jsem také navštívil Správní archiv Armády ČR v Olomouci. Velké, okázalé budovy, velké chodby a to vše střeží vrátný, kterému neujde ani myška. Ale našel jsem vše, co jsem potřeboval...

Podobně střežený je archiv na pražském hradě - archiv Kanceláře prezidenta republiky. Po osobní prohlídce jsem se dostal, opět dlouhými chodbami, do badatelny. A i zde jsem byl úspěšný.

A dostávám se k největšímu archivu v ČR. A tím je Národní archiv. Písemně jsem formuloval své požadavky a do měsíce mi byl oficiálně zaslán dopis s rešerší z fondů, ve kterých jsou informace, které mě zajímají. Po vyzvednutí složek jsem ještě dostal bílé rukavice (po ztrátě si nové badatel musí zaplatit sám) a zasedl ke stolu.

Všude jsem se setkal s ochotnými archiváři, kteří bezesporu rozumí své práci. A svým profesionálním přístupem k badateli si zaslouží poděkování.

Další informace o Vladimíru Menšíkovi: www.vladimir-mensik.cz

Autor: David Liška | pátek 14.7.2017 11:34 | karma článku: 9,58 | přečteno: 313x
  • Další články autora

David Liška

Vladimír Menšík v roli Šrámkova Řehoříka

Podle kritika Františka Černého zůstávala vedle Hagenbeka už jen jedna důležitá role, která stála za zvláštní povšimnutí, a tou byl právě Menšíkův „vysloveně veseloherní“ Řehořík.

5.12.2020 v 22:55 | Karma: 9,65 | Přečteno: 310x | Diskuse| Kultura

David Liška

Vladislav nebo Vladimír Menšík?

Nikdo už přesně neřekne, jak a proč se to stalo, ale od března 1955 se z kulturní scény začíná vytrácet Vladislav Menšík a všechnu slávu na sebe bude postupně strhávat jiné jméno, které později pozná celý národ. (ukázka z knihy)

7.11.2020 v 17:42 | Karma: 16,42 | Přečteno: 918x | Diskuse| Kultura

David Liška

Malé zamyšlení nad Vladimírem Menšíkem

Dlouhou dobu jsem se rozhodoval napsat článek o Vladimíru Menšíkovi a jeho vztahu k dnešní době. O člověku, který nám tady opravdu chybí. Zamyslet nad Menšíkem a jeho kouzlem, které je i třicet let po jeho smrti stále živé.

16.9.2020 v 18:11 | Karma: 16,87 | Přečteno: 461x | Diskuse| Kultura

David Liška

Vladimír Menšík a Státní divadlo Brno (1950 - 1953)

Vladislav (Vladimír) Menšík nehrál pouze v rámci studentských představení JAMU, třídní profesor Milan Pásek dával svým studentům také možnost seznamovat se s prací v zákulisí a hrát epizodní role ve Státním divadle Brno.

31.8.2020 v 22:18 | Karma: 7,62 | Přečteno: 272x | Diskuse| Kultura

David Liška

HUKO - Vladimír Menšík na největší socialistické stavbě

V létě roku 1952 se studenti JAMU připojili k socialistické výstavbě a odjeli na tehdejší největší stavbu socialismu v Československu - obrovského hutního kombinátu nedaleko Košic.

15.8.2020 v 14:29 | Karma: 16,85 | Přečteno: 831x | Diskuse| Kultura
  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Tramvaj srazila chlapce, který přebíhal přes ulici. Skončil v nemocnici

3. května 2024  15:03

Záchranáři převezli v pátek ráno do nemocnice šestiletého chlapce, kterého srazila v Plzni tramvaj....

Tuleja vzdal nominaci na ministra, připustil selhání. Fiala rozhodnutí vítá

3. května 2024  14:19,  aktualizováno  14:47

Pavel Tuleja se vzdal nominace na post ministra pro vědu, výzkum a inovace. Připustil selhání v...

Do školy v Litvínově vnikl muž. Policie ho zadržela poblíž kvůli jiné krádeži

3. května 2024  8:31,  aktualizováno  14:23

Desítky policistů, hasiči i záchranáři se ráno sjeli k litvínovskému gymnáziu. Důvodem bylo...

„Mimořádně trapné“. Akademici a ekonomové kritizují úroveň Tulejových publikací

3. května 2024  14:09

Kandidát na ministra pro vědu, výzkum a inovace Pavel Tuleja publikoval své práce v potenciálně...

  • Počet článků 43
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 575x
Programátor se zájmem o historii a český film. Zajímá mě hlavně osoba Vladimíra Menšíka a dění ve filmu za slavné Barrandovské éry. Čerpám z výzkumu pro web vladimir-mensik.cz

Seznam rubrik