Babišův obytňák plní dokonale svůj účel

Oblíbený i nenáviděný Andrej Babiš brázdí Česko v obytňáku. Na jeho cesty, které vyvolávají vlny emocí, jsou upřené zraky obyčejných lidí, policie i novinářů a to je přesně to, co Andrej Babiš potřebuje.

Bývalý premiér AB vyrazil 16. května na cestu obytňákem po Česku a je asi málo lidí, kteří v tom nevidí prezidentskou kampaň. I když se AB otázkám na kandidaturu vyhýbá a snaží se o dojem, že se mu do prezidentských voleb nechce. V době vysoké inflace, drahých energií a nadcházející zimy, která může být velmi krutá, působí tato roadshow pod heslem “Za Babiše bylo líp” až bizarně. Jenže celá tahle taškařice je promyšlenou hrou AB a vláda, která je na hraně akceptovatelnosti, vyrazí na dovolenou a politické body přihrává právě Babišovi.

Napětí se stupňuje

V posledních dnech začíná na akcích okolo obytňáku houstnout atmosféra, odpůrců politiky na mítincích AB přibývá a dochází ke střetům odpůrců a příznivců. Občas se na mítinku někdo popere, dokonce se našel mladý hoch, který chtěl ukrást reproduktor. Nicméně byl jeho pokus zmařený policií a tento jinoch byl zpacifikován. Následně vyšlo najevo, že je tento jinoch nezletilý a navíc nemocný. Člověk si říká, proč rodiče na takové vyostřené akce své děti berou. Mítinky AB jsou jednoduše středem pozornosti a AB si setkávání s lidmi viditelně užívá. V médiích se probírají zákroky policie, která vyostřené atmosféry na mítincích musí řešit, protože pořadatelé už tyto strkanice nezvládají. AB se sice na oko snaží a říká, ať se vše řeší v klidu, nicméně slova o fašistech určitě tábor odpůrců neuklidní. A tak se o AB píše v médiích mu nakloněných i v těch co mu nakloněny nejsou, ale píše se a to je to, co je třeba. Téma je jasné, čitelné a snáze si najde své odpůrce a příznivce. Heslo: “Za Babiše bylo líp” je v kontextu dnešní a hlavně nadcházející situace asi pravdivé, ale jestli by situace byla jiná, kdyby byl AB nyní ve vládě, už nikoho nezajímá. Lid, masa, vnímá jen povrchové informace.

Babiš nesází na jednu kartu

AB je hráč a jen na prezidentskou kampaň nesází. Průzkumy mu sice dávají velké šance na výhru v prvním kole prezidentské volby, ale druhé kolo voleb mu v průzkumech nevychází dobře a tak je třeba rozjet boj na více frontách. A ono to z toho obytňáku jde doslova jedním vrzem.

Pokud je první Babišova karta, se kterou hraje, prezidentská kampaň, tak druhá karta, na kterou hraje, jsou předčasné volby. Babiš chce být více premiérem než prezidentem, jenže zpět do premiérského křesla je cesta složitější a tak poctivě pracuje na obou variantách zároveň.

Kauza STAN jako dar

A vypadá to, že se trpělivost AB začíná vyplácet. AB trpělivě krůček po krůčku, nebo tedy kilometr po kilometru, jezdí po vesnicích, městech a čeká, kdy se mu jeho aktivita vrátí. Netrvalo to dlouho a jeho protivník mu dal téma.

O kauze STANu se už šuškalo dlouho a byla pravděpodobně jen otázka času, kdy k ní dojde. Možná a tedy je to pravděpodobné, že o ní věděl i team AB, který jen čekal, kdy se podvody lidí ze STANu dostanou ven. Řekněme, že jde o první větší průšvih současné vlády a nové propojení různých podnikatelů, nesvéprávných lidí a politiků nebere konce. Tato kauza je pro AB a jeho kampaň požehnáním a ze strany AB bude velmi pečlivě komunikována.

Ale to není vše. Ještě jedna proměnná může být pro AB stěžejní a to je nadcházející podzim a zima.

Čím vyniká současná vláda Petra Fialy, je soudržnost. Složitý a neukotvený mix stran vystupuje jednotně a soudržně. Což je pro AB poněkud komplikace.

Vláda PF nemá lehkou pozici. Státní rozpočet přebrala po covidové párty, kde peníze létaly vzduchem a je dost pravděpodobné, že rozhazování AB v covidu má velký podíl na současné inflaci. Zvyšující ceny energií z loňského roku ještě umocnila válka na Ukrajině. PF bude muset jakožto premiér obhájit a vysvětlit lidem několik témat. Jde především o ceny energií, které Česko levně vyrábí a následně si je draze kupuje, tak to prostě je. Vím, že jde o akcionáře atd… Ale až začne zima a lidi budou muset začít vážně uvažovat o cenách, budou se na toto ptát. S cenami benzínu a plynu je to to samé. Navíc to vypadá, že se ekonomika začne na podzim propadat do recese. Může se stát, že lidem klesnou příjmy a velmi vzrostou výdaje, a pak se občané, voliči začnou ptát “Co s tím pane premiére?”. PF za tyhle problémy nemůže, ale bude je muset řešit. A na jeho chyby bude čekat hráč, co chce být zase premiér… Za kterého bylo líp?

Chyba současné vlády je ta, že se vrátila na komunikaci AntiBabiš. PF cítí, že se AB pokusí vládu rozvrátit a bude chtít vyvolat předčasné volby a tak se rozhodli strašit Babišem. Tahle písnička je, ale strašně ohraná a dnes už jsou témata jiná. Pokud toto PF nepochopí, může nevědomky nahrávat Babišovi. PF se musí zbavit tématu AntiBabiš, musí mít vlastní téma ideálně bez ideologie. Jinak se stane, že ho důchodce s obytňákem přejde….

 

 

Autor: David Hromas | neděle 14.8.2022 19:00 | karma článku: 24,67 | přečteno: 761x

Další články autora

David Hromas

Volby Slovensko: Proč vyhrál Fico?

Desáté parlamentní volby, které má dnes již za sebou Robert Fico, dopadly vítězstvím strany SMER a vypadá to, že má Robert Fico i slušné šance sestavit vládu, která složí pohodlnou většinu.

2.10.2023 v 9:45 | Karma: 18,54 | Přečteno: 700x | Diskuse | Politika

David Hromas

Prezidentská volba, která nás ničí

Tento týden nám budou vrcholit prezidentské kampaně zakončené volbami do prezidentského úřadu, které budou v pátek a sobotu. Tyto volby nám přinesly něco, co jsem dlouho v takové míře na vlastní kůži nezažil. A je mi z toho smutno

23.1.2023 v 8:45 | Karma: 27,40 | Přečteno: 820x | Diskuse | Společnost

David Hromas

Až tady Babiš nebude, bude líp….

Poslední dny před prezidentskou volbou lákají k polemice nad tím, kdo bude žhavý kandidát, kdo bude v takzvaně hvězdné pěchotě prezidentské volby. Také řešíme, kdo koho podpoří a kdo bude proti Babišovi, hlavně aby nevyhrál.

13.1.2023 v 8:28 | Karma: 19,93 | Přečteno: 495x | Diskuse | Politika

David Hromas

Drahé Česko

Těsně před Vánocemi jsem seděl v zasedačce v Mikulově jednoho mého zákazníka. Vařil mi kávu a já seděl v zasedačce sám a koukám, že má na stole minerálky z Rakouska.

9.1.2023 v 9:00 | Karma: 29,37 | Přečteno: 1027x | Diskuse | Společnost

David Hromas

Západ směřuje ke kolapsu hodnot

Zažíváme jedno z nejbohatších období v naší historii, kdy si můžeme koupit téměř cokoli a zároveň jsou ordinace psychiatrů plné lidí v depresích, především těch mladých.

6.1.2023 v 9:00 | Karma: 40,33 | Přečteno: 1494x | Diskuse | Společnost

Nejčtenější

Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě

14. dubna 2025  8:27,  aktualizováno  9:06

Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické...

Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident

15. dubna 2025  8:30,  aktualizováno  16:35

Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...

Bili ho, řezali a natáčeli, jak umírá. Mladíci umučili třináctiletého kluka, pro zábavu

14. dubna 2025

Premium Mladistvý spolu s kamarádem zabil v Děčíně před třemi lety třináctiletého chlapce. Nebývale...

Dan Bárta si traumaticky poškodil sluch, J.A.R. přesouvají vyprodané koncerty v Lucerně

16. dubna 2025  19:27

Populární kapela J.A.R. musela přesunout na jiný termín dva vyprodané koncerty v Lucerna Music Baru...

Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty

15. dubna 2025  14:06

Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...

Malý provinilec rozhrnul železnou oponu. Poznáte kluka ze slavné fotky?

20. dubna 2025

Seriál Dnes by mu mohlo být něco přes sedmdesát a narodil se v Praze. Víc toho o klukovi z fotky ověnčené...

Čína v Západem opuštěné Africe změnila pravidla hry, říká slavný reportér Woods

20. dubna 2025

Premium Čínské investice přepsaly vztahy Afriky se světem. Miliardové projekty mění kontinent, ale...

Lidé chtějí umírat důstojně. Počet lůžek v hospicích roste, dost jich však není

20. dubna 2025

Premium Téma je to choulostivé a citlivé, ale poptávka po hospicech roste a nabídka lůžek v nich také. Lidé...

Střelec v Německu zabil dva lidi, z místa činu utekl. Policie po něm pátrá

19. dubna 2025  22:37

Útočník severně od Frankfurtu nad Mohanem zastřelil dva lidi. Nyní je na útěku, policie po něm...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 49
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1274x
"Lidé se nemění, mění se jen prostředí"

 

Seznam rubrik