Prázdná alej a Vladimírův nový život
Vlaďa sbíral kdeco. Od sklepa po půdu měl uložené mince, nerosty, známky, zkameněliny, grafické listy, pěknou řádku knih, ale ve všem se taky výtečně vyznal a leckterá jeho sbírka vynikala unikátními kousky. Jako fajnšmekr si nechal během války výměnou za potraviny, hlavně však za maso, kterého bylo nedostatek, zhotovovat ex-libris od výtvarníků zvučných jmen. Tyto drobné práce mu zasílali Cyril Bouda, Toyen, Jindřich Štýrský, Josef Váchal a mnoho dalších. Na svém statku totiž choval prasata a drůbež, a tak se stačilo jen uskrovnit a hned byl doma další pozoruhodný kousek. Toyen byla například na špek, toho jí posílal Vlaďa celé balíky a ona mu za to psala spoustu děkovných dopisů a kreslila obrázky a posílala ta ex-libris.
S většinou umělců udržoval Vladimír čilý korespondenční styk. Ne tak s vlastní rodinou. Děda Mirek na psaní moc nebyl, telefon Vlaďa neměl a Zborovice byly od Olomouce stejně jako Olomouc od Zborovic pro oba daleko. Ale i kdyby je od sebe dělilo jen pár desítek metrů, asi by to vypadalo stejně.
Když Vlaďa zemřel, vypravil mu dědeček pohřeb. Kromě dědečka Vladimír nikoho neměl. Statek se pak začal vyklízet a shánět pro něj kupec. Do Zborovic více než rok jezdili pravidelně tatínek s maminkou, děda Mirek a babička. Obě dámy byly praktické a věděly, jakou hodnotu co má a co si zaslouží jejich pozornost, zároveň byly zajedno v tom, co se má hned vyhodit, co se domů nepotáhne. A tatínek jezdil pokaždé celý natěšený na půdu, kde byly zmíněné poklady.
V šatnících i mimo ně se povalovaly staré a nepotřebné šaty po Vlaďovi. Dědeček si tehdy postavil hlavu a že všechny obleky, klobouky, košile, svrchníky, pyžama a polštáře s duchnama se musí převézt domů a začít nosit a užívat. Co s tím budeme dělat, Mirku, ptala se babička vyčítavě. Dědeček byl ale nekompromisní. Možná poprvé a taky naposledy. Tak se všechny ty obnošené a moly prožrané věci dovezly domů.
Babička se s tím však nehodlala smířit a další víkend poslala dědečka do Zborovic samotného s tím, že dojede spolu s dcerou a zetěm později. Dědeček odjel a začala velká akce. Auto ve třech opět naplnili až po střechu peřinami a vší veteší, tak jak ji předchozí týden přivezli. A vyrazili za dědečkem.
Maminka cestu z Olomouce do Zborovic milovala. Vedla přes Tovačov, odtud do Medlova a na kopec Srnov a v dálce už byly vidět Zborovice. Před Tovačovem byla krásná dlouhá třešňová alej a na jejím konci se podél silnice táhla hřbitovní zeď. Hřbitovem vítal Tovačov nové příchozí.
Jakmile dojeli na začátek aleje, řekla maminka tatínkovi, Tome, zastav. Tatínek poslechl. Byl na tento pokyn zvyklý, zvláště bylo-li to na dálnici, kde to na maminku přicházelo nejčastěji. Maminka si čapnula ke krajnici za auto. Tatínek při těchto příležitostech nevypínal motor, ostatně to mamince nikdy netrvalo dlouho. Jednou ho napadlo zařadit jedničku a pár metrů nečekaně popojet. V tu chvíli slyšel klaksony aut, a když se otočil, viděl matku, jak v podřepu hrdě kyne mávajícím řidičům a na míjející auta volá, abyste se z toho neposrali, hoši.
I tentokrát tedy tatínek zastavil. Z auta nečekaně vystoupily obě najednou, babička s matkou. Za ta léta společného soužití byl tatínek od své ženy navyklý lecčemu. Dámy nešly ke krajnici, ale za auto. Otevřely kufr, ve kterém byly naskládány Vlaďovy svršky. Nahoře ležela saka, kdysi snad elegantní, jejich doba ovšem byla dávno ta tam. Babička s maminkou je vytáhly, trochu oprášily, zvedly proti nebi, jakoby zkoumaly jejich střih a kvalitu látky, než do nich obléknou dvoumetrového gigola. Obě ženy se začaly oblékat, stály tam uprostřed prázdné silnice v podivně velkých sakách, dívaly se jedna na druhou, šťastné a blažené. Tatínek vystoupil z auta, protože to chtěl vidět na vlastní oči, panoramatické zpětné zrcátko mu přestalo odrážet ten výjev dostatečně plasticky. V tu chvíli ženy saka svlékly a točily jimi nad hlavou, oči se jim leskly, slzely ve větru a blýskaly se v jarním slunci, vítr jim načechrával vlasy, na jejichž fazónu jinak úzkostlivě dbaly, ale teď ne, vháněly do Vlaďových sak vítr a nový život, byly tady pro tatínka a na Vlaďovu počest a větve rozkvétajících třešní jim tleskaly ve stoje. Kdybych tam byl já nebo bratr, určitě by bylo tatínkovi lehčeji, takhle neměl na koho pohlédnout, o koho se opřít, nebyl tam nikdo, kdo by s ním sdílel tuto chvíli, a tak jen bez hlesu usedl na kapotu auta a čekal, co přijde teď. A přišel rozkaz. Tome, nastartuj a jeď, co nejpomaleji to jde. Tatínek sedl za volant, zařadil jedničku a sešlápl opatrně plyn, až sebou auto cuklo a zhasl motor. Otec znovu otočil klíčem v zapalování, opět sešlápnul opatrně plyn a auto popojelo. Tep starého motoru naší stodvacítky udával rytmus sobotnímu dopoledni v prádzné aleji, která ještě pamatovala babičku s maminkou, když tudy před mnoha lety odjížděly do Olomouce začít nový život s novým tatínkem, mým dědečkem Mirkem. A saka vlála ve větru, zavěšená na prvních stromech, tatínek dál pomalu popojížděl a babička s maminkou braly po několika kusech do každé ruky staré obnošené šaty a kravaty, trička a košile, věšely je postupně na všechny stromy a místo troubících aut a mávajících šoférů slyšely jen šum větví, až celá alej vlála v jarním dopoledni. Takovou slávu Tovačov dlouho nepamatoval.
Na sklonku dne se všichni vraceli i s dědečkem zpátky domů. Všechno utichlo, i v autě bylo ticho. Když se blížili k Tovačovu a k aleji, začala se maminka smát. Dědeček se na ni zvědavě podíval a řekl, čemu se směješ, Draho? Maminka se začala smát ještě víc a vtom se k ní přidala babička. Dědečka to trochu namíchlo, otočil se na otce, vedle kterého seděl, můžeš mi to vysvětlit, Tomáši? V té chvíli se v babičce uvolnila samým smíchem střeva a vyšel z nich zvuk, který by jinak babička u jiného hlasitě odsoudila. A tatínek vyprskl smíchy. Bylo to poprvé a naposledy, co maminka s tatínkem byli svědky takového babiččina selhání.
Když konečně přijeli k aleji, byla dočista vyklizená a ztichlá. Po sakách a všem ostatním nebylo ani stopy. Jako by nikdy nic nebylo.
David Hrbek
Až budu umírat...

Už jsem sem dlouho nedal žádný ty rýmovačky, tak sem přikládám takový krátký sumář z toho, co se tak mimochodem urodilo.
David Hrbek
Dokud byla ještě žhavá, kul to v ní.

Pár rýmovaček za poslední dva týdny. Já vím, že je to na perex a sledovanost dost slabý, není tady žádnej Klaus, žádnej Zeman, žádná předávačka metálů, žádnej Putin, žádná ebola. No ale kdyby někdo chtěl nahlídnout, tak tady nabízím něco zase já na sobotní večer.
David Hrbek
Vymluvil se, že si jde koupiti kouření, ale více nepřišel.

Toto je autentická slohová práce školačky Lidmily Novotné z roku 1926, která dnes už asi nežije. Chodila tehdy do druhé třídy obecné školy v Benecku. Dědeček mé ženy, který ji učil, si sešity se slohovkami svých žáků nechal na památku a dnes jsme si na tuto práci nějak vzpomněli a vyhrabali z krabice. Stojí to za přečtení, je to moc dojemný.
David Hrbek
Suzanne Vega: S písní Caramel jsem narazila u svého prvního muže

Se Suzanne Vega se dělají rozhovory poměrně snadno. Na jedné straně je to výsostný profesionál, na straně druhé se nebojí překročit svou roli a trochu víc se otevřít. Následující interview, které vzniklo pro Magazín Hospodářských novin, je třetí v řadě, které jsme spolu vedli a kterým jsme se pokusili na předchozí dvě navázat.
David Hrbek
S Lenkou pod markýzou

Každé ráno začínám v Café Palác. To je taková příjemná kavárna v Olomouci. Ona je příjemná hlavně kvůli servírce Lence. Minulý týden tam zase tak přijdu, sednu si na zahrádku pod markýzu a Lenka už automaticky přináší espresso s mlíkem.
Další články autora |
Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?
Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let
Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...
Američané zadrželi na letišti mladé německé turistky. Musely se svléknout
Americká pohraniční stráž zadržela na Havaji dvě mladé německé turistky, protože neměly vybrané...
Plné náměstí v centru Brna žene Kometu k extraligovému titulu, fandí jí tisíce lidí
Poslední krok zbývá brněnské hokejové Kometě k zisku té nejvyšší mety v extralize po sedmi letech,...
Řidič vjel do davu na festivalu v kanadském Vancouveru, zabil devět lidí
V západokanadském Vancouveru zemřelo devět lidí a řada dalších utrpěla zranění poté, co řidič v...
Precizní a něžný. Polibek šinkansenů láká turisty do skryté perly Japonska
Tokio, Kjóto a Ósaka. Města, kam se podívá snad každý turista, který zavítal do Japonska. Milovníci...
VIDEA TÝDNE: Svět truchlil za papeže, Češi za královnu z Popelky
Uplynulý týden poznamenalo velkou měrou úmrtí papeže Františka. Čtenáře serveru iDNES.cz proto...

Pronájem pokojů v ubytovně Brandýs nad Labem
Strojírenská, Brandýs nad Labem-Stará Boleslav - Brandýs nad Labem, okres Praha-východ
13 200 Kč/měsíc
- Počet článků 121
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 2096x
www.facebook.com/davidhrbek
Více informací na www.davidhrbek.cz