Premium

Získejte všechny články
jen za 49 Kč/měsíc

Film Mnichov 1972: Olympiáda znesvěcena terorismem před zraky celého světa (75 %)

Olympijské veselí vezme rychle za své, když je skupina izraelských sportovců zajata palestinskými teroristy. Sportovní novináři budou muset ze sebe vydat to nejlepší, aby tento tragický příběh předali celému světu.

Olympijské veselí vezme rychle za své, když je skupina izraelských sportovců zajata palestinskými teroristy. Sportovní novináři budou muset ze sebe vydat to nejlepší, aby tento tragický příběh předali celému světu. Znesvěcení olympijské myšlenky terorismem budeme svědky v dramatickém thrilleru podle skutečných událostí, který na stříbrné plátno přenesl švýcarský režisér Tim Fehlbaum. Před televizní legendou ztvárněnou Peterem Sarsgaardem se snaží ukázat producent s tváří Johna Magara. V jejich snažení jim pomáhají Leonie Benesch a Ben Chaplin.

Olympiáda roku 1972 je v plném proudu. Není to ovšem pouze o sportu, ale i o porozumění mezi národy. Izraelští a arabští sportovci zde poprvé soutěží bok po boku. Tohoto svátku sportu jsou svědky lidé z celého světa, protože jde o první olympijské hry vysílané živě v televizi. To by se neobešlo ani bez týmu americké stanice ABC. Kromě sportovních výkonů přinášejí divákům i opravdové lidské příběhy. I když se vyskytnou problémy, vysílání běží dál.

Přípravy na 5. července jsou plném proudu, když se nocí rozezní výstřely. V zázemí ABC tomu nejdříve nevěnují pozornost, ale rozhodně nejsou jediní, kdo to slyšel. A tak začíná pátrání po informacích. Nakonec se ukáže, že se oběťmi střelby stali izraelští sportovci. Uprostřed noci k nim vtrhli teroristé z organizace Černé září, některé připravili o život, ale většinu vzali jako rukojmí. Za jejich záchranu žádají propuštění 200 palestinských vězňů.

Americký televizní tým má před sebou obrovskou výzvu. Ze sportovních reportérů se stávají válečnými zpravodaji. Sice nemají důvěru vedení, ale nikdo jiný není v centru dění. Někteří zajišťují živý přenos, zatímco jiní shromažďují tolik potřebné informace. Celé to řídí ambiciózní producent Geoff (John Magaro), jehož cílem je dostat všechny informace k americkým divákům. Vedle toho se musí vypořádat s konkurenčními televizemi, které nechtějí zůstat stranou. Situace se dále zhoršuje, ale jim nezbývá nic jiného než vytrvat do hořkého konce.

Film je ukázkou poctivé novinářské práce. Od sportovního zápolení se musí v okamžiku přeorientovat na vážnou novinařinu. Nemají léta zkušeností, ale dorovnávají to svým entusiasmem. Nehledají senzaci, pouze zprostředkovávají surovou realitu. Nezbývá jim než improvizovat, protože se s ničím takovým nesetkali. Byť udělají několik chyb, tak zdaleka ne tolik jako německá policie. Dohromady tvoří silný tým, který tuto dramatickou událost přenáší až do amerických domácností.

Přitom se nemohli opřít o pomoc moderní techniky. Místo stovek čumilů s mobilními telefony jeden reportér s kupou filmových pásek. Pro trochu informací bylo nutné obvolat spoustu lidí. Televizní kamery vážily mnoho kilo. Nedostatek bylo potřeba překonat důvtipem. Některé způsoby sice nebyly úplně košer, ovšem svět tohle musel vidět. Navzdory překážkám se vysílání nezastaví.

Samozřejmě se nevyhnou otázkám novinářské etiky. Je taková tragédie určena pro televizní vysílání? Má každý právo sledovat krutost světa v přímém přenosu? Rozhodování mezi rychlostí sdílení informací a důsledným ověřováním faktů. Nemají se zapojovat, nebo je v pořádku ovlivňovat běh věcí? Jak to udělat správně a nehnat se za senzací. Nikdo je na to nepřipravil, tudíž musí podle svého uvážení najít správnou míru. Bruslí po tenkém ledě, přičemž udělat chybu může vyjít draho.

Celý příběh se odehrává pouze v zákulisí amerického vysílání. Odtud vyrážejí jednotliví pracovníci do terénu, od kterých pak proudí zpět tolik cenné informace. Pokud neexistuje svědectví zvenčí nebo záběr kamery, jako by se to nikdy nestalo. Stejně jako mi to sledují zpovzdálí prostřednictvím obrazovek a hlasu z vysílaček, přičemž do toho nemohou zasahovat. I tak ze všech útržků musí složit kompletní příběh, který bude beze zbytku pravdivý.

Atmosféra od začátku pomalu houstne a neutěšenost nás už neopustí. Na začátku mnozí věřili, že si s tím policie poradí, ale to byl chybný předpoklad. Možnost na záchranu je v nedohlednu. Stejně jako novináři můžeme pouze sledovat cestu k tragédii. Je frustrující a skličující, protože si přejeme všechny zachránit. Nejsou tady žádní vítězové, pouze spousta poražených.

Audiovizuální zpracování se zhlédlo v televizním vysílání sedmdesátých let. Žádné zbytečné efekty a velkolepé scény, příběh je hlavní hvězdou. Běžné záběry doplňují autentické dobové nahrávky, jak obrazové, tak zvukové. Žádná výrazná hudba není potřeba, úplně stačí promluvy jednotlivých postav. Stejně jako tehdejší diváky nás i nyní provází klidný hlas moderátora, který dokonale dokresluje ponurou atmosféru.

Autoři se opravdu snažili držet reality, jak už z pohledu samotného teroristického útoku, tak dění v zázemí televize. Tvůrčího procesu se účastnili i pamětníci, kteří sdíleli nejen autentické vzpomínky ze studia, ale i své niterné emoce. Dobové televizní záběry byly smíchané s novými ve stejném stylu. Televizní zázemí vypadá přesně jako tehdy, včetně veškeré neohrabané techniky. Žádný důležitý okamžik nebyl opomenut. Došlo pouze na drobná zjednodušení, aby film lépe odsýpal. Největší úpravou byla postava překladatelky, která byla složena z více osob, aby nebyli diváci zavaleni spoustou jmen.

Nemusela by to být taková tragédie, kdyby policie nevršila chybu za chybou. Nebyli absolutně připraveni a improvizace jim nešla už vůbec. Každý jejich smělý plán ztroskotal na banalitě. Zároveň nechtěli ztratit svou tvář a ukázat se před světem ve špatném světle, což jim svazovalo ruce. Abychom jim nekřivdili, tak požadovaného propuštění vězňů v Izraeli nemohli Němci dosáhnout, což je vedlo do slepé uličky.

Po tom všem zlu se nakonec objevuje malinká jiskřička naděje. Všichni v to doufali, tak je odpustitelné, že se o první dobrou zprávu chtěli podělit, i když nebyla dostatečně ověřená. Bohužel svět je často temné místo plné zoufalství, což se brzy ukáže. Přitom je tato tragédie ničím, ve srovnání s tím, co válka proti teroru teprve přinese.

Ovšem i spousta zla může přinést něco dobrého. Snad už budou všichni připraveni na podobnou situaci a žádná další olympiáda nebude takto pošpiněna. Jednotliví novináři ukázali, co se v nich doopravdy skrývá. Dokázali vystoupit ze své komfortní zóny a chopit se iniciativy, aby se o tento dramatický příběh podělili s celým světem. Když se touto zkušeností nenechají semlet, tak mohou v budoucnu odvést mnoho hodnotné novinářské práce.

Film ukazující jeden z prvotních okamžiků boje proti teroru, očima těch, kteří se o tuto tragickou událost podělili s celým světem. Tým televize ABC musí místo sportovních klání dokumentovat krutý teroristický útok. Celý svět to chce vidět a oni mu to musí předat. Nikdo je na to nepřipravil, ovšem díky píli a odhodlání odvedou velký kus novinářské práce. Bohužel policisté udělali nekonečnou řadu špatných rozhodnutí, tudíž reportérům nezbývá než sledovat cestu k tragédii. Atmosféra stále houstne, až se z toho stává temné slzavé údolí. Během toho neopustíme zázemí televize, kam proudí všechny nepříjemné informace a vytváří pocity stísněnosti.

Snímek ukazuje kvalitní práci novinářů v těch nejvíce vypjatých okamžicích, kdy je jejich vklad nesmírně cenný. Kromě spousty logistických problémů musí čelit záplavě morálních dilemat. Jde o to, co je správné přinést divákům a kde je hranice novinářské etiky, kterou není radno překročit. Není to o moralizování, ale těmto otázkám nelze uniknout. Celá událost, a především dění ve studiu je tak realistické, jak to dobové záběry a pamětníci dovolují. Film si nepotrpí na velká gesta a ukazuje realitu tak krutou a nelítostnou, jaká ve skutečnosti byla. Donutí vás se zamyslet nad tím, jestli chcete pravdivé informace nebo před realitou zavírat oči. Je to komorní podívaná plná nepříjemný emocí, které vámi postupně prostoupí. Rozhodně to potřebuje přemýšlivého diváka, který upřednostňuje kvalitu nad kvantitou.

Automobily

Producent Geoff jezdí v BMW 2000 takzvané Neue Klasse. V archivních záběrech můžeme vidět sanitku Volkswagen Transporter T2 či policejní BMW Touring z řady 02.

Zdroje

https://www.csfd.cz/film/1550116-mnichov-1972/prehled/

https://www.imdb.com/title/tt28082769/?ref_=nv_sr_srsg_1_tt_7_nm_0_in_0_q_September%25205

Současně publikováno na Médium.cz

Autor: Daniel Trojan | pátek 11.4.2025 19:00 | karma článku: 7,20 | přečteno: 166x

Další články autora

Daniel Trojan

Film Hokum: Síly nadpřirozena si nezadají se zlem v lidské podobě (77,5 %)

Spisovatel vyráží na irský venkov, aby rozprášil popel svých rodičů, ale zdejší hostinec skrývá temné tajemství. Nevysvětlitelné jevy jsou připisovány čarodějnici ze svatebního apartmá, ale ta není jediným původcem zla.

10.7.2026 v 19:00 | Karma: 3,83 | Přečteno: 51x | Diskuse | Kultura

Daniel Trojan

Film Michael: V cestě za nehynoucí slávou je nutné se vymanit z otcova stínu (70 %)

Z nejtalentovanějšího člena rodinného seskupení se po řadě peripetií stal jeden z nejslavnějších zpěváků. Spolu s rostoucí popularitou si musel prorazit vlastní cestu a nechat za sebou rodinu s despotickým otcem v roli manažera.

19.6.2026 v 19:00 | Karma: 0 | Přečteno: 30x | Diskuse | Kultura

Daniel Trojan

Film Avatar: Oheň a popel: Mladší generace a síla přírody zdolá každého nepřítele (80 %)

Sullyho rodina se snaží žít v míru, ale kromě lidské rozpínavosti a pomsty musí čelit nesmlouvavému kmeni, který se staví proti podstatě přírody. V boji proti nepříteli snad mladší generace konečně najde své místo v kmenu.

29.5.2026 v 19:00 | Karma: 0 | Přečteno: 41x | Diskuse | Kultura

Daniel Trojan

Film Spasitel: Opravdové přátelství dokáže uchránit celé světy před zkázou (85 %)

Vědec putuje vesmírem ke vzdálené hvězdě, jejíž průzkum je klíčem k záchraně skomírajícího Slunce a života na planetě Zemi. Na tomto poslání spojí síly s mimozemšťanem z dalekého vesmíru, který se také snaží zachránit svůj svět.

8.5.2026 v 19:00 | Karma: 0 | Přečteno: 48x | Diskuse | Kultura

Daniel Trojan

Film SOS: Drsné přežití mimo civilizaci probouzí v člověku to nejhorší (72,5 %)

Nový šéf a zneuznaná zaměstnankyně spolu uvíznou na opuštěném ostrově, kde ona má najednou navrch. Budou muset zapomenout na křivdy minulosti a spolupracovat, pokud se chtějí vrátit zpět do civilizace ke svým každodenním životům.

24.4.2026 v 19:00 | Karma: 5,27 | Přečteno: 121x | Diskuse | Kultura

Nejčtenější

Myslíte, že znáte Česko? Tento letní test vás možná překvapí

Hrad Křivoklát, místo kde se natáčí oblíbená reality show Zrádci.
vydáno 10. července 2026

Léto je ideální čas objevovat krásy Česka. Nabízí se hned několik míst, které rozhodně stojí za...

Zapomenutá historie slavného pražského lunaparku Eden. Jeho horská dráha měřila 5 km!

Zábavní park Eden ve Vršovicích byl otevřen v roce 1922. Jeho největší budovou...
7. července 2026  19:18

Do Edenu v pražských Vršovicích dnes míří lidé hlavně na koncerty nebo za fotbalem. Před sto lety...

Vypečené pražské semafory. Našli jsme v Praze přechod pro chodce, kde by uspěl jen Usain Bolt

Usain Bolt se pražských přechodů pro chodce bát nemusí. Zvládne za vteřinu...
5. července 2026

Spěcháte a zelený panáček ne a ne se rozsvítit. Neustálým nervózním mačkáním čudlíku se sice...

Od běžné řidičky k ikoně pražských historických tramvají. Karolína Hubková slaví 13 let

Karolína Hubková vydala před pár lety svůj Deník tramvajačky knižně. Řídit...
6. července 2026  16:20,  aktualizováno  20:43

Karolína Hubková je nejznámější pražskou „dámou na kolejích“. Její příběhy vyšly také knižně a už...

Harry Potter míří do Prahy. Na výstavě přesadíte mandragoru a vyzkoušíte si famfrpál

Příběh Harryho Pottera se odehrává v letech 1991 až 1998. Podle toho vypadají i...
7. července 2026  11:31

Už za necelý měsíc se v areálu PVA EXPO Praha Letňany otevře putovní výstava Harry Potter: The...

Raději důchod než takovou šílenost. Účetní radnic tepou měsíční hlášení

ilustrační snímek
12. července 2026  10:42,  aktualizováno  10:42

Strašlivá byrokracie, hodiny práce navíc, absurdní hlášení o údajných chybách, které patrně...

Hasiči se zatím ve Zlíně nemohou dostat blíže k troskám budovy, zásah pokračuje

Stovky hasičů druhý den bojovali s rozsáhlým požárem nejmohutnější budovy ve...
12. července 2026  10:32,  aktualizováno  10:32

Hasiči už čtvrtým dnem zasahují po požáru výškové budovy v někdejším baťovském továrním areálu ve...

Štěnice se šíří i do hotelů vyšší kategorie. Pražští hygienici řeší desítky případů

ilustrační snímek
12. července 2026  10:10

Pražská hygienická stanice stále častěji řeší výskyt štěnic v ubytovacích zařízeních. Nejde přitom...

Praha pomocí dat zjišťuje, které kulturní aktivity lidé využívají, a kde kultura chybí

Asi nejviditelnějším projektem Kreativní Prahy je 120 stolků a židlí...
12. července 2026  10:02,  aktualizováno  10:02

Divadla, galerie nebo koncerty jsou pro většinu lidí synonymem kultury. Pražská městská organizace...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 141
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 137x
Dobrý den, zde najdete recenze na nové a klasické filmy. Díky tomu zjistíte, co stojí za pozornost a co by byla pouze ztráta času. Jako bonus zde najdete i obsazení z pohledu použitých automobilů.
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.