Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jaký je smysl života?

Já vím, trochu odvážná otázka. Rozhodně se nechci pouštět do hlubokých filozofických úvah. Chci to vzít hodně zkrátka a prakticky. Inspirovala mě k tomu odpověď mého učitele angličtiny, rodilého Brita, který na otázku po smyslu života odpověděl naprosto upřímně "Survive" - tedy přežít. A nejhorší na tom zážitku pro mě bylo to, že si to i po následné palbě mých otázek obhájil, bez zaváhání. Sice má trochu jinou mentalitu, než je typická česká, ale přece chci tu myšlenku rozvinout.

Spousta lidí (včetně mě) totiž ještě stále hledá smysl života někde jinde. Z mého pohledu je tím nejhorším "vydělávání peněz". Sice se jen málokdo odváží říct upřímně nahlas "mým smyslem života je vydělávání peněz", ale lidé to často s cílem oklamat sebe i ostatní zaobalí do velmi šikovných řečnických obratů, třeba "musím zabezpečit rodinu", "potřebuji nové auto, dům, spoustu jiných důležitých nových věcí", nebo moje oblíbené, sám používám: "musím si našetřit dost peněz na důchod, vláda mi nic nedá". Nevím, sám cítím, že tento smysl života pokulhává, jen se mi těžko vyjadřuje proč. Ve svém okolí mám pár velmi bohatých lidí, kteří mi stále tvrdí, že vydělávání peněz bylo to nejhorší rozhodnutí, co v životě udělali. Rozumově to možná ještě chápu, ale zatím to tak necítím, možná za pár let.

 Druhým nejhorším smyslem života, který člověk hledá někde jinde, je "chci být šťastný". O kombinaci prvního a druhého, raději ani nemluvím, to už je spíš případ pro psychiatra. Ale k samotné problematice štěstí jako smyslu života. Těžko vám kdy kdo řekne, kde máte takové štěstí najít. Ti starší a moudřejší nejspíš řeknou, že sami v sobě. A ti ještě moudřejší poví, abyste nic takového nehledali. Buď šťastní jste, nebo nejste, obojí je součástí života. A co si budeme povídat, pokud bychom byli sto procent času šťastnými, tak bychom si toho ani nevšimli, byl by to pro nás normál.

 Za další velmi nebezpečný smysl života považuji "zdraví".  Obzvlášť když ho mají lidé spojené ruku v ruce s výkonností. Často slýchávám věty typu "Potřebuju být zdravý, abych mohl chodit do práce a živit rodinu". A přitom ten samý člověk si jistě netroufne říct velmi nemocnému člověku "Tvůj život nemá žádný smysl, protože nejsi zdravý". Neboli zdraví pro mě jako smysl života neobstojí.

 A co smysl života "práce"? Já bych ji přirovnal ke koníčkům nebo jakýmkoli jiným aktivitám. Tedy zajímavá náplň života, ale jeho smysl?

 Jako poslední velmi rozšířený smysl života jsem si nechal jednu nebezpečnou lahůdku a to je „mým smyslem života jsou děti". Teď nemyslím jejich výrobu (v mladém věku také jistě rozšířený smysl života), ale vše, co souvisí s jejich výchovou a předáním do společnosti. No nevím, nejvíc mi na tom nesedne jistá "krátkodobost" tohoto smyslu. U jednoho dítěte je to cca 18 let, ale co pak? Život ztratí smysl a musí se hledat nějaký jiný? A jaký? Čekat na vnoučata? Děti jsou asi důležitou součástí života a je hezké jim věnovat spoustu energie, ale jako smysl života je to podle mě krátkozraké. Mimo jiné máme totiž dětem spoustu věcí předat a připravit je na cestu životem. A na základě toho, jak vidím rodiče a děti kolem sebe, tuším, že ten proces předávání dokáží bohužel jen minimálně ovlivnit. Bez ohledu na to, co dětem rodiče říkají, že mají dělat a jak se mají chovat, ony stejně od nich odkoukají přesně to, jak se rodiče sami chovají a jak sami přemýšlí. Jsou pro ně ideálním vzorem. Už jen právě proto vnímám jako důležité, aby rodiče žili takový život, jaký chtějí, aby jejich děti jednou měly.

 To mě ještě přivedlo k úvaze, kdy má někdo jako smysl života právě svého partnera a na ničem jiném mu nezáleží. Problém závislostí by byl ale na samostatný článek, tak třeba někdy příště.

 Nakonec asi zůstanu přeci jen u toho "přežít". Ono to totiž nemusí nutně znamenat "přetrpět". Může to i znamenat pohodový život, za ničím se nehonit, nic nepředstírat, často se usmívat a brát věci tak, jak přijdou. Neboť dokud žijeme, má to všechno smysl.

 A co vy, máte nějaký originální smysl života, za kterým si stojíte?

Autor: Daniel Cícha | úterý 6.5.2014 21:16 | karma článku: 13,14 | přečteno: 774x
  • Další články autora

Daniel Cícha

Bojíte se? Skvělé!

Představte si stádo antilop. Na jedné z nich je něco divného. Jako by se nedokázala soustředit na pastvu. Neustále zvedá hlavu. Úzkostně se rozhlíží kolem a vyruší ji jakýkoli zvuk. Stále je ve střehu...

17.6.2016 v 11:46 | Karma: 14,53 | Přečteno: 757x | Diskuse | Ostatní

Daniel Cícha

Vedlejší efekt? Smrt

Je to jen několik týdnů, co se na trhu objevily nové léky proti únavě. Jsou naprosto unikátní, říká se.

13.4.2016 v 15:34 | Karma: 16,65 | Přečteno: 903x | Diskuse | Ostatní

Daniel Cícha

Zodpovědnost za svůj život

Pro mě je to těžké téma. Nejprve se chci vymezit proti častému užívání slova "zodpovědnost" ve významu řízení ostatních.

5.8.2015 v 11:46 | Karma: 8,84 | Přečteno: 725x | Diskuse | Ostatní

Daniel Cícha

Co je správné a co špatné?

Správné je chovat se slušně a pilně pracovat. Správné je jet po městě max. 50 km/h. a správné je neuhodit ženu. Správné je dobře se učit, správné je poslouchat rodiče. Správné je podávat v práci maximální výkon.

30.7.2015 v 11:43 | Karma: 13,89 | Přečteno: 1170x | Diskuse | Ostatní

Daniel Cícha

„To je vedro", aneb letní reklamní sezóna je v plném proudu

Sedím v překlimatizované místnosti a přemýšlím, jak k tomu došlo. Když je venku 36 stupňů, nejprve se nastaví klimatizace na 30. Jakž takž je splněný zákonný limit. Po hodině sezení ve 30ti ale všichni křičí, že jim je vedro, a jde se níž, na 25, končí se tak na 20ti, když máte štěstí. To znamená hučící klimatizace po dobu 8smi hodin chrlí ledový vzduch. Nedej bože, pokud musíte sedět přímo pod ní.

21.7.2014 v 12:10 | Karma: 9,87 | Přečteno: 665x | Diskuse | Ostatní
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

ONLINE: IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  17:56

Sledujeme online Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelí potížím s...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Chci v europarlamentu založit novou frakci, už o ní jednáme, říká Konečná

19. července 2024

Štrasburk (od zvláštní zpravodajky iDNES.cz) Ve svém třetím funkčním období v Evropském parlamentu je Kateřina Konečná poprvé bez síly frakce v...

ONLINE: IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  17:56

Sledujeme online Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelí potížím s...

Výpadek IT systémů zasáhl v Česku pojišťovny, síť lékáren i další firmy

19. července 2024  16:42,  aktualizováno  17:50

Rozsáhlý výpadek počítačových sítí zasáhl i české firmy. Vedle letiště hlásily potíže pojišťovny,...

Dva žáci před školou v Německu pobodali učitele, ten je v ohrožení života

19. července 2024  16:36,  aktualizováno  17:28

Dva žáci v pátek pobodali učitele před školou ve městě Wedel poblíž Hamburku, uvedl server listu...

  • Počet článků 10
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1357x
Po studiu jsem přibližně 15 let působil v managementu střední české firmy. Nyní se zaměřuji převážně na osobnostní rozvoj, poradenství, vedení lidí, změnové projekty jednotlivců i firem, koučování a terapii.

Více info na Daniel.Cicha a CitimSeDobre.cz

Seznam rubrik