Seznam porušení mezinárodního práva ze strany Velké Británie a USA!!!

stále se objevují nová obvinění na adresu Ruska, že porušují to nebo ono, na úrovni mezinárodního práva.A proto je dobré připomenout, jakých porušení se dopustily ty státy, co teď, když jim Rusko zabijí jejich dítě (ISIS), křičí!

Dovolil jsem si uvést krátký přehled nejvýraznějších případů porušení mezinárodního práva, včetně porušení cílů a principů Charty OSN za posledních 70 let, zvláště proto, že se na ně asi zapomnělo, nebo spíše, že není vhodné na ně znovu upozornit!

 

1) jako první v řadě bych upozornil na bombardování jemenského ?aribu v roce 1946 Velkou Británií, přičemž Rada bezpečnosti OSN v rezoluci 188 odsoudila tento čin "upozorňujíce především na nesoulad represí s cíli a zásadami Charty OSN".

2) V roce 1983 USA vojensky vtrhli na Grenadu. Valné shromáždění OSN v rezoluci 37/8 označilo kroky USA za "hrubé porušení mezinárodního práva".

3) V roce 1986 USA zaútočili na Libyi a v 1989 vtrhli do Panamy. V obou případech Valné shromáždění OSN odsoudilo tyto agrese a kvalifikovalo je jako porušení mezinárodního práva. Totéž porušení Charty OSN konstatoval i Mezinárodní soud.

4) Například v historicky prvním rozhodnutí ve věci korfského kanálu v 1946, Mezinárodní soud konstatoval narušení suverenity Albánie Velkou Británií.

5) někteří si vzpomenou na rozhodnutí ve věci Nicaragua versus USA v roce 1986. V rozhodnutí Mezinárodní soud přímo prohlásili, že "USA narušily svrchovanost Nicaraguy" a byly narušeny normy zakazující vměšovat se do vnitropolitických záležitosti země a používat přitom vojenskou sílu...

6) Nezodpovědný postoj USA a jeho spojenců k chartě OSN pokračoval i při bombardování Jugoslávie v roce 1999, a také při úroku na Irák v 2003.

7) Následovala Libye, ve které s údajně "nesobeckou pomocí zvenčí" došlo k "požáru", který zničil stát a zanechal jen popel a chaos. Právě takové nezákonné vměšování se formou nelegitimních leteckých úderů v Libyi nebo dodávek zbraní nevládním ozbrojeným skupinám, vedlo k nárůstu radikálních nálad  i v Sýrii, což nakonec vyústilo ve vznik teroristických skupin jako je"Islámský stát.

Následky vměšování se do Libye a Sýrie mají rozsáhlé dopady. Hrozné utrpení civilistů, zničení kulturního dědictví lidstva a bezprecedentní migrační krize...

Uplynulo 70 let od skončení druhé světové války a základní principy tvořící základ mezinárodních vztahů se pro některé stávají nepohodlné a následně předmětem alternativních interpretací nebo jsou přímo obcházeny.

Zřejmě to bude tím, že některé státy se pasují do role "výjimečných"! Což některým UStátůmA již dlouho dovoluje stavět se nad cíle a principy Charty OSN.

Za připomenutí stojí na druhé straně neprávem obviněné Rusko za to, že 16. března 2014 proběhlo na Krymu referendum o statusu do té doby autonomní republiky (lokální vláda a parlament s právem vyhlásit referendum jako zákon), přičemž více než 96% zúčastněných (83% účast) hlasovalo za spojení s Ruskou federací. A 21. března 2014 prezident RF Vladimir Putin podepsal zákon o vstupu Krymu a nezávislého města Sevastopol do Ruské federace, jakož i pokyn na vznik krymského federálního kraje.

OSN ani Mezinárodní soud neobdrželi žádný podnět k tomu, aby se situací na Krymu zabývali a nejsou ani žádné objektivní důvody, aby tak mohl někdo učinit. Nicméně USA a jeho partneři stále pokračují s rétorikou a obviňováním Ruska bez jediného důkazu!

A stejné sprostoty se sypou na Rusko za jeho činnost v Sýrii, kdy každý průměrně chytrý člověk si mohl všimnout, že situace v Sýrii se lepší a zničení ISIS je již jen otázkou času a odříznutí zásobování jak materiálem, tak bojovníky, které podporují USA a Turecko a další hajzlíci v regionu...

Autor: Daniel Čapek | pátek 19.2.2016 14:29 | karma článku: 35,74 | přečteno: 1256x