Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Život na planetách kroužících kolem bílých trpaslíků

Může existovat život na planetách nacházejících se blízko bílých trpaslíků? Jakkoli to vypadá zvláštně, zdá se, že je to možné. (délka blogu kolem 3 min.)

Bílí trpaslíci byli dlouho považováni za nepříliš vhodné kandidáty pro hledání života. Jsou to příliš málo svítivé hvězdy, které mají zároveň vysokou povrchovou teplotu, takže do svého okolí vysílají mimo jiné i poměrně velké množství ultrafialového záření. Navíc postupně nezadržitelně chladnou, takže se podmínky na jejich planetách v průběhu času mění - a dokonce i kdyby byly jejich planety původně v tzv. obyvatelné zóně, časem se tato zóna pohybuje směrem ke hvězdě, takže se planety ocitnou v nepříznivých podmínkách.

Byli ovšem objeveni také bílí trpaslíci, kteří naopak chladnou velice pomalu. To se vysvětluje přítomností izotopu Ne-22, který vyvolává určité jevy, které toto pomalé chladnutí způsobují. Zdá se, že na jejich planetách tedy dokonce i v této poslední fázi života hvězdy může vznikat život.

Bílí trpaslíci

Bílí trpaslíci jsou pozůstatky hvězd s původně střední nebo nízkou hmotností. Tyto hvězdy nejprve žijí svým běžným hvězdným životem a spalují ve svém centru termonukleární reakcí vodík na helium nebo helium na těžší chemické prvky. Poté, co vyčerpají své zásoby jaderného paliva, zhroutí se působením gravitace (které už nemohou vzdorovat díky síle záření, vznikajícího při termonukleární reakci) do hustých a poměrně malých objektů, které se pak už jen pomalu ochlazují.

I kolem těchto už klidných, v minulosti extrémními změnami prošlých planet může existovat život, doufají vědci. A to dokonce i v případě, že původní život na svých původních planetách takové hvězdy zničily během svého vývoje ve fázi rudého obra (fázi, která následuje po dlouhém poměrně klidném životě hvězdy během spalování vodíku na hélium).

Je to právě výše zmiňované ochlazování, které limituje vznik života na jejich planetách. Planeta, vhodná pro život, se samozřejmě musí nacházet v oblasti, kde záření přicházející od hvězdy, dovoluje existenci kapalné vody. U málo svítivých bílých trpaslíků je tato zóna hodně blízko hvězdy. Když pak během miliard roků hvězda navíc chladne, posouvá se obyvatelná zóna do opravdu velice blízkých oblastí. Vzdálenost mezi planetou, na které je možný život a jejím bílým trpaslíkem je řádově stokrát menší než je tomu u Země a Slunce.

Proč zrovna bílí trpaslíci?

I když jsou bílí trpaslíci jen staré a málo jasné hvězdy, přesto jsou pro hledání života ve vesmíru velice zajímavé. Jejich obyvatelná zóna se totiž nachází tak blízko hvězdy, že je velmi jednoduché sledovat nadějné planety. Obíhají svou hvězdu rychle a přechody přes hvězdný kotouč se tedy dají pozorovat hodně často. Poznatky o obydlených planetách a jejich atmosférách by mohly být k dispozici velice brzy. Vědci jednoduše nemusí čekat celý rok, než se dočkají dalšího přechodu - jak je tomu u mimozemské civilizace, která by podobným způsobem hledala život na Zemi.

Vliv izotopu neonu-22

Vliv chladnutí bílého trpaslíka je problém, který se nevyskytuje u všech těchto hvězd. Některé chladnou jen velice pomalu. Vědci si to vysvětlují jevem, kterému říkají neonová destilace - přeskupení vnitřní struktury, na kterém se podílí izotop neonu-22. Pokud je obsah tohoto izotopu dostatečně vysoký, může se oddělovat od ostatních chemických prvků, klesá k centru hvězdy - a provokuje tak gravitační ohřev - který pak logicky působí proti ochlazování hvězdy.

Neon-22 ve hvězdě vzniká během její fáze rudého obra, když má dostatečně vysokou původní hmotnost na to, aby se v ní zažehla příslušná termonukleární reakce.

Celá věc má jeden háček

Zdá se tedy, že stačí sledovat bílé trpaslíky, které mají před sebou díky relativně vysoké koncentraci neonu-22 delší a stabilnější období zářivosti - a objev života na cizí planetě bude jen otázkou času.

Blízkost hvězdy má ale také negativní vliv. Pro planetu, na které má existovat život, je důležité, aby neztratila atmosféru a také svou povrchovou vodu. Právě to se může stát, když obíhá relativně mladého a ještě pořád velice horkého bílého trpaslíka. Taková hvězda vyzařuje hodně záření v ultrafialové oblasti a její záření má vysokou energii. Vědci díky počítačovým simulacím zjistili, že pokud dosahuje povrchová teplota hvězdy více než zhruba 10 000 K, je pro blízké planety velice těžké udržet si životadárnou vodu. Tento špatný vliv mají bílí trpaslíci s hmotností vyšší než má dnes naše Slunce. Menší bílí trpaslíci, s chladnějším povrchem jsou tedy pro hledání života výhodnější. Planety se v jejich obyvatelných zónách mohou nacházet značně dlouhou dobu - kolem 10 miliard pozemských roků. A to je dost dlouhá doba na to, aby se na nich život nejen objevil, ale také vyvinul do dostatečně rozumné formy, takže by se s ním mohlo dát dokonce i komunikovat.

Zdroje: Odkaz, Bédard, A., Blouin, S. a Cheng, S. 2024, Nature, 627, 286


Autor: Dana Tenzler | pondělí 17.2.2025 8:00 | karma článku: 19,95 | přečteno: 270x

Další články autora

Dana Tenzler

Mise Gaia a nové znalosti o stavu Mléčné dráhy

Mise Gaia je projekt, který vytváří velice detailní mapu naší galaxie – Mléčné dráhy. Dnes díky němu máme daleko víc znalostí o tom, jak se hvězdy v galaxii pohybují, jaké mají vlastnosti a jak se Galaxie vyvíjí. (délka 3 min.)

24.3.2025 v 8:00 | Karma: 9,24 | Přečteno: 70x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Druhá Slunci nejbližší hvězda má čtyři malé planety

O existenci planet naší druhé nejbližší hvězdné sousedky se spekulovalo už od roku 2018. Původně měla mít minimálně jednu obří planetu, ukázalo se ovšem, že je situace daleko zajímavější.

20.3.2025 v 8:00 | Karma: 16,52 | Přečteno: 219x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Jak by vypadala Země, kdyby se z Jupiteru stala hvězda?

Sluneční soustava má jen jednu centrální hvězdu – Slunce. Co by se však stalo, kdyby kdysi vzniklo jeho menší dvojče z planety Jupiter? Jaké by byly podmínky pro život na Zemi a jak by se nám žilo na takové planetě?

17.3.2025 v 8:00 | Karma: 20,29 | Přečteno: 306x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Nové vysvětlení barvy planety Marsu

Marsu se říká také rudá planeta. Jeho zabarvení fascinuje lidstvo už po staletí. Vědci dlouho předpokládali, že Mars za svou typickou barvu vděčí hematitu, minerálu železa, který se nachází na jeho povrchu.

13.3.2025 v 8:00 | Karma: 20,62 | Přečteno: 297x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Předčasný konec mise Athena

Ve čtvrtek se společnost Intuitive Machines se svým modulem Athena pokusila o druhé přistání na Měsíci. Bohužel bylo úspěšné jen částečně a mise byla dokonce předčasně ukončena. Co se vlastně stalo? (délka blogu 2 min.)

10.3.2025 v 8:00 | Karma: 21,71 | Přečteno: 322x | Diskuse | Věda

Nejčtenější

Válku vyřeší konec vojenské pomoci, řekl Putin Trumpovi. Probrali hokej i vztahy

18. března 2025  11:20,  aktualizováno  20:23

Prezidenti Ruska a USA Vladimir Putin a Donald Trump v úterním telefonátu „podrobně a otevřeně“...

Bombové hrozby v Praze. Policie evakuovala tisíce lidí, odklonila dopravu

20. března 2025  20:59,  aktualizováno  22:44

V Praze se ve čtvrtek večer uskutečnily masové evakuace kvůli nahlášeným bombám v pražské Lucerně a...

Neblokujte protiruské sankce, udeřil Rubio na Maďary. Ti rázem ustoupili

17. března 2025  16:28

Americký ministr zahraničí Marco Rubio kontaktoval svůj maďarský protějšek Pétera Szijjárta, aby na...

Jak Trump mluví s Kremlem? Prezidenti si volají jinak než obyčejní smrtelníci

19. března 2025

Premium Pokud si myslíte, že americký prezident náhle řekne „vytočte mi Putina“ nebo si ho dokonce sám...

Masivní hřib nad Ruskem. Ukrajinci zasáhli základnu strategických bombardérů

20. března 2025  12:28

Saratovská oblast se v noci stala cílem ukrajinských dronů. Bezpilotní stroje údajně zasáhly i...

Vyražená okna, spadlý strop. Po výbuchu v kočičí kavárně se hledá osm zvířat

24. března 2025  9:40,  aktualizováno  11:06

V Havlíčkově Brodě ráno vybuchl dům, v němž sídlí oblíbená kočičí kavárna Šťastné tlapky. Podle...

Lituji, že jsme koupili americké stíhačky, řekl dánský politik. Varuje spojence

24. března 2025

Předsedu dánského parlamentního výboru pro obranu mrzí, že se jeho země rozhodla pro americké...

Ministr Dvořák se zranil při hře s vnoučaty, musel na akutní operaci kyčle

24. března 2025  10:10,  aktualizováno  10:56

Ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN) podstoupil o víkendu akutní operaci kyčelního...

Pepřový sprej proti ochrance obchodu není nutná obrana, dal soud zapravdu žalobci

24. března 2025  10:51

Útok pepřovým sprejem na ostrahu supermarketu neskončí jen jako přestupek, vrátí se před trestní...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 1065
  • Celková karma 20,45
  • Průměrná čtenost 1270x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.