Zbytky dávného života na Zemi i na Marsu?
Místo, kde vědci našli pradávné organismy, se nachází hluboko v suché pustině - argentinské Puna de Atacama. To je vysokohorská pouštní oblast, která se nachází více než 3 600 metrů nad mořem. Byl tu objeven ekosystém, který by mohl jednoho dne vysvětlit vznik života na Zemi nebo alespoň jeho existenci na Marsu.
Atacama
Poušť Atacama je už od dob Charlese Darwina považována za sterilní a nehostinnou oblast. Je také zároveň vhodná k simulaci podmínek, které se nacházejí na Marsu. Na naší planetě samozřejmě na rozdíl od Marsu existuje atmosféra, skládající se převážně z kyslíku a dusíku, jinak je ale poušť Atacama marsovským pouštím hodně podobná. Kromě toho, že tu prakticky neprší, byla tu také zaznamenána nejvyšší hodnota UV záření na Zemi. Roční dávky záření typu UVB se pohybují kolem 3,5 - 5 kWh/m2 a dávky UVA kolem 130 - 160 kWh/m2.
Místní sucho způsobuje pohoří, které je dlouhé více než 3000 km. Vede ze severu na jih podél pobřeží Tichého oceánu na západním okraji Chile. Jeho maximální nadmořská výška je nižší než je tomu u And, protože je ale toto pohoří široké přibližně 50 km, způsobuje intenzivní dešťový stín v oblasti, která se nachází ve vnitrozemí.
Jedná se tedy o velice nehostinné místo, kde prakticky nikdy neprší a slunce tu nemilosrdně pálí. V takových podmínkách umí přežívat jen opravdu málo živých organismů.
Vědci tu našli několik záhadných lagun, které obsahují živé stromatolity - kamenné útvary, vytvořené mikroby. A právě tito mikrobi žijí na Zemi pravděpodobně už miliardy roků.
Pradávní obyvatelé Země
Stromatolity jsou jemně vrstvené, většinou vápenaté sedimentární horniny, tedy útvary, které obsahují sedimenty. Mají většinou tvar hlízy. Živé stromatolity už dnes nejsou moc rozšířené. Vyskytují se prakticky jen na Bahamách a v západní Austrálii. Moderní stromatolity jsou poměrně malé formace vytvářené mikroby.
Stromatolity v lagunách Atacama tedy nejsou jen velkou vzácností - jsou ale navíc ještě odlišné od ostatních dnes už jen vzácně existujících příbuzných. Nejvíce se podobají vyhynulým stromatolitům z dávných dob, kdy se na Zemi ještě nacházela atmosféra bez kyslíku - a život tu teprve vznikal.
Výjimečná je jak jejich velikost tak složení. Jednotlivé vrstvičky těchto vrstvených minerálů jsou tvořeny sádrovcem. Vnější vrstva obsahuje fotosyntetické mikroby (cyanobakterie) a vnitřek je bohatý na tzv. archaea - jednobuněčné organismy, které na Zemi často nacházíme jen v extrémních podmínkách. Žijí například tam, kde panuje extrémní horko, radiace nebo ve slaném okolí, tedy v podmínkách, jaké nejspíš panovaly na naší planetě, když byla ještě hodně mladá. Vědci se tedy domnívají, že tyto organismy mohou být podobné ekosystémům, které existovaly když život na Zemi teprve začínal.
Na Zemi i na Marsu?
Vědci chtějí stromatolity zkoumat také z jiného důvodu. Je totiž docela dobře možné, že se podobné chemické reakce, jaké vedly nakonec ke vzniku života na Zemi, mohly postarat o stejné procesy na Marsu. Když vycházíme z toho, že povrch obou mladých planet měl stejné chemické složení, nic by nemělo bránit tomu, aby byl jejich vývoj podobný. Chemické reakce fungují všude stejně.
Můžeme vycházet z toho, že pokud na Marsu někdy došlo k vývoji života, který by byl schopen vytvářet fosilie, pravděpodobně by vypadal podobně jako mikrobiální společenství ve výše zmiňovaných atacamských lagunách.
Když se nám podaří pochopit, jak živé organismy přežívají v takových podmínkách na Zemi, budeme tušit, kde přesně hledat jejich eventuální příbuzné na Marsu nebo (jednoho vzdáleného dne) na jiných planetách. Ostatně, nálezy, které udělaly některé z roverů pracujích na Marsu, opravdu silně připomínají stromatolity, které jsou samozřejmě hodně staré a dnes už zvětralé. Tyto útvary mohly vzniknout v dávných dobách, kdy na Marsu ještě existovala tekutá voda (viz https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1155/2020/6959532).
Dana Tenzler
Mise Gaia a nové znalosti o stavu Mléčné dráhy

Mise Gaia je projekt, který vytváří velice detailní mapu naší galaxie – Mléčné dráhy. Dnes díky němu máme daleko víc znalostí o tom, jak se hvězdy v galaxii pohybují, jaké mají vlastnosti a jak se Galaxie vyvíjí. (délka 3 min.)
Dana Tenzler
Druhá Slunci nejbližší hvězda má čtyři malé planety

O existenci planet naší druhé nejbližší hvězdné sousedky se spekulovalo už od roku 2018. Původně měla mít minimálně jednu obří planetu, ukázalo se ovšem, že je situace daleko zajímavější.
Dana Tenzler
Jak by vypadala Země, kdyby se z Jupiteru stala hvězda?

Sluneční soustava má jen jednu centrální hvězdu – Slunce. Co by se však stalo, kdyby kdysi vzniklo jeho menší dvojče z planety Jupiter? Jaké by byly podmínky pro život na Zemi a jak by se nám žilo na takové planetě?
Dana Tenzler
Nové vysvětlení barvy planety Marsu

Marsu se říká také rudá planeta. Jeho zabarvení fascinuje lidstvo už po staletí. Vědci dlouho předpokládali, že Mars za svou typickou barvu vděčí hematitu, minerálu železa, který se nachází na jeho povrchu.
Dana Tenzler
Předčasný konec mise Athena

Ve čtvrtek se společnost Intuitive Machines se svým modulem Athena pokusila o druhé přistání na Měsíci. Bohužel bylo úspěšné jen částečně a mise byla dokonce předčasně ukončena. Co se vlastně stalo? (délka blogu 2 min.)
Další články autora |
Válku vyřeší konec vojenské pomoci, řekl Putin Trumpovi. Probrali hokej i vztahy
Prezidenti Ruska a USA Vladimir Putin a Donald Trump v úterním telefonátu „podrobně a otevřeně“...
Bombové hrozby v Praze. Policie evakuovala tisíce lidí, odklonila dopravu
V Praze se ve čtvrtek večer uskutečnily masové evakuace kvůli nahlášeným bombám v pražské Lucerně a...
Neblokujte protiruské sankce, udeřil Rubio na Maďary. Ti rázem ustoupili
Americký ministr zahraničí Marco Rubio kontaktoval svůj maďarský protějšek Pétera Szijjárta, aby na...
Jak Trump mluví s Kremlem? Prezidenti si volají jinak než obyčejní smrtelníci
Premium Pokud si myslíte, že americký prezident náhle řekne „vytočte mi Putina“ nebo si ho dokonce sám...
Masivní hřib nad Ruskem. Ukrajinci zasáhli základnu strategických bombardérů
Saratovská oblast se v noci stala cílem ukrajinských dronů. Bezpilotní stroje údajně zasáhly i...
Provokace a demonstrace síly, zuří Gróňané kvůli návštěvě z USA
Za provokaci označil grónský premiér Múte Egede nadcházející návštěvu manželky viceprezidenta USA...
Rusko začalo s USA jednat o příměří na Ukrajině, předtím útočilo na Kyjev
Sledujeme online Jednání mezi ruskou a americkou delegací o možnostech zastavení bojů na Ukrajině začala v Rijádu....
RECENZE: Nejsem její rodič! vzepře se Ta druhá. Jak se žije sourozencům autistů
Narodila se sice první, ale ve vnímání rodiny je Ta druhá, protože mladší sestra kvůli autismu...
Nehody a kolona blokují D35 poblíž Olomouce. Bouralo se kvůli mlze, hlásí řidiči
Kvůli dvěma nehodám, které se odehrály jen kousek od sebe a v nichž figurovalo celkem šest aut, je...

Cvičení a sport v těhotenství: Jak zůstat fit a podpořit zdraví miminka
Těhotenství není důvodem k úplnému omezení pohybu, pravidelné a přiměřené cvičení může pomoci udržet fyzickou kondici, zmírnit některé nepříjemné...
- Počet článků 1065
- Celková karma 20,93
- Průměrná čtenost 1270x