Zánik Země a obyvatelnost Pluta
Pozemská ekosféra funguje v rámci poměrně stabilních podmínek, které nám zajišťuje naše centrální hvězda. Co si ale lidstvo počne, až se jednoho dne tyto podmínky změní a naše planeta se stane neobyvatelnou? Naši vzdálení potomci budou mít na výběr jen ze dvou variant: buď si budou hledat nový domov nebo vymřou.
Vývoj Slunce
Slunce dnes ve svém nitru spaluje vodík na helium. Tato perioda života hvězdy je delší nebo kratší šťastné období, kdy se její fyzikální, vnější vlastnosti moc nemění. Život, který se eventuálně vyvinul na jejích planetách, nezaznamenává žádné větší problémy.
To se ale ke konci hvězdného života drasticky mění. Hvězda podobná Slunci totiž prodělává výrazné změny. Termonukleární reakce v jejím nitru postupně zeslábnou a koncentrace vodíku klesne pod kritickou mez. Reakce pak budou nějakou dobu probíhat už jen v některé z přilehlých slupek, takže se hvězda začne značně rozpínat. Se změnou velikosti klesá její povrchová teplota.
Pro oči pozorovatele mění její chladnoucí povrch barvu - je stále červenější. Hvězda se mění v rudého obra.
Nejhorší osud čeká její nejbližší planety. Pokud mají smůlu, ocitnou se přímo v oblasti, do které nyní dosahuje hvězdná atmosféra. Planety se mohou doslova vypařit. Ve Sluneční soustavě se bude takový osud týkat Merkuru a Venuše. Celkově ztratí naše Slunce ve fázi rudého obra také značné množství hmoty – díky jeho silné expanzi se sníží gravitace na povrchu hvězdy, snižuje se tedy úniková rychlost, kterou tak dosáhne více hmoty.
Lehčí Slunce pak bude své planety přitahovat nižší gravitační silou. Planety získají vzdálenější oběžné dráhy. Země se díky úbytku hmotnosti, kterou Slunce vyzáří během miliard let vývoje ve formě elektromagnetického záření a slunečního větru postupně přesune do míst, kde dnes obíhá planeta Mars.
Zároveň se přesune tzv. obyvatelná zóna (tedy oblast, ve které může na povrchu pevných těles existovat tekutá voda) směrem k vnější části planetární soustavy. Poměrně příjemné teploty by se pak mohly objevit na dnes zmrzlých měsících obřích planet - nebo rovnou na objektech v Kuiperově pásu, kde se nachází Pluto se svým společníkem Charonem.
Obrázek: Ilustrační grafika, zdroj D. Tenzler
Měsíce obřích planet
Obydlet měsíce obřích planet nejspíš nebude snadné. Podmínky na jejich povrchu nejsou příjemné nejen díky dnešním nízkým teplotám - ale také kvůli silné magnetosféře blízkých planet. A to se nejspíš ani ve vzdálené budoucnosti nezmění. Naopak. Intenzivnější sluneční vítr ještě zhorší tamní podmínky.
Planetky v Kuiperově pásu
Dalšími velkými a možná i vhodnými objekty se tedy stanou Pluto a Charon. Teploty na povrchu těchto vesmírných dvojčat budou pravděpodobně vysoko nad bodem mrazu vody. Nakonec by se tu mohla vytvořit atmosféra a jezera s tekutou vodou. Jedno je ale jisté. Příjemné podmínky budou poměrně krátkodobé: toto „léto“ na Plutu a Charonu pravděpodobně nebude trvat déle než milion roků.
Rudý obr a bílý trpaslík
Vývoj Slunce bude totiž pokračovat a situace planet se tím rozhodně nezlepší. Helium, které se nahromadilo v jádru rudého obra se samo stane palivem pro další termojaderné reakci. Oči nebo přístroje našich potomků si všimnou, že se Slunce trochu zmenšilo, protože se mírně zhroutilo. Ke konci tohoto stadia se zóna fúze helia přesune směrem ven ze slunečního jádra (tak jako tomu bylo ke konci stádia fúze vodíku) a Slunce se začne opět rozpínat.
Fúze helia se nakonec zastaví, když se vyčerpá palivo. Slunce zůstane bez vnitřního zdroje energie. Následně zkolabuje. Při tomto kolapsu se sluneční povrch silně zahřeje a začne vyzařovat velké množství ultrafialového záření. To pak bude působit na hmotu Slunce, která z něj v poslední době unikla. Kolem hvězdy se vytvoří to, čemu říkáme planetární mlhovina.
Slunce se v jejím středu stane malým objektem - bílým trpaslíkem.
Bude mít velikost Země, ale jeho hmota bude tak hustá, že množství, odpovídající kostce cukru, bude vážit tunu nebo i více.
Je jasné, že lidstvo udělá dobře, když se během těchto změn bude nacházet od Slunce pokud možno co nejdále.
Poté ovšem nastoupí velice dlouhé období, kdy se stav Slunce bude měnit jen málo. Bude postupně pomalu chladnout až se jednoho opravdu vzdáleného dne promění v černého trpaslíka, vyhaslý a vychladlý, klidný vesmírný objekt.
Postupné zvyšování jasnosti Slunce
Naštěstí je sluneční zásoba vodíku opravdu velká. Než dojde do stádia rudého obra, bude to trvat ještě dalších zhruba pět miliard roků. Přesto bychom neměli moc dlouho vyčkávat. Intenzita slunečního záření bude totiž v budoucnosti pomalu, ale neustále narůstat. Za pouhé dvě až tři miliardy roků to přivede k vypaření pozemských oceánů. Je jasné, že život na Zemi čekají značné změny daleko dříve, než se Slunce změní v obří rudou hvězdu. Zároveň bude možné postupné osídlování naší sousední planety, Marsu, který si vytvoří příjemnější podnebí.
Planeta, která byla nedávno pohlcena svým Sluncem
Jak se bude v budoucnosti vyvíjet Sluneční soustava, je tedy poměrně jasné. Vědci dokonce nedávno podobné změny pozorovali v jiné planetární soustavě.
Astronomové pozorovali záblesk záření v oblasti viditelného světla. Událost nazvaná ZTF SLRN-2020 trvala asi 10 dní a pak během dalších šesti měsíců postupně slábla. Zároveň byla pozorována emise v oblasti infračerveného záření. Ta trvala dokonce ještě déle než záblesk ve viditelné části spektra. Z poklesu intenzity na určitých vlnových délkách pak vědci zjistili, jaké chemické prvky se jevu účastnily. Byly to prvky, které odpovídají složení kamenných planet.
Snímky s vysokým rozlišením ukázaly v oblasti budoucího pohlcení planety nejprve poměrně slabý zdroj, pravděpodobně hvězdu podobnou Slunci. Hmotnost planety odpovídala zhruba hmotnosti Jupiteru nebo Neptunu. Před erupcí už spolu oba objekty nějakou dobu intenzivně interagovaly. Pozorování prachu a plynu z doby před erupcí naznačují, že tato fáze trvala asi šest až dvanáct roků. Zdá se tedy, že pohlcení planet rudým obrem probíhá (na kosmické poměry) poměrně rychle.
Zdroj: doi: 10.1038/s41586-023-05842-x, doi:10.1038/nature10631
Dana Tenzler
Jak vznikají v zemské kůře zlaté nugety?
Odkud se berou zlaté nugety? Zlata je přece v zemské kůře jen velice málo. Proč se tento vzácný kov hromadí často právě v křemenných žilách? (délka blogu 5 min.)
Dana Tenzler
Další energetické pole naší planety
Vědci objevili další energetické pole, které obklopuje naši planetu. To, co na první pohled vypadá jako ezoterická teorie, má samozřejmě úplně přirozené vysvětlení. (délka blogu 5 min.)
Dana Tenzler
Nová metoda hledání diamantů
Diamanty patří k těm nejcennějším drahokamům. Moderní metoda pomáhá odhalit jejich další naleziště. (délka blogu 4 min.)
Dana Tenzler
Letadlo s jaderným pohonem
Lodě nebo ponorky, které využívají jaderný pohon, dnes nikoho neudiví. Možná ale nevíte, že kdysi existovala i letadla s jaderným pohonem. (délka blogu 4 min.)
Dana Tenzler
Osamělé planety objevené teleskopem Jamese Webba
Planety se podle dnes platné teorie tvoří z rotujícího disku plynu a prachu, kroužícího kolem nově vzniklé hvězdy. Jak se ukázalo, nemusí to být podmínkou. (délka blogu 4 min.)
Další články autora |
Tisíce lidí v Opavě opouští domovy. Voda odřízla i sever Olomouckého kraje
Sledujeme online Velká část Česka čelí kvůli extrémním srážkám záplavám. Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily...
Druhý den povodní: voda řádila v 11 krajích, lidé prchali, katastrofa na Jesenicku
Velká voda v neděli zasáhla většinu Česka. Nejhorší situace byla na Jesenicku, řeka tam smetla domy...
V Praze se srazily vlaky, zraněno 35 lidí. Strojvůdce byl opilý, druhý v zácviku
V pražské Libni se ve středu ráno srazily dva osobní vlaky. To si vyžádalo 35 zraněných, nikdo však...
Extrémní deště, silný vítr, na jihu Čech až stoletá voda. Řeky začaly stoupat
Sledujeme online Meteorologové v novém modelu potvrdili vysoké srážkové úhrny na českém území v nejbližších třech...
Litovel spláchla vlna. Město je zcela uzavřené, voda pozvolna klesá
Do Litovle na Olomoucku v neděli večer dorazila očekávaná záplavová vlna. Voda z řeky Moravy v...
V Gruzii zavraždili známou transgenderovou modelku. Den po schválení zákonu proti LGBT
V Gruzii byla zavražděna známá transgenderová modelku Kesarie Abramidzeová. Informovaly o tom...
Fiala přijme prezidenta Korejské republiky po výhře KHNP v jaderném tendru
Premiér Petr Fiala a prezident Korejské republiky Jun Sok-jol budou jednat po výběru korejské KHNP...
Norská koruna chřadne. Utichají přístavy, nestaví se, zavírají restaurace
Norská měna v posledních měsících poměrně silně oslabuje. Vůči euru od roku 2022 ztratila již asi...
ANALÝZA: Volby v době pohromy. Jak mohou povodně ovlivnit jejich výsledek
Premium Tak zvláštní volby Česko zřejmě ještě nezažilo. Ještě před tím, než se v pátek v celé zemi otevřou...
Rozdáváme doplněk stravy pro maminky ZDARMA
Správná výživa v těhotenství a v průběhu kojení může ovlivnit vývoj vašeho miminka. Zapojte se proto do našeho velkého testování a vyzkoušejte...
- Počet článků 1012
- Celková karma 22,21
- Průměrná čtenost 1278x