Vznik Merkuru
Merkur
Merkur je nejmenší planeta naší Sluneční soustavy. Jeho průměr je 4 880 km, což je jen o něco více než průměr Měsíce. Přesto je Merkur díky velkému železnému jádru druhou nejhustší planetou soustavy.
Planeta se nachází v průměrné vzdálenosti 58 milionů km od Slunce. Jeden oběh kolem hvězdy mu trvá 88 pozemských dnů. Rotace je velmi pomalá – jeden den na Merkuru (od východu do východu Slunce) trvá 176 pozemských dnů.
Povrch Merkuru je posetý krátery, podobně jako Měsíc. Nemá klasickou atmosféru, pouze velmi tenkou exosféru tvořenou sodíkem, draslíkem, kyslíkem a vodíkem. Tato exosféra vzniká působením slunečního větru a dopady mikrometeoritů. Kvůli absenci atmosféry se povrchové teploty na planetě značně mění - ve dne dosahují až 430 °C a v noci mohou klesnout na -180 °C.
Merkur má obrovské železné jádro, které tvoří zhruba 85 % poloměru planety. Část jádra by se mohla nacházet v tekutém stavu. Silikátová kůra Merkuru je velmi tenká - Merkur měl podle dnes platné teorie kdysi ztratit část svého pláště při obří srážce.
Hmotnost Merkuru se odhaduje na 0,055 hmotnosti Země. Merkur má globální magnetické pole, které je 100× slabší než pozemské. Magnetické pole je posunuté oproti ose rotace, což naznačuje složité procesy v jádru.
Merkur kromě toho nemá žádné měsíce ani prstencový systém.
Za většinu našich poznatků o této planetě vděčíme jen hrstce vesmírných sond. V roce 1974 a 1975 ho zkoumala sonda Mariner 10. Messenger pracoval u Merkuru v letech 2011 - 2015. V současnosti se mu věnuje mise BepiColombo (vyslaná vesmírnými agenturami ESA a JAXA).
Vznik Merkuru
Dřívější teorie se snažily vysvětlit nezvyklé složení Merkuru hned několika způsoby. Na vině by například mohla být jeho blízkost Slunci. Merkur mohl ztratit velkou část své původní silikátové kůry vlivem intenzivního slunečního záření. Nicméně data z kosmické sondy MESSENGER prokázala, že povrch planety obsahuje značné množství těkavých prvků – což tuto hypotézu zpochybňuje. Nebylo by logické, aby Merkur ztratil značnou část své kůry a přitom si uchoval právě tyto těkavé prvky.
Další teorie se zaobírala gigantickou srážkou, na které se měla v minulosti planeta podílet. Mohutná kolize s jiným tělesem mohla odstranit většinu jejího silikátového pláště, takže více vynikne její železné jádro. Přitom i v takovém případě zůstává problém těkavých prvků. Následkem srážky by se samozřejmě odstranily těkavé prvky, které se dnes ovšem na Merkuru stále nacházejí.
Podle některých teorií mohlo silné magnetické pole v rané Sluneční soustavě způsobit, že do oblasti Merkuru doputovalo více kovových částic. Neexistují však dostatečné důkazy, že by tento proces byl tak efektivní.
Vzhledem k těmto nedostatkům se vědci zaměřili na novou hypotézu: Merkur mohl vzniknout v důsledku šikmé srážky dvou podobně velkých planetárních těles.
Počítačové simulace a nový model vzniku Merkuru
Vědecký tým provedl simulace pomocí metody Smoothed Particle Hydrodynamics (SPH). Díky ní se dá sledovat a modelovat dynamika kapalin a pevných těles během srážek vesmírných těles. Je to mimochodem podobná simulace, jaká byla už dříve úspěšně použita při modelování vzniku Měsíce po srážce Země s protoplanetou Theia.
Obě tělesa měla mít při srážce hmotnost přibližně 0,055 hmotnosti Země, což odpovídá hmotnosti Merkuru. Vědci zkoumali různé úhly nárazu (mezi 20° a 60°), různé rychlosti srážky (1,5–5 km/s) a odlišné podíly železa a silikátů v obou tělesech. Cílem bylo zjistit, jestli může taková srážka vytvořit planetu s podobnou hmotností, složením a chemickými vlastnostmi jaké pozorujeme u Merkuru.
Ukázalo se, že je to skutečně možné. Při úhlu dopadu 30°–50° a rychlosti 2–4 km/s zůstává zachována velká část železného jádra. Vnější silikátová vrstva je přitom částečně odstraněna nebo se odpaří. Hmotnost a obsah železa výsledného tělesa pak odpovídají dnešnímu Merkuru.
Planeta, která po srážce zůstává na oběžné dráze kolem Slunce, má v simulaci hmotnost zhruba 0,055 hmotnosti Země, což odpovídá dnešnímu Merkuru. Podíl kovového jádra v tělese pak činí kolem 65–75 %, což se velmi blíží skutečnému podílu železa na Merkuru (70 %).
Kromě toho zůstávají zachovány těkavé prvky. Mezi takové prvky patří například síra a draslík, které sonda Messenger identifikovala v povrchové vrstvě Merkuru. To znamená, že srážka nevyvolala vysoké teploty, takže se zachovalo chemické složení původní hmoty planety.
Srážky tohoto typu by mohly být častější, než se dříve předpokládalo. Dříve byly srážky mezi planetami obvykle modelovány jako kolize velkého tělesa s menším tělesem.
Jiné planetární soustavy
Tento mechanismus by mohl vysvětlit i přítomnost zvláštních exoplanet s netradičním podílem silikátů a kovů - obíhajících velice blízko svých hvězd.
Pokud se něco podobného mohlo v minulosti stát ve Sluneční soustavě, není vyloučeno, že se planety s velkým kovovým jádrem nacházejí také u cizích hvězd.
Výzkum by se v budoucnosti mohl věnovat chemickým modelům, které by mohly popisovat vývoj Merkuru v čase - využít by se mohla data, která nám poskytly vesmírné sondy BepiColombo a Messenger. Můžeme se tedy těšit na další zajímavé objevy.
Zdroje: ESA, NASA, Odkaz
Dana Tenzler
Kolský superhluboký vrt

Pro někoho je to velkolepý vědecký projekt, pro jiného je to místo, odkud se ozývají nářky hříšníků a kde se skrývá brána do pekla. Historie Kolského vrtu. (délka blogu 3 min.)
Dana Tenzler
Může být v oblacích Venuše život?

Může na Venuši existovat primitivní mikrobiální život? Takový exotický život by se mohl nacházet například ve vrstvě oblaků vysoko nad povrchem planety. (délka blogu 3 min.)
Dana Tenzler
Jak život přetváří planetu? A co hledat na cizích vzdálených světech?

Jak poznat na cizí planetě, že na ní kdysi existoval život, podobný tomu našemu? Jaké stopy po sobě zanechal pradávný život na Zemi? Paradoxně je najdeme právě tam, kde je člověk nečeká - v neživé přírodě.
Dana Tenzler
Divoká minulost systému Kepler-221

Planetární systémy se zdají být na první pohled stabilní a neměnné. Jejich minulost ale může být zajímavá a někdy i dost pohnutá. (délka blogu 3 min.)
Dana Tenzler
Planeta 8,5

Co se skrývá pod názvem planeta 8,5? Máme ve Sluneční soustavě planety, o kterých jsme dosud neměli žádné informace? (délka blogu 3 min.)
Další články autora |
Chlípní rudoarmějci na lovu. Slavný fotograf nafotil tutlanou sexualitu v SSSR
Seriál Jen rok po Stalinově smrti dorazil do Sovětského svazu Henri Cartier-Bresson. Slavný francouzský...
Koruny místo eur. Reebok nabízel oblečení za hubičku, Češi zběsile nakupovali
Za neobvykle nízké ceny nabízel oblečení internetový obchod značky Reebok. V sekci „výprodej“ na...
V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu
Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo...
Plzeň truchlí, oblíbený učitel a psycholog Václav Holeček nepřežil drama u přehrady
Ve věku třiasedmdesáti let náhle zemřel oblíbený plzeňský učitel, matematik, vědec a psycholog ...
Zlomový nález v septiku. Nová stopa v záhadném zmizení Ivany Koškové
Premium Bylo jí 14 let, když v roce 1997 beze stopy zmizela. Ivana Košková z Příšovic na Liberecku se stala...
Z každého hospodského může být virtuos výčepu. Naučíme ho to, říká školitel ze Svijan
Advertorial Péče o pivo je věda, zvlášť když jde o řemeslné. Záleží na každém detailu – od sanitace po techniku...
Práce na poli už dávno cenu zeleniny neurčuje, říká šéfka zelinářů Nebeská
Premium Ceny zeleniny neurčují zemědělci, ale evropský trh, který jim často svazuje ruce. Náklady na...
Každý desátý učitel se bojí svých žáků. Potíže jim působí i rodiče
Premium Vyhrožování, fyzické napadání, ale i útoky zbraní přímo ve škole. Čeští učitelé se bojí svých žáků...
Polsko už recykluje baterie ve velkém, Česko nestíhá ani legislativu
Množství průmyslových lithiových baterií uváděných na trh s boomem fotovoltaiky, elektromobility a...

Pronájem byt 1+kk, 31m2, Praha, Praha 8, Libeň
Na úbočí, Praha 8 - Libeň
15 000 Kč/měsíc
- Počet článků 1088
- Celková karma 18,39
- Průměrná čtenost 1262x