Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
DT

Je to úplně jednoduché. Rozpustíte máslo. Když se začne vařit (ona se vaří ta voda v něm), tak sbíráte svrchu šum. Když se přestane tvořit šum, necháte uklidnit a trochu zchladnout. Pak oddělíte tuk od vody. Nejde to ale úplně dobře. Taky můžete nechat všechno v lednici ztuhnout, udělat do tuku dírku a vodu, která se usadila dole, vypustit. Tuk vyndáte, osušíte papírovou utěrkou a můžete ho zase rozpustit a nalít do nádobky k uchování. Tak to dělám já.

Mějte krásný den, Jano, ať se vám hezky daří.

2 0
možnosti
MB

Nevím, jak na německých recepto-kuchařských webech, ale tady u nás doma panuje poněkud nejasná terminologická domluva, co je přepuštěné máslo a co je ghí.

U přepuštěného másla by se teoreticky neměla překročit teplota 100°C, voda zůstane na dně a sražené bílkoviny se musí odfiltrovat.

Ghí se vyrobí z másla tím, že se ohřívá na cca 120°C, voda se odpaří, přitom strhává na hladinu sraženou mléčnou bílkovinu ve formě pěny. Mléčný cukr klesá ke dnu a karamelizuje.

Tyto dva názvy se v receptech různě prolínají, i když jde většinou o výrobu ghí, protože se zdůrazňuje ono odpaření vody, čili ukončení bublání a tvorby pěny. A musí se hlídat stupeň hnědnutí usazeniny na dně, aby se nepřipálila.

Mě osobně stačí ghí z jednoho másla asi na půl roku. Smažím na něm tresku nebo lososa. Úplně náhodou jsem totiž přišel na to, že smažením na ghí se velmi sníží intenzita onoho čichového vjemu typického pro smažené mořské potvory. Nevím ale, proč tomu tak je...

0 0
možnosti
DT

Díky za upřesnění. V tom případě dělám opravdu Ghí, protože mi zůstává dole karamelizovaný zbytek. Ale zase odfiltrovávám to, čemu se říká německy Molke (jak ono se to česky....?) takže dělám nějakou ghí-mezifázi.

To s tím rybím zápachem (chápu to správně?) je způsobené rozkládajícími se aminokyselinami. Ty se rozkládají když přijdou do styku s vodou (často). Dalo by se to vysvětlit tím, že v Ghí není žádná voda (v másle ano)?

Mějte krásný den, ať se hezky daří, Mirku.

2 0
možnosti

Má vynalézavá žena přidává do přepuštěného másla olivový olej a nechá ho ztuhnout i s ním, a pak si to mažeme na chleba. Vřele doporučuji.

1 0
možnosti
DT

To je zajímavé, to jsem neznala. Zkusím to, díky za tip. Mějte krásný den, Milane, ať se daří.

2 0
možnosti
JL

odpuste mi otazku mimo tema Vaseho clanku.

Proc se se neprepaluje a neprska ani za vysokych teplot kokosovy olej pani Dano? Pri smazeni (ponevadz je je drahy) ho staci pridat k maslu jen troska.

0 0
možnosti
DT

Kokosový olej má hodně vysokou teplotu zakouření - asi o padesát stupňů vyšší než tohle přepuštěné máslo. Možná je to proto...

Mějte krásný den, Jaromíre, ať se daří.

1 0
možnosti
Foto

"Ghíčko" mezi našimi klienty dost frčí. Už jsem si říkala, že bych ho taky mohla vyzkoušet pod cibuli místo normálního másla. Doporučovaný řepkový olej mi smrdí a slunečnicový se taky přepaluje.

1 0
možnosti
DT

Dělám ho často, zdá se mi, že je to tak nějak zdravější. A ta námaha stojí za to. Mějte krásný den, Kláro, ať se hezky vydaří.

2 0
možnosti
Foto

Dano, zajímalo by mě, proč se o někom říká, že má máslo na hlavě? Tobě děkuji!

1 0
možnosti
PP

To pochází z Francie. Tam v 15. století nepoctivé obchodníky trestali tím, že mu dali na hlavu hroudu nekvalitního másla, které prodával a musel s tím stát někde na pranýři dokud se to máslo celé nerozteklo. Přeneseně se to pak dostalo do významu veřejné ostudy toho, kdo něco jiného hlásá a něco jiného dělá.

4 0
možnosti
  • Počet článků 1064
  • Celková karma 20,85
  • Průměrná čtenost 1270x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.