Umělé diamanty - vyrobené při normálním tlaku
Přírodní diamanty
Jedny z nejžádanějších vzácných kamenů, diamanty, vznikají v nitru země při extrémních podmínkách. Formují se při teplotách 900 až 1400 stupňů a tlaku pěti až šesti gigapascalů – tedy za podmínek, které panují v hloubce 150 až 200 kilometrů, ve svrchním plášti Země. Obzvlášť velké diamanty (takové jako slavný Cullinan nebo Koh-i-Noor), vznikaly dokonce v ještě větších hloubkách. Vědci objevili v diamantech nepatrné kovové příměsi - a to je přivedlo k teorii, že diamanty vznikaly v horké kovové tavenině.
Obrázek: Ilustrace, diamant, zdroj D. Tenzler
Umělé diamanty
Už v roce 1955 pak vědci vynalezli a použili k syntéze prvních umělých diamantů přístroj, který dovoloval využití vysokého tlaku a teploty. Nacházel se v něm roztavený sulfid železa při teplotě 1600 °C a tlaku 7 GPa.
Tento způsob dobře fungoval, takže se dlouho věřilo, že umělé diamanty musí vznikat při těchto extrémních podmínkách - koneckonců se tak děje i v přírodě. 99 procent syntetických diamantů se v současnosti vyrábí pomocí vysokotlakých a vysokoteplotních metod. Takové diamanty jsou ovšem z principu omezeny velikostí laboratorního přístroje, konkrétně maličké komůrky, kde se podaří vyvinout vysoká teplota a tlak.
Nedávno se podařilo celý proces zjednodušit. Ukázalo se, že k výrobě diamantů se dá využít vysoká teplota a tavenina kovů - ovšem bez nutnosti použití vysokého tlaku.
Kovová tavenina a běžný atmosférický tlak
Nedávné studie ukázaly, že některé kovy a slitiny obsahující nikl, palladium a platinu, cínu, olovu, indiu nebo galliu, mohou při vysoké teplotě transformovat metan na vodík a pevný uhlík.
Princip je vlastně úplně jednoduchý. Speciální směs kovů usnadňuje štěpení chemických vazeb mezi atomy uhlíku a vodíku v metanu. Z uvolněného uhlíku pak vznikají diamanty.
Musí se jen nalézt vhodné podmínky (chemické složení kovové taveniny), při kterých by uhlík netvořil grafit, ale namísto něj se vytvářely ušlechtilé diamanty.
Aby našli potřebné parametry, museli vědci vyzkoušet stovky kombinací. Systém, ve kterém je testovali, se skládal z různých kovových slitin, grafitového kelímku, který se zahříval na různou teplotu a zdroje metanu.
Ukázalo se, že optimální je teplota 1175 °C a kovová slitina ze 77,75 procenta gallia, 11 procent niklu, 11 procent železa a 0,25 procenta křemíku, do které byla zavedena směs metanu a vodíku.
Už po 15 minutách začínají na rozhraní slitiny a grafitového kelímků růst první krystaly diamantů. Důležitou komponentou je také křemík. Bez tohoto prvku nedochází k tvorbě diamantu a největší krystaly vznikají pouze při optimálním dávkování tohoto chemického prvku. Křemík totiž podporuje tvorbu drobných shluků atomů uhlíku na rozhraní obou materiálů. U těchto drobných shluků se vytvářejí vazby s křemíkem, který je tím stabilizuje. Mohou tak sloužit jako krystalizační centra pro růst diamantových krystalů - podobně jako se v mracích shlukuje vodní pára na nepatrných částečkách prachu.
Diamanty, které jsou vyrobeny takovou metodou jsou velice čisté. Obsahují samozřejmě daleko méně příměsí než ty, které nacházíme v přírodě. Obsahují ale křemíkové defekty, když jsou do krystalické mřížky integrovány jednotlivé atomy křemíku. Takové vady jsou pak například zodpovědné za určité zbarvení umělého diamantu - propůjčují mu ale také speciální elektrické a kvantově-fyzikální vlastnosti, tvrdí vědci. Doufají, že se budou moci využít v kvantových počítačích nebo některých dalších speciálních aplikacích.
Zdroj: doi: 10.1038/s41586-024-07339-7
Dana Tenzler
Změna klimatu na Marsu
Planeta Mars, podobně jako je tomu na Zemi, prodělávala v průběhu minulých miliard roků značné změny klimatu. Díky automatickým sondám, které pracují u naší sousední planety, víme, že probíhají i dnes. (délka blogu 3 min.)
Dana Tenzler
Vliv Marsu na naši planetu
Vědci prozkoumali vzorky materiálů, které pocházejí z hlubokomořských vrtů. Mohli tak prokázat dlouhodobé změny, ke kterým dochází na Zemi - díky vlivu Marsu. (délka blogu 4 min.)
Dana Tenzler
Kolem jedné z našich nejbližších hvězd obíhá planeta typu Země
Je sice menší než naše vlastní planeta a také její centrální hvězda je jiného typu než Slunce, přesto je tento objev velice zajímavý. (délka blogu 3 min.)
Dana Tenzler
Nový měsíc Země - návštěva z kosmu
Od včerejšího dne má Země nového souputníka. Bude naši planetu provázet celé dva měsíce. Náš nový měsíc je ale o hodně menší než ten, který vidíte na nebi. (délka blogu 3 min.)
Dana Tenzler
V Botswaně byl objeven diamant století
Stává se druhým největším surovým diamantem, který byl kdy objeven na naší planetě. Jakou roli přitom hrálo rentgenové záření? (délka blogu 4 min.)
Další články autora |
K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie
Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem....
Pavel ve volební kampani porušil pravidla, zjistila kontrola. Trestu unikne
Premium Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí (ÚDHPSH) nedávno zveřejnil...
Matka žáka přišla do školy na schůzku, na chodbě vlepila učitelce facku
Napadení učitelky základní školy ve Zlíně matkou jednoho z žáků řešili městští policisté. Žena,...
Zemřel český raper Pavel Protiva. Bylo mu sedmadvacet let
V sedmadvaceti letech zemřel raper Pavel Protiva, informovalo hudební vydavatelství Blakkwood, pro...
Šestnáct mrtvých, tornáda a miliony bez proudu. Milton se prohnal Floridou
Americký stát Florida se vzpamatovává z úderu silného hurikánu Milton, který způsobil rekordní...
Jak poznat, že máte před sebou manipulátora, a nestát se jeho loutkou
Někteří lidé mají potřebu s druhými manipulovat a používají k tomu nejrůznější taktiky. Kdo nechce...
Obchodníci tlačí na ceny krevet. Často nepokryjeme ani náklady, trápí farmáře
Tlak na co nejnižší ceny při nákupu krevet tlačí drobné chovatele v jihovýchodní Asii na hranu...
Padající mrakodrapy, vybuchující vlaky. Loňský útok Hamásu měl být ničivější
Premium Palestinské hnutí Hamás plánovalo mnohem rozsáhlejší útok, než jaký uskutečnilo loni 7. října....
Nemocí od klíšťat přibývá. Očkovaných je přesto málo, přitom jde o život
Premium Lidí nakažených nemocemi od klíšťat je letos nebývale mnoho. Do konce září podle nejnovějších čísel...
- Počet článků 1018
- Celková karma 21,34
- Průměrná čtenost 1277x