Uhlíkový cyklus planety Země (1)

Je CO2 pro planetu skutečně tak škodlivý, jak tvrdí aktivisté?  Celá situace kolem CO2 není vůbec jednoduchá a už vůbec se nedá zlehčovat jednoduchými hesly. Střípky zajímavostí uhlíkového cyklu. 

Začněme od Adama - Adamem byl Velký třesk

Naše těla se skládají z organických sloučenin a vody. To dělá z uhlíku nepostradatelný prvek, který je základním předpokladem pro vznik života na Zemi. Nebýt uhlíku, nebyli bychom tu ani my. Naštěstí je uhlíku ve vesmíru opravdu dost - patří k poměrně lehkým prvkům, které se nevyhnutelně tvoří v hodně hmotných hvězdách. 

Výskyt uhlíku ve vesmíru je tedy logickým důsledkem života hvězd. Spolu s ostatními podobně vznikajícími prvky pak tvoří oblaka prachu, který se mísí s původním plynem (vodíkem a malým množstvím helia), vzniklým už na počátku vesmíru krátce po Velkém třesku. 

Takto vzniklá oblaka hmoty se postupem času zahušťují a vytváří nové hvězdy. 

Gravitace kolem nich formuje planetární soustavy. Původ uhlíku na malých kamenných planetách se dá tedy vysvětlit podobně logicky jako jeho výskyt ve vesmíru. Tím ale veškerá jednoduchost a s ní spojená krása … končí. 

Zatímco byla původní hmota ve vesmíru rozptýlena a mohla tak existovat poměrně nerušeně, u kondenzované hmoty planet se do věci k fyzice vkládá ještě chemie. Konkrétně jsou to vlivy gravitace, vysoké tlaky a teploty uvnitř velkých těles a chemické reakce, které probíhají vesměs o to rychleji, čím vyšší teplotu látky mají. 

Výsledkem je pak to, co pozorujeme na naší vlastní planetě: složitá komplexní struktura. S hloubkou se mění složení materiálu hotové planety. 

Není divu, že stav, ve kterém se nyní nachází Země, fascinuje velké množství lidí - a to nejen profesionální geology. Vždyť procesy, které probíhají na naší planetě, mohou kdykoliv probíhat i na cizích planetách. A stejně jako u nás - mohou vést ke vzniku života. 

Z mnoha důvodů je taková myšlenka fascinující. 

Připomeňme si základní pojmy

Obrázek: 1 : Kůra (oceánská /1a/ a kontinentální /1b/ kůra 0 až 80 km); 2 : Plášť (svrchní plášť včetně astenosféry a spodní plášť); 3 : jádro; 3a : Vnější jádro (kapalina); 3b : Vnitřní jádro (pevná látka); 4 : Litosféra (kůra a nejsvrchnější pevný plášť

Vrchní graf znázorňuje profil naší planety. Je dostatečně velká a těžká, takže se u ní jedna ze základních vesmírných sil (gravitace) postarala o to, aby se materiál postupem doby rozdělil do několika základních vrstev. 

Nejtěžší z těch nejhojnějších chemických prvků, ze kterých se planeta skládá, se nacházejí v jádře - jsou to kovy železo a nikl. Vrchní část jádra je tekutá a vnitřní pevná. Vědou, která tu kraluje, je fyzika. Vzniká tu magnetické pole Země.  Jeho chemická struktura je spíše nudná.

Věnujme se tedy oblasti, ve které dochází k té správné a nefalšované chemické párty. 

Pro koloběh uhlíku jsou důležité hnědě vybarvené části - oceánská a kontinentální kůra - tedy samotný povrch Země. Pod nimi leží tzv. pevná a nejsvrchnější část pláště. 

Obě tyto komponenty vytvářejí litosféru. Pokud tedy bude později řeč o litosféře, budou míněny obě tyto oblasti. 

Ještě hlouběji leží astenosféra, která dělí litosféru od pláště planety. 

Litosféra, astenosféra a plášť - jsou části ty naší planety, které jsou tvořené různorodým materiálem, obsahujícím hodně křemíku. Zjednodušeně se jim dá říkat - horniny. Právě tady dostává největší prostor věda, které říkáme chemie. 

Uhlík na naší planetě

Celkový koloběh uhlíku je pestrý. Pokud do něj chceme zasahovat nebo s ním rovnou bojovat, měli bychom nejdříve vyzkoumat, o jaké procesy se jedná.  

Z logiky věci vyplývá, že se koloběh uhlíku nedá zjednodušit do primitivního “přestaňme vyrábět CO2 a všechno bude v pořádku”. A to nejen proto, že lidstvo samozřejmě žádný uhlík nevyrábí, jen používá jeho malou část ke svému prospěchu.

Uhlík je uložen v atmosféře, biosféře, hydrosféře a litosféře, říká poučka. Atmosférický uhlík je zastoupen jistě všem dobře známým a poslední dobou tolik probíraným oxidem uhličitým - CO2. Jedná se o jednoduchou sloučeninu s jednoduchými vlastnostmi. V ještě menším množství se v atmosféře vyskytuje také jeho bratr, oxid uhelnatý - CO. 

Největší zábavu si užije uhlík v biosféře. V organických sloučeninách se váže na vodík a kyslík, dusík a několik dalších prvků. Řetězí se v dlouhých molekulách, tvoří cyklické sloučeniny, pravotočivé a levotočivé systémy a komplikované molekuly nejrůznějších velikostí. 

Zajímavý je výskyt uhlíku v hydrosféře. Plyn CO2 se totiž může rozpouštět ve vodě. Podobně jako u ostatních plynů, se koncentrace rozpuštěného CO2 řídí teplotou. 

Ovšem největší množství uhlíku se paradoxně nenachází v živých organismech ani v tolik probíraném atmosférickém CO2. Nejvíc uhlíku se nachází pod našima nohama - v litosféře planety. Připomeňme si, že litosféra je souhrnný název pro zemskou kůru a pevnou nejsvrchnější část pláště. 

Celkové množství uhlíku na naší planetě je z principu věci konstantní – celkem ho tu je kolem 75 milionů gigatun. Mezi jednotlivými oblastmi výskytu (atmosféra, biosféra, oceány a litosféra) neustále koluje - jevu se říká uhlíkový cyklus. 

Fungují tu krátkodobé procesy a dlouhodobé procesy. Mezi krátkodobé patří příjem CO2 rostlinami při fotosyntéze. Ty produkují kyslík, který zvířata ale i rostliny samotné používají k dýchání. Do koloběhu se při vydechování vrací CO2.

Existují ale i dlouhodobé geochemické procesy a ty mají doslova geologický význam. Rozhodně nejsou zanedbatelné, i když na první pohled nejsou vidět. Jedná se o procesy, které probíhají v litosféře, pevné horninové skořápce země. Ta obsahuje více než 99 procent pozemského uhlíku. Nachází se tu ve formě uhličitanů, ale také v organické formě, například jako uhlí a ropa.

Uhlíkový cyklus sahá dokonce i do větší hloubky, než jakou dříve předpokládali vědci. Naznačuje to analýza různých izotopů u diamantů. S její pomocí se dá zpětně sledovat, jak se nejprve materiál do zemské kůry ponořil, byl pak později transportován do značné hloubky a později se vracel zpět na povrch planety. Ale o tom až příště...

 

Příště: Uhlíkový cyklus - svědectví diamantů.

https://www.researchgate.net/publication/51645928_Deep_Mantle_Cycling_of_Oceanic_Crust_Evidence_from_Diamonds_and_Their_Mineral_Inclusions, Deep Mantle Cycling of Oceanic Crust: Evidence from Diamonds and Their Mineral Inclusions, M. J. WALTER S. C. KOHND. ARAUJOG. P. BULANOVAC. B. SMITHE. GAILLOUJ. WANGA. STEELEAND S. B. SHIREY Authors Info & Affiliations, SCIENCE, Vol 334, Issue 6052, pp. 54-57

 

Autor: Dana Tenzler | pondělí 6.12.2021 8:00 | karma článku: 31,32 | přečteno: 838x

Další články autora

Dana Tenzler

Co všechno víme o Slunci?

Slunce, naše nejbližší hvězda, vypadá na obloze jako nevinný zářivý kotouček. Je to ale obrovská jaderná pec, kde probíhá fúze a vzniká energie, která na Zemi umožňuje život. Z čeho se vlastně Slunce skládá?

24.4.2025 v 8:00 | Karma: 17,12 | Přečteno: 207x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Mezihvězdný materiál pocházející z Alfa Centauri

Mimozemšťané nás s největší pravděpodobností zatím nenavštívili. Jak je tomu ale s neživou přírodou? Mohou být ve Sluneční soustavě tělesa, která vznikala v jiných soustavách?

21.4.2025 v 8:00 | Karma: 17,12 | Přečteno: 206x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Sbírka minerálů v jiném světle

Prohlížíte si rádi různé minerály a máte doma dokonce několik zvláštních kamenů? Možná se vyplatí na ně namířit světlo z malé baterky, která vydává ultrafialové světlo.

17.4.2025 v 8:00 | Karma: 16,00 | Přečteno: 208x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Vzkříšení pravlka obrovského - zázrak nebo ohrožení biosféry?

Co se stane, když ambice tvůrců a možnosti moderních technologií překročí hranice smysluplného? Vzniká právě Jurský park? (délka blogu 3 min.)

14.4.2025 v 8:00 | Karma: 27,22 | Přečteno: 505x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Život na hyceánských planetách

Mohl by vzniknout život na exotických světech s hlubokými oceány a atmosférou plnou páry a bohatou na vodík a CO2? Tzv. hyceánské planety by mohly být pro život ještě vhodnější než sama Země.

10.4.2025 v 7:22 | Karma: 18,78 | Přečteno: 209x | Diskuse | Věda

Nejčtenější

Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje

20. dubna 2025  8:48,  aktualizováno  13:55

Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...

Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií

21. dubna 2025  18:19

Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...

Jednání o míru jsou v kritické fázi, řekl Trump. Rubio rovnou naznačil konec

18. dubna 2025  9:30,  aktualizováno  19.4 7:18

Sledujeme online Americký prezident Donald Trump v pátek naznačil, že USA zastaví mírové rozhovory, pokud Rusko nebo...

Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let

21. dubna 2025,  aktualizováno  12:07

Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...

Američané zadrželi na letišti mladé německé turistky. Musely se svléknout

22. dubna 2025  14:52

Americká pohraniční stráž zadržela na Havaji dvě mladé německé turistky, protože neměly vybrané...

Každý šestý umírá. Pneumokoky zabíjejí neočkované, zájem o vakcínu je však malý

25. dubna 2025

Premium Dusí se, mají horečky a silné bolesti. Jsou zmatení, ztrácejí vědomí. Každý rok bojuje okolo 600...

Kam se letos vyplatí cestovat? Čechům zlevnily Spojené státy či Austrálie

25. dubna 2025

Letos se vyplatí sbalit kufry na dalekou cestu. Pro výletníky s příjmy v českých korunách totiž ve...

„Heretický papež přinese rozkol v církvi.“ Ortodoxní kardinál varuje před konkláve

25. dubna 2025

Premium Pokud měl zesnulý papež František ve vatikánských řadách nějakého neskrývaného nepřítele, byl jím...

Inflace na hotely dopadla silněji než na jiné, zvedají proto ceny

25. dubna 2025

Premium Hotely v Česku zvedají ceny za ubytování. Přičítají to rostoucím mzdám, dražším potravinám,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 1074
  • Celková karma 18,97
  • Průměrná čtenost 1266x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům. 
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.