Tavení meteoritů pro vesmírné stavby

Až se v budoucnosti vydá lidstvo osídlovat Sluneční soustavu, nemusí být nutně odkázané jen na materiály, které si přiveze ze Země. Daleko jednodušší a ekonomičtější bude dobývání zdrojů přímo na místě, kde se budou stavět osady.

Předpokládá se, že mimozemské meteority, které jsou mimo jiné často bohaté na železo, jsou přítomny nejen na naší vlastní planetě - ale také například na povrchu Měsíce a Marsu.

Už dnes se vědci zabývají procesy, které jednoho vzdáleného dne mohou pomoci využívat materiál těchto meteoritů a také blízkých i vzdálených asteroidů.

Menší tělesa, která se nacházejí na oběžné dráze kolem Slunce, mohou být užitečná mnoha způsoby - záleží na tom, z jakého materiálu se skládají. Malé kovové asteroidy jsou obzvlášť slibné. Obsahují kovy v prakticky čistém stavu - především železo a nikl. Díky tomu jejich zpracování vyžaduje daleko méně energie, než při tavení železa ze železné rudy (z už dávno oxidovaného materiálu) na Zemi.

Extrakce kovových prvků z jejich minerálů (tak jak se běžně provádí na Zemi) je energeticky náročná - a to i v těch případech, že se použije kvalitních ruda. Například hliník vyžaduje řádově 170 MJ na kg kovu vyrobeného z jeho rudy. U železa je situace příjemnější - na kilogram železa se musí vynaložit jen asi 35 MJ energie. Výroba titanu je ovšem naopak ještě energeticky náročnější než hliníku - záleží na druhu rudy a typu procesu.

Problémy při zpracování meteoritů

Ani meteority, které se nacházejí v surovém stavu, samozřejmě nejsou ideálním stavebním materiálem. Mají nehomogenní strukturu, obsahují nežádoucí prvky a kovy, které se v nich nacházejí mohou být příliš křehké. Musí se proto nejprve zpracovat - je nutné je přetavit a vylepšit jejich vlastnosti, zjistili vědci.

Materiál, který byl použit pro pozemské pokusy, pocházel z vesmíru - jednalo se o meteorit Canyon Diablo, který je klasifikován jako železný meteorit skupiny IAB. Jeho složení je přibližně: 90 % Fe, 7.2 % Ni, 0.5–1 % C, 0.5–1 % S, 0.46 % Co a 0.26 % P.

Meteority typu IAB

… jsou železo-niklové meteority, smíšeného složení a vyznačují se přítomností jak kovů tak minerálů, například olivínu a pyroxenu. Patří do kategorie, která leží mezi čistými železnými (typ I) a čistě kamennými (typ II) meteority.

Meteorit Canyon Diablo má specifickou mikrostrukturu a obsahuje například kamacit (feromagnetická slitina železa a niklu) a taenit (niklem bohatší Fe-Ni slitina). Obsahuje také oxidy, karbidy, sulfidy, fosfidy a silikáty.

Díky vakuovému indukčnímu tavení se z něj podařilo odstranit nečistoty a homogenizovat jeho složení. Vědci použili malou pec schopnou tavit až 80 g slitiny železa a niklu při teplotách až 2000 °C.
Výsledný materiál měl jemnější a homogennější strukturu než jakou vykazoval původní materiál meteoritu. Tavení snížilo obsah uhlíku a kyslíku, zato úroveň fosforu přitom zůstala beze změn. Vysoký obsah fosforu je nežádoucí, protože může způsobovat křehkost materiálu. Odlitek navíc praskal při pokusech o svařování a měl nízkou tažnost. To znamená, že pokud má být výsledný kov použitelný, musí se využít ještě jiné způsoby metalurgického zpracování.

Další nutné úpravy

Bude se muset vyvinout metoda pro snížení obsahu fosforu a síry. Díky přidáním dalších prvků, jako je nikl nebo chrom, by se mohla podařit výroba nerezových ocelí nebo slitin s nízkou tepelnou roztažností, které jsou ideální pro vesmírné prostředí, uvádějí odborníci.
Zpracovaný meteoritický materiál by pak mohl být dokonce použit jako surovina pro 3D tisk ve vesmíru, což by umožnilo výrobu komplexních částí staveb přímo na oběžné dráze. Koneckonců se tu budou v budoucnu jistě stavět obydlí a stanice, které budou potřebovat spoustu tlakových nádob, nosných konstrukcí a kovových součástek.

Představme si astronauty na Marsu, kteří půjdou hledat meteority, pak je přetaví a vytisknou z nich součástky pro svou základnu.

Možná jsou to dnes jen fantazie - jsou to ale právě podobné fantazie, kterou jednoho dne umožní to, že se lidstvo usídlí v celé Sluneční soustavě. Možná pak nebude naše existence podmíněna pevným povrchem planety - a tak by mohlo lidstvo přežít i přerod Slunce do červeného obra a později malého bílého trpaslíka.

zdroje: Odkaz, Odkaz


Autor: Dana Tenzler | pondělí 7.4.2025 8:00 | karma článku: 14,76 | přečteno: 162x

Další články autora

Dana Tenzler

Sbírka minerálů v jiném světle

Prohlížíte si rádi různé minerály a máte doma dokonce několik zvláštních kamenů? Možná se vyplatí na ně namířit světlo z malé baterky, která vydává ultrafialové světlo.

17.4.2025 v 8:00 | Karma: 14,74 | Přečteno: 159x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Vzkříšení pravlka obrovského - zázrak nebo ohrožení biosféry?

Co se stane, když ambice tvůrců a možnosti moderních technologií překročí hranice smysluplného? Vzniká právě Jurský park? (délka blogu 3 min.)

14.4.2025 v 8:00 | Karma: 26,49 | Přečteno: 460x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Život na hyceánských planetách

Mohl by vzniknout život na exotických světech s hlubokými oceány a atmosférou plnou páry a bohatou na vodík a CO2? Tzv. hyceánské planety by mohly být pro život ještě vhodnější než sama Země.

10.4.2025 v 7:22 | Karma: 18,74 | Přečteno: 202x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

První spektrum chladné exoplanety u bílého trpaslíka

Vědci poprvé získali detailní spektrum atmosféry chladné exoplanety obíhající bílého trpaslíka. Objev byl publikovaný v březnu 2025. Jak vypadá situace na exoplanetě, obíhající hvězdu na konci jejího hvězdného života?

3.4.2025 v 8:00 | Karma: 15,83 | Přečteno: 179x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Vznik planet ve dvojhvězdných systémech

Pod pojmem planetární systém si většina z nás představuje centrální hvězdu a planety, které kolem ní krouží na víceméně stabilních drahách. Co se stane, když planeta vzniká v extrémních podmínkách?

31.3.2025 v 8:00 | Karma: 14,12 | Přečteno: 146x | Diskuse | Věda

Nejčtenější

Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě

14. dubna 2025  8:27,  aktualizováno  9:06

Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické...

Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident

15. dubna 2025  8:30,  aktualizováno  16:35

Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...

Výbuch v Poličce: ostraha hlásila, že se předtím nad areálem vznášely cizí drony

11. dubna 2025  18:12

Exploze v muničním areálu v Poličce, k níž došlo koncem března, stále vyvolává otázky. Ačkoli...

Bili ho, řezali a natáčeli, jak umírá. Mladíci umučili třináctiletého kluka, pro zábavu

14. dubna 2025

Premium Mladistvý spolu s kamarádem zabil v Děčíně před třemi lety třináctiletého chlapce. Nebývale...

Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty

15. dubna 2025  14:06

Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...

Při sjezdu rozvodněné řeky na Korsice zemřel Čech, uvedla zahraniční média

18. dubna 2025

Dvaašedesátiletý český kajakář přišel o život ve čtvrtek odpoledne při sjíždění řeky Tavignano na...

Ukrajina a Spojené státy podepsaly memorandum o nerostných surovinách

18. dubna 2025  7:47

Sledujeme online Ukrajina a Spojené státy podepsaly memorandum o záměru uzavřít dohodu o ukrajinských vzácných...

Europoslanec Kovařík končí v europarlamentu. Z rodinných důvodů, oznámil

18. dubna 2025  7:26

„Z rodinných důvodů jsem se rozhodl ukončit po šesti letech své působení v pozici poslance...

KOMENTÁŘ: Smrt na Velikonoce. Proč Rusko o svátcích s oblibou zabíjí civilisty

18. dubna 2025

Premium Šestatřicet mrtvých si vyžádal raketový útok na Sumy a Ukrajina řeší, proč se v té době ve městě...

  • Počet článků 1072
  • Celková karma 18,98
  • Průměrná čtenost 1267x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.