Setkání Měsíce a Země se sondou JUICE
Mohl by existovat život pod zamrzlými oceány Ganymedu, Kallisto nebo Europy? Více se o tom dozvíme v budoucnu - díky misi JUICE.
Obrázek: Ilustrace, Jupiter, pohled z měsíce Europa. Zdroj: D. Tenzler
Proč trvá cesta k Jupiteru tak dlouho?
Sonda byla vypuštěna ze Země v roce 2023. Cesta k Jupiteru jí tedy bude trvat řadu roků. Důvodem jsou omezené možnosti našich technologií. Omezené je jak množství používaného paliva tak výkon rakety - vliv má ale také aktuální geometrie planet ve Sluneční soustavě.
Sonda, která byla vypuštěna ze Země, má zpočátku rychlost Země - obíhá tedy kolem Slunce rychlostí zhruba 30 kilometrů za sekundu a od Slunce se nevzdaluje. Bezprostředně po startu je totiž na víceméně stejné oběžné dráze jako naše vlastní planeta.
Pokud by měla k Jupiteru letět po co nejkratší dráze, potřebuje silný pohon a spoustu paliva. Ale ani to by nestačilo. Při průletu kolem Jupiteru by taková sonda potřebovala velké množství paliva na to, aby mohla zabrzdit a vstoupit na jeho oběžnou dráhu.
K takové cestě na Jupiter by se muselo spotřebovat nejméně desetkrát více paliva, než jsme schopni sondě natankovat a vynést na oběžnou dráhu Země. Situace se tedy musí řešit pomocí různých triků. Vesmír nám pomáhá pomocí nejslabší vesmírné síly - gravitace.
Jak Země tak Jupiter neustále obíhají kolem centra Sluneční soustavy, Slunce. Když jsou od sebe obě planety nejdále a Slunce se nachází mezi nimi, dělí je celých 968 milionů kilometrů. Nejkratší vzdálenost mezi oběma planetami (když je Země mezi Sluncem a Jupiterem) činí jen asi 600 milionů kilometrů. Tento fakt se dá ale využít jen občas - a planety jsou v této vzájemné poloze jen krátce.
Co to znamená v praxi?
Dřívější vesmírné mise, které nemusely brzdit u Jupiteru (Voyager a Pioneer), zvládly cestu k obří planetě za méně než dva roky. Nejrychlejší sondou, který kdy letěla k Jupiteru (a také nemusela v cíli brzdit, protože měla jiné určení), byla mise New Horizons. Dorazila k obří planetě za rok a jeden měsíc.
Mise, která musí u Jupiteru pracovat a zabrzdit na takovou rychlost, aby se mohla uchytit na jeho oběžné dráze, potřebuje zhruba desetinásobek této doby a musí letět po velice komplikované trase.
Základním omezením je hmotnost sondy. Ta se nedá zvyšovat donekonečna. JUICE využila k cestě na oběžnou dráhu Země raketu ESA Ariane 5. Se svou hmotností něco málo přes 6 000 kilogramů je ovšem Juice jednou z nejtěžších meziplanetárních sond, jaké kdy byly vypuštěny, a má také více vědeckých přístrojů, než jaké kdy předtím letěly Jupiteru. Dokonce ani taková raketa jako Ariane 5 nestačila na to, aby poslala Juice k Jupiteru po nejkratší dráze.
Mise musí využívat gravitačních manévrů, jinými slovy - průletových manévrů, kdy se sonda na své cestě nejprve přibližuje různým planetám, aby získala požadovanou rychlost vzdalování od Slunce, která činí více než 9 km/s. Připomeňme si, že krátce po startu se sonda vzdalovala od Slunce jen rychlostí, která odpovídala kolem 2,5 km/s.
Záleží na vzájemném relativním směru pohybu sondy a planety, kolem které proletí. Blízký průlet může sondě energii jak přidat, tak ji i odčerpat. Rychlost sondy se dá tedy takovým manévrem nejem snižovat ale i zvyšovat.
Aby se JUICE mohla dostat k Jupiteru, musí po cestě získat další energii pomocí blízkého průletu kolem Země, Venuše a Marsu. Ani poté ale není vyhráno, protože pravá výzva nastane, až sonda dosáhne v roce 2031 svého cíle.
Po příletu bude absolvovat celých 35 průletů kolem galileovských měsíců Europa, Ganymed a Kallisto. Konečným cílem bude Ganymed. Díky tomu se stane JUICE zároveň také první sondou, která kdy obíhala jiný měsíc než ten náš.
- Celou dráhu, kterou musí urazit sonda JUICE, si můžete prohlédnout v této animaci: https://youtu.be/Fw17N3rdN7s a na následujícím obrázku: https://blogs.esa.int/rocketscience/files/2024/08/image-2.png
LEGA
Aby mohla doletět k Jupiteru, musí sonda celkově zvýšit svou rychlost na hodnotu vyšší než 9 km/s (vzhledem ke Slunci). Toho dosáhne mise mimo jiné pomocí čtyř planetárních průletů během prvních šesti roků letu.
Nynější část mise JUICE dostala název LEGA. LEGA znamená „Lunar Earth Gravity Assist“, což se dá přeložit jako gravitační manévry u Měsíce a Země. Je to jedinečný dvojnásobný manévr, který nebyl nikdy předtím nikým použit. Průlet kolem Měsíce a Země poslouží k tomu, aby se JUICE později dostala na optimální dráhu k vnitřní sousední planetě Venuši, ke které by měla doletět 31. srpna 2025. Proletí pak kolem této planety ve výšce 5 100 kilometrů.
Průlet kolem Měsíce zvýšil rychlost JUICE vůči Slunci o 0,9 kilometrů za vteřinu, zatímco průlet kolem Země snížil rychlost JUICE vůči Slunci o 3,3 kilometrů za vteřinu. Jedná se tedy o celkové snížení orbitální energie sondy, které ji navede k vnitřnější planetě, Venuši. Průchod kolem ní pak sondu opět urychlí.
Krátce před půlnocí, 19. srpna se JUICE přiblížila k našemu Měsíci na vzdálenost 751 kilometrů. Zhruba o 24 hodin později, ve 23:57, se sonda přiblížila k povrchu Země. Její nejnižší bod byl 6807 kilometrů nad povrchem. Sonda proletěla nad Filipínami.
Měla přitom zapnuty některé přístroje a kamery, takže poslala na Zemi fotografie, zachycující obě vesmírná tělesa.
- Průlet kolem Měsíce a Země si můžete prohlédnout zde: https://www.youtube.com/watch?v=zJmGoJT7LKw
Zdroj: ESA
Dana Tenzler
Mise Gaia a nové znalosti o stavu Mléčné dráhy

Mise Gaia je projekt, který vytváří velice detailní mapu naší galaxie – Mléčné dráhy. Dnes díky němu máme daleko víc znalostí o tom, jak se hvězdy v galaxii pohybují, jaké mají vlastnosti a jak se Galaxie vyvíjí. (délka 3 min.)
Dana Tenzler
Druhá Slunci nejbližší hvězda má čtyři malé planety

O existenci planet naší druhé nejbližší hvězdné sousedky se spekulovalo už od roku 2018. Původně měla mít minimálně jednu obří planetu, ukázalo se ovšem, že je situace daleko zajímavější.
Dana Tenzler
Jak by vypadala Země, kdyby se z Jupiteru stala hvězda?

Sluneční soustava má jen jednu centrální hvězdu – Slunce. Co by se však stalo, kdyby kdysi vzniklo jeho menší dvojče z planety Jupiter? Jaké by byly podmínky pro život na Zemi a jak by se nám žilo na takové planetě?
Dana Tenzler
Nové vysvětlení barvy planety Marsu

Marsu se říká také rudá planeta. Jeho zabarvení fascinuje lidstvo už po staletí. Vědci dlouho předpokládali, že Mars za svou typickou barvu vděčí hematitu, minerálu železa, který se nachází na jeho povrchu.
Dana Tenzler
Předčasný konec mise Athena

Ve čtvrtek se společnost Intuitive Machines se svým modulem Athena pokusila o druhé přistání na Měsíci. Bohužel bylo úspěšné jen částečně a mise byla dokonce předčasně ukončena. Co se vlastně stalo? (délka blogu 2 min.)
Další články autora |
Válku vyřeší konec vojenské pomoci, řekl Putin Trumpovi. Probrali hokej i vztahy
Prezidenti Ruska a USA Vladimir Putin a Donald Trump v úterním telefonátu „podrobně a otevřeně“...
Bombové hrozby v Praze. Policie evakuovala tisíce lidí, odklonila dopravu
V Praze se ve čtvrtek večer uskutečnily masové evakuace kvůli nahlášeným bombám v pražské Lucerně a...
Masivní hřib nad Ruskem. Ukrajinci zasáhli základnu strategických bombardérů
Saratovská oblast se v noci stala cílem ukrajinských dronů. Bezpilotní stroje údajně zasáhly i...
Daňové přiznání za rok 2024: využijte formuláře pro internetové podání
Jako každý rok i letos musí mnoho podnikatelů, drobných živnostníků i další osoby samostatně...
Neblokujte protiruské sankce, udeřil Rubio na Maďary. Ti rázem ustoupili
Americký ministr zahraničí Marco Rubio kontaktoval svůj maďarský protějšek Pétera Szijjárta, aby na...
Umělé světlo stojí za depresí i nádory. Lékaři volají po jeho omezení na školách
Premium Málo přirozeného denního světla, a naopak nadbytek toho umělého má negativní dopady na zdraví....
Brňanka z Mauricia zachránila středočeský cukrovar. Cukr z něj zná skoro každý
Premium Podnikatelka Hanaa Beebee Khodabocus pochází z ostrova Mauricius. Na sklonku loňského roku...
O úspěšných přijímačkách básním. Testy z češtiny se vrací s rozborem poezie
Premium Bez poezie by byl život smutný. Je součástí našich životů od prvních říkanek v dětství až k...
Zaostřeno na lodě. USA navrhují další obchodní bariéru, může být drsnější než cla
V globálním obchodu vzrostlo napětí okamžitě poté, kdy Úřad amerického obchodního zmocněnce...

Manažer krizové připravenosti
Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy
Praha
- Počet článků 1065
- Celková karma 20,80
- Průměrná čtenost 1270x