Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Radioaktivita uhelných elektráren

Pro spoustu aktivistů jsou jaderné elektrárny tím, čím je rudý hadr pro býka. Uhelné elektrárny ale nezůstávají pozadu. V zamořování svého okolí radioaktivními prvky dokonce nad jadernými elektrárnami jasně vedou.

Odkud se v uhlí bere radioaktivita?

Uhlí vznikalo v minulých geologických obdobích proměnou rostlinné hmoty (tzv. prouhelňováním za nepřístupu vzduchu).

Nachází se v něm tedy pro rostliny typické množství alkalického kovu – draslíku. Draslík se skládá z různých draslíkových izotopů, které se od sebe liší jen různým počtem neutronů v jádře, zatímco chemické vlastnosti zůstávají stejné. Přírodní draslík obsahuje vždy malé množství radioaktivního izotopu K-40. Jeho poločas rozpadu (doba, za kterou se rozpadne polovina radioaktivních atomů vzorku) je 1,28 miliardy let.

Druhým důvodem pro radioaktivitu našeho uhlí je přítomnost uranu a thoria. Oba kovy se běžně nacházejí v zemské kůře. Do uhlí se dostávaly během tlení původní biomasy v nánosech bahna. Biologický materiál se při něm choval jako výměník iontů a oba těžké kovy v sobě tímto způsobem koncentroval. 

Podobný proces byl mimochodem testován i v minulých desetiletích. Tekutý odpad se měl čistit pomocí bazénů, osázených rákosím. Proces koncentrace těžkých kovů v rostlinách byl snad až příliš úspěšný. Brzo se ukázalo, že se pro změnu vynořil nový problém. Jak odstranit vysoce kontaminované rákosí? Z projektu proto sešlo.

Radioaktivita v popílku

Každá uhelná elektrárna produkuje kromě dnes již legendárního a neméně nenáviděného CO2 také větší množství popela. Provozovatel se samozřejmě snaží, aby se jen malá část popela dostala v podobě malých částeček unášených spalinami až do naší atmosféry. Přesto není zanedbatelná. V popelu se totiž logicky koncentrují všechny nehořlavé složky uhlí.

Zatímco jeho hlavní součást, uhlík, reaguje s kyslíkem a vytváří plyny CO a CO2, nemají draslík, uran ani thorium možnost, jak z popela uniknout. Jejich celkový podíl ve vzorku se zvyšuje s každou molekulou CO nebo CO2, které hořící vzorek opustily.

Radioaktivita ve spalinách

Za radioaktivitu spalin může (nám už dobře známý) radon. Radon je radioaktivní plyn, který vzniká rozpadem přírodního uranu a thoria, nacházejícího se v uhlí. Vzhledem k tomu, že je radon plyn, překoná lehce jak chemické tak fyzikální „čistící bariéry“, jakými jsou filtry různého druhu. Může se tak bez problémů dostat do naší atmosféry. Dalším rozpadem radonu vznikají radioaktivní izotopy, které už nejsou plynného charakteru, jsou to pevné látky. Srážejí se například na listech rostlin, odkud se dostávají do našich potravin.

Radioaktivní popel a popílek

Při porovnání specifické aktivity samotného uhlí a popela, který vznikl jeho spálením, zjistíme, že se radionuklidy v popelu koncentrovaly. Na to, jak intenzivně se jednotlivé nuklidy zkoncentrovaly, má vliv jak typ nuklidu, tak použité palivo a teplota, při které spalování probíhalo.

Zajímavé je, že specifická aktivita popílku závisí také na velikosti jeho částic. Čím menší částečky, tím vyšší aktivitu mají. V moderních, mnohastupňových filtrech je nacházena nejvyšší specifická aktivita v posledních filtrovacích stupních. Za aktivitu popílku se tedy dá považovat aktivita částeček, které opouštějí poslední elektrofiltr, který má zachytit ty nejjemnější částice.  

Měření ukazují, že je aktivita popílku typické uhelné elektrárny na černé uhlí (teplota spalování 1600 -1800 °C) pro izotopy Ra-226,  Th-232 a U-238 zhruba 10x vyšší a pro izotopy Pb-210 a Po-210 zhruba 200x vyšší, než jaká byla aktivita původního uhlí.

U hnědého uhlí jsou tato čísla nižší – radium, thorium a uran je v jeho popelu jen asi 5x koncentrovanější, zatímco polonium a olovo asi 10x. Rozdíl je způsoben jiným mechanismem vzniku uhlí.

Uhelné elektrárny „září“ více, než jaderné

Kdyby jakákoliv jaderná elektrárna do svého okolí vypouštěla stejné množství radioaktivních izotopů, jakými neustále zamořují své okolí uhelné elektrárny, organizovala by se už dávno vlna občanských nepokojů.

Po havárii na černobylské jaderné elektrárně je veřejnost citlivá na jakékoliv, byť i neškodné nehody jaderných zařízení. Je to následek nezodpovědných experimentů, které tehdejší havárii vůbec umožnily.

Nepřeháníme ale tak trochu?

Vždyť by stačilo, abychom se vyhnuli bláznivým experimentům a k jaderné energetice přistupovali s nutnou porcí zodpovědnosti.

 

Autor: Dana Tenzler | čtvrtek 11.8.2016 8:00 | karma článku: 29,97 | přečteno: 2545x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Proč se má při vaření luštěnin přidávat jedlá soda?

Chemie v kuchyni - jedlá soda pomáhá při vaření čočky, fazolí a hrášku. Jak funguje trik se sodou a proč urychluje vaření luštěnin? (délka blogu 3 min.)

18.7.2024 v 8:00 | Karma: 25,15 | Přečteno: 535x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Chemie v kuchyni - kdy se mají solit luštěniny?

Luštěniny se prý mají solit až po uvaření. Jinak se prý doba, nutná ke změknutí, značně prodlužuje. Je to jen mýtus - nebo je to pravda? (délka blogu 3 min.

15.7.2024 v 8:00 | Karma: 26,05 | Přečteno: 567x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Čím se projeví kolaps magnetického pole Země?

Sluneční bouři způsobuje silný proud nabitých částic a elektromagnetického záření ze Slunce. Bez magnetického pole Země by tyto sluneční bouře mohly být nebezpečné pro naši technologii a dokonce i pro nás lidi.

11.7.2024 v 8:00 | Karma: 20,51 | Přečteno: 396x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Jak často dopadají na Mars meteority?

Zdá se, že planeta Mars je zasahována meteority častěji, než se původně předpokládalo. Vědci vyhodnotili data, která poskytla mise InSight. (délka blogu 3 min.)

8.7.2024 v 8:00 | Karma: 18,71 | Přečteno: 196x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Kdy je nejlepší osolit vodu k vaření těstovin?

Dokonce i ten, kdo vaří málo a nerad, určitě nejednou vařil těstoviny. Možná jste přitom také přemýšleli nad tím, kdy je nejlepší osolit vodu. Předtím, než se začne vařit nebo až poté?

4.7.2024 v 8:00 | Karma: 30,42 | Přečteno: 870x | Diskuse | Ostatní
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

U Postřekova hoří skládka pneumatik. Oheň ničí okolní domy, hasiči kolabují

21. července 2024  14:38,  aktualizováno  15:55

U požáru v Mlýnci u Postřekova na Domažlicku zasahuje 18 jednotek hasičů s 30 kusy techniky a míří...

VIDEA TÝDNE: Těsné úniky na přejezdech, zpackaná hymna a agresivní zloděj

21. července 2024  15:03

Britská správa železnic v rámci kampaně zveřejnila video, které ukazuje riskantní počínání lidí na...

Nařízení EU o odlesňování se dotkne kávy. Odnese to zákazník, varuje výrobce

21. července 2024

Evropská unie připravuje nové nařízení, které by už brzy mohli palčivě pocítit také milovníci kávy....

Ucpaný odpad? Připlaťte si, či měsíce počkejte. Praze chybějí instalatéři

21. července 2024

Premium Instalatérů a zvláště těch schopných je v české metropoli jako šafránu. Lidé si na jejich služby...

  • Počet článků 994
  • Celková karma 21,52
  • Průměrná čtenost 1282x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.