Průzkum exoplanet: oblaka a podmínky pro život
V posledních 30 letech prodělala naše technologie a s ní i astronomie obrovský pokrok: bylo objeveno více než 5000 exoplanet - většinu našly mise NASA Kepler a TESS. Dnes mimo jiné tušíme, že je většina exoplanet větší a daleko hmotnější než Země. Jen malá část cizích planet je podobná Zemi - je jich ovšem dost na to, aby zažehly naši zvědavost a fantazii. Může na nich existovat život? A jaké příznaky poukážou na existenci cizí civilizace nebo alespoň neuvědomělého života? Jak poznat planetu, na které se život vyvíjí, když máme k dispozici jen omezená data z odrazu světla danou planetou nebo dokonce jen údaje, které mohou naše teleskopy zachytit při pozorování jejího přechodu přes kotouč hvězdy?
Význam oblačnosti při výzkumu exoplanet
Věda má naštěstí k dispozici ještě obrovskou živou laboratoř - a tou je naše vlastní planeta. Z toho, co pozorujeme na ní, můžeme odhadovat jevy, které se dějí na jiných planetách. Ukázalo se například, že oblaka mají zásadní vliv na klima, ovlivňují transport vody a tepelné energie. Kromě toho jsou na naší planetě všudypřítomná a na klima má vliv nejen jejich existence, ale také jejich vlastnosti.
Oblaka byla objevena také na Venuši - i když tu mají samozřejmě úplně jiné chemické složení - a na jednom z největších měsíců ve Sluneční soustavě, na Titanu. Dokonce i na poměrně vyschlé a studené planetě, jakou je Mars, byla v řídké atmosféře objevena oblačnost.
I na cizích planetách budeme dříve nebo později díky novým technologiím moci pozorovat oblaka - a budeme moci dělat závěry o možnosti života na povrchu těchto planet.
Klimatické modely
Situace samozřejmě není vůbec jednoduchá. Oblaka ovlivňují energetickou bilanci planety složitým způsobem. Působí jako zdroje vlhkosti, ovlivňují teplotu a stabilitu atmosféry a mají vliv na pohlcení nebo odrážení záření, které na planetu dopadá. Navíc na samotné klima mají velký vliv lokální podmínky. Pokud tedy vědci simulují klima, jedná se jen o nedokonalé a velice zjednodušené modely, kterými musíme vzít zavděk jen proto, že zatím nejsou vyvinuty systémy, které by byly dokonalejší.
Jisté je ale, že oblaka ovlivňují pozorovatelné chování planet, hlavně jejich albedo a spektrum světla, které pak zachytí naše teleskopy.
Vztah mezi rychlostí rotace, rozložením oblaků a planetární albedem
Díky počítačovým modelům zjistili vědci, že rychlost rotace cizí planety ovlivňuje rozložení oblaků v její atmosféře a navíc ovlivňuje sezónnost cirkulace těchto oblaků.
Při nízkých rychlostech planetární rotace existuje na letní polokouli silná oblačnost, zatímco na té polokouli, kde právě panuje zima, je oblačnosti málo.
To se mění při vyšších rychlostech rotace planety. Tehdy dochází k jasnějšímu rozlišení mezi ročními obdobími spíše kolem jarní a podzimní rovnodennosti, kdy je podzimní polokoule výrazně oblačnější než ta, na které je právě jaro.
Sezónní výskyt oblaků v atmosféře planety má pak samozřejmě vliv na planetární albedo, tedy schopnost odrážet dopadající energii - světlo z centrální hvězdy.
I tady záleží na tom, jak rychle planeta rotuje. Planetární albedo dosahuje vrcholu tehdy, když je rychlost rotace exoplanety poloviční než u Země. Při nižších a vyšších rychlostech rotace se naopak snižuje.
Zajímavé je také, že existence oblaků má v počítačové simulaci za následek pokles ročního průměru srážek. Důvodem je jistě vliv oblaků na energetickou bilanci planety.
Množství srážek v situaci, kdy oblaka chybí, roste s narůstající rychlostí rotace planety. Naopak v případě, že na ní existuje oblačnost, vytváří se maximální srážky při rychlosti rotace, odpovídající 0,125 rychlosti rotace Země.
Všechny tyto sice fascinující, ale na první pohled nedůležité detaily jistě pomohou v budoucnu odhadovat skutečný stav a situaci v atmosféře pozorovaných exoplanet.
Budoucí studie se mají věnovat také sezónním změnám oblačnosti a vlivu ročních období na klima vzdálených světů, které jsou nám díky rozměrům ve vesmíru fyzicky nedostupné. S každým takovým novým střípkem do velké mozaiky vědy, se tedy dostáváme blíž k odpovědi na dávnou otázku: mohl se na cizích planetách vyvinout život v takové formě, v jaké ho známe na Zemi? A pokud ano - jak vypadá a má s námi něco společného?
Zdroje: Daniel A. Williams et al 2024 ApJ 963 36, DOI 10.3847/1538-4357/ad192f
Dana Tenzler
Mise Gaia a nové znalosti o stavu Mléčné dráhy

Mise Gaia je projekt, který vytváří velice detailní mapu naší galaxie – Mléčné dráhy. Dnes díky němu máme daleko víc znalostí o tom, jak se hvězdy v galaxii pohybují, jaké mají vlastnosti a jak se Galaxie vyvíjí. (délka 3 min.)
Dana Tenzler
Druhá Slunci nejbližší hvězda má čtyři malé planety

O existenci planet naší druhé nejbližší hvězdné sousedky se spekulovalo už od roku 2018. Původně měla mít minimálně jednu obří planetu, ukázalo se ovšem, že je situace daleko zajímavější.
Dana Tenzler
Jak by vypadala Země, kdyby se z Jupiteru stala hvězda?

Sluneční soustava má jen jednu centrální hvězdu – Slunce. Co by se však stalo, kdyby kdysi vzniklo jeho menší dvojče z planety Jupiter? Jaké by byly podmínky pro život na Zemi a jak by se nám žilo na takové planetě?
Dana Tenzler
Nové vysvětlení barvy planety Marsu

Marsu se říká také rudá planeta. Jeho zabarvení fascinuje lidstvo už po staletí. Vědci dlouho předpokládali, že Mars za svou typickou barvu vděčí hematitu, minerálu železa, který se nachází na jeho povrchu.
Dana Tenzler
Předčasný konec mise Athena

Ve čtvrtek se společnost Intuitive Machines se svým modulem Athena pokusila o druhé přistání na Měsíci. Bohužel bylo úspěšné jen částečně a mise byla dokonce předčasně ukončena. Co se vlastně stalo? (délka blogu 2 min.)
Další články autora |
Válku vyřeší konec vojenské pomoci, řekl Putin Trumpovi. Probrali hokej i vztahy
Prezidenti Ruska a USA Vladimir Putin a Donald Trump v úterním telefonátu „podrobně a otevřeně“...
Bombové hrozby v Praze. Policie evakuovala tisíce lidí, odklonila dopravu
V Praze se ve čtvrtek večer uskutečnily masové evakuace kvůli nahlášeným bombám v pražské Lucerně a...
Neblokujte protiruské sankce, udeřil Rubio na Maďary. Ti rázem ustoupili
Americký ministr zahraničí Marco Rubio kontaktoval svůj maďarský protějšek Pétera Szijjárta, aby na...
Jak Trump mluví s Kremlem? Prezidenti si volají jinak než obyčejní smrtelníci
Premium Pokud si myslíte, že americký prezident náhle řekne „vytočte mi Putina“ nebo si ho dokonce sám...
Masivní hřib nad Ruskem. Ukrajinci zasáhli základnu strategických bombardérů
Saratovská oblast se v noci stala cílem ukrajinských dronů. Bezpilotní stroje údajně zasáhly i...
Změna času se blíží, zrušena měla být už před lety. Ale jaký by měl platit?
Na neděli 30. března 2025 si nařiďte budík na druhou hodinu ranní. Proč? Abyste si mohli poctivě...
Pojišťovny mají nově povinně informovat obmyšleného, že mu vznikl nárok
Změnu zákona, která by uložila pojišťovnám povinnost oznamovat lidem či organizacím po smrti...
Sedm aut havarovalo na D35 poblíž Olomouce. Bouralo se i kvůli mlze
Kvůli dvěma nehodám, které se odehrály jen kousek od sebe a v nichž figurovalo celkem sedm aut,...
Provokace a demonstrace síly, zuří Gróňané kvůli návštěvě z USA
Za provokaci označil grónský premiér Múte Egede nadcházející návštěvu manželky viceprezidenta USA...

Prodej rodinného domu, 120 m2, Oráčov
Oráčov, okres Rakovník
4 200 000 Kč
- Počet článků 1065
- Celková karma 20,48
- Průměrná čtenost 1270x