Proč slavíme Silvestr?
Jméno posledního dne roku, předcházejícího Novému roku bylo vybráno na počest papeže Silvestra I., který byl prohlášen za svatého a stal se patronem zvířat a zemědělství.
Silvestr I. žil ve 4. století a sehrál důležitou roli při přijetí křesťanství císařem Konstantinem.
Až do 16. století jsme v Evropě neměli jednotný kalendář, a tak byly prováděny oslavy nového roku v různých dnech. To se pak změnilo se zavedením gregoriánského kalendáře. Aby to nebylo tak jednoduché, slavily některé regiony navíc počátek Nového roku na Silvestra, jiné naopak o Vánocích, počátkem ledna nebo dokonce o Velikonocích.
Pro Římany byl začátkem nového roku po dlouhou dobu 1. březen. Tím se mimochodem vysvětluje, proč máme dnes přestupný den (který se v kalendáři vyskytuje každé 4 roky) právě 29. února. Římané tento doplňkový den umístili jednoduše na konec svého kalendáře.
To, že se ve starém Římě slavil začátek roku v březnu, naznačují také názvy jednotlivých měsíců. Většina evropských jazyků používá ještě dnes podobné názvosloví jako kdysi Římané. Prosinec pochází z latinského decem, což znamená deset. Takže je to desátý měsíc. Listopad pochází ze slova novem (devět), octo je osm, septem je sedm. Pokud tedy počítáme do dvanácti - dvanáct měsíců - bude prvním měsícem právě březen.
Březen byl prvním měsícem, kdy bylo v hlavních oblastech tehdejší Římské říše dostatečně teplo a sucho, aby se mohla vojska vydat na válečná tažení. Proto je březen, latinsky Martius, také zasvěcen římskému bohu války Martovi.
|První křesťané slavili začátek roku buď na Vánoce, nebo na Zjevení Páně, 6. ledna.
Díky reformě gregoriánského kalendáře v 16. století byl konec roku přesunut na 31. prosince, zatímco 1. ledna začínal nový rok. Definitivně to ustanovil v roce 1691 papež Inocenc XII., když zařadil svátek do církevního kalendáře. Od té doby slavíme přelom roku vždy v noci z posledního prosincového dne na 1. ledna.
Tradice
Už v dobách starého Říma se tento svátek slavil podobně hekticky jako dnes. Oslavy doprovázela spousta jídla a alkoholu. Víme například, že v roce 44 př. n. l. psal Cicero svému příteli Atticovi o tom, že se na Nový rok musí zotavit z lehké otravy alkoholem. Oslavy tehdy navazovaly na Saturnálie - ty byly největším římským svátkem, který se slavil od 17. do 30. prosince.
Dnes se Silvestr slaví ohňostroji, večírky a tradičními jídly. Tradice ohňostrojů na Silvestra možná pochází už ze starověkých germánských zvyků, kdy lidé zapalovali ohně a vytvářeli hluk, aby odehnali zlé duchy a démony. Protože tehdy ještě neměli k dispozici ohňostroje (tak jak je známe dnes), vytvářeli akustický doprovod například pomocí bičů nebo zvonků.
Ve středověku pak během noci mohly zvonit kostelní zvony, někde se prý dokonce i střílelo.
Dnešního silvestrovský ohňostroj pochází samozřejmě z Číny, kde byl vynalezen už před zhruba 1400 roky. I tady se používal k zahánění zlých duchů. Ohňostroj nazývali staří Číňané slovem Bahzou.
Dana Tenzler
Mise Gaia a nové znalosti o stavu Mléčné dráhy

Mise Gaia je projekt, který vytváří velice detailní mapu naší galaxie – Mléčné dráhy. Dnes díky němu máme daleko víc znalostí o tom, jak se hvězdy v galaxii pohybují, jaké mají vlastnosti a jak se Galaxie vyvíjí. (délka 3 min.)
Dana Tenzler
Druhá Slunci nejbližší hvězda má čtyři malé planety

O existenci planet naší druhé nejbližší hvězdné sousedky se spekulovalo už od roku 2018. Původně měla mít minimálně jednu obří planetu, ukázalo se ovšem, že je situace daleko zajímavější.
Dana Tenzler
Jak by vypadala Země, kdyby se z Jupiteru stala hvězda?

Sluneční soustava má jen jednu centrální hvězdu – Slunce. Co by se však stalo, kdyby kdysi vzniklo jeho menší dvojče z planety Jupiter? Jaké by byly podmínky pro život na Zemi a jak by se nám žilo na takové planetě?
Dana Tenzler
Nové vysvětlení barvy planety Marsu

Marsu se říká také rudá planeta. Jeho zabarvení fascinuje lidstvo už po staletí. Vědci dlouho předpokládali, že Mars za svou typickou barvu vděčí hematitu, minerálu železa, který se nachází na jeho povrchu.
Dana Tenzler
Předčasný konec mise Athena

Ve čtvrtek se společnost Intuitive Machines se svým modulem Athena pokusila o druhé přistání na Měsíci. Bohužel bylo úspěšné jen částečně a mise byla dokonce předčasně ukončena. Co se vlastně stalo? (délka blogu 2 min.)
Další články autora |
Proč se to zvrtlo? Trump čekal boxerský pás, ale Zelenskyj ukázal fotky se zajatci
Američtí představitelé začali věřit ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, ačkoliv jejich...
Bombové hrozby v Praze. Policie evakuovala tisíce lidí, odklonila dopravu
V Praze se ve čtvrtek večer uskutečnily masové evakuace kvůli nahlášeným bombám v pražské Lucerně a...
Masivní hřib nad Ruskem. Ukrajinci zasáhli základnu strategických bombardérů
Saratovská oblast se v noci stala cílem ukrajinských dronů. Bezpilotní stroje údajně zasáhly i...
Daňové přiznání za rok 2024: využijte formuláře pro internetové podání
Jako každý rok i letos musí mnoho podnikatelů, drobných živnostníků i další osoby samostatně...
Jak Trump mluví s Kremlem? Prezidenti si volají jinak než obyčejní smrtelníci
Premium Pokud si myslíte, že americký prezident náhle řekne „vytočte mi Putina“ nebo si ho dokonce sám...
Trump uvalil klíčové clo, dovoz aut do USA zdraží o 25 %. Musíte vyrábět u nás, míní
Americký prezident Donald Trump oznámil uvalení cla ve výši 25 procent na všechny automobily, které...
USA studují dodatečné ruské podmínky k příměří, smlouva s Ukrajinou je blízko
Americký ministr zahraničí Marco Rubio ve středu prohlásil, že dohody, které samostatně s Ukrajinou...
Berlusconiho rodina chce převzít německé ProSieben, buduje celoevropskou televizi
Firma rodiny Berlusconiů podala nabídku na převzetí německé mediální skupiny ProSiebenSat.1....
Fotbaloví chuligáni v Rakousku lovili fanoušky soupeře, obžalovaní jsou i Češi
V rakouském Štýrském Hradci začal ve středu proces s 21 lidmi včetně šesti Čechů, kteří se...

Prodej pozemku Stálkov
Slavonice, okres Jindřichův Hradec
3 990 000 Kč
- Počet článků 1065
- Celková karma 20,80
- Průměrná čtenost 1270x