Proč se rybí maso liší od ostatních druhů masa?
Obrázek: Ilustrace - rybí maso. Zdroj: D. Tenzler
Rybí maso je daleko jemnější než jiné druhy masa. Je to vlastně jen logické. Když plavete v bazénu, nemusíte vzdorovat svaly své vlastní váze a tedy také vyvíjet tolik síly jako když chodíte po pevné zemi. Ryba má tedy svalovinu jiné kvality a nepotřebuje tak výkonná svalová vlákna.
Proto mají mimochodem velká suchozemská zvířata také tužší svalovinu než zvířata, která jsou menší. Kuřecí maso bude vždy jemnější než třeba sloní. Slony sice nejíme, kdybychom se o to ale pokusili, museli bychom jejich maso vařit daleko déle než jsme zvyklí u našich běžných hospodářských zvířat.
Další rozdíl mezi masem (svalovinou) ryb a suchozemských zvířat je způsoben různými aktivitami, které musí vyvíjet živočichové v moři a na souši. Ryby musí umět vyvinout rychlé tempo během krátké doby - aby unikly svým nepřátelům. Na rozdíl od suchozemců ale většinou nepotřebují vydávat dlouhodobý výkon, takže mají jen nízkou vytrvalost.
Rybí maso se tedy skládá především z vláken, která se mohou rychle smršťovat. Maso suchozemských zvířat se naopak skládá z větších útvarů, kde je několik vláken spojeno do silnějšího snopu. Následně se tento útvar nemůže smršťovat tak rychle jako jsou toho schopna jednotlivá vlákna u ryb, je ale vytrvalejší.
V praxi (na talíři) se to projevuje tím, že rybu můžeme jíst dokonce i v syrovém stavu. Limitující tu není tvrdost masa nebo jeho nestravitelnost ale spíše množství bakterií, které pokrm obsahuje. Řízek z běžného hovězího nebo vepřového masa musíme oproti tomu naklepávat a pak tepelně upravovat.
Díky tomu, že se ryby pohybují ve vodním prostředí prakticky v beztíži, nepotřebují také různé pomocné tkáně jako šlachy a chrupavky. Právě ony jsou součástí masa suchozemských zvířat a právě ony jsou také důvodem pro to, že ho musíme často vařit déle než by bylo nutné u čisté svaloviny. Až delším působením tepla se při varu mění na měkké a dobře stravitelné tkáně.
Co má společného převařená ryba a vajíčko?
Díky výše zmiňovaným vlastnostem je rybí maso velice jemné. Při jeho přípravě se dá pokazit jen jedno - může se vařit ho příliš dlouho. To má rybí maso společného … s vajíčkem.
Pokud oba typy potravin vaříme nepřiměřeně dlouho, chovají se podobně - ztvrdnou a vyschnou. Takže optimálně se má rybí maso vařit podobně jako je tomu u vajíčka - jen do té doby, než přestane být průhledné.
Proč je rybí maso bílé?
Ryby nemají tolik krve jako suchozemská zvířata. I tohle je způsobeno tím, že nepotřebují být vytrvalé a jejich únik před škůdci spočívá v krátkém a rychlém sprintu. Nepotřebují tedy mít ve svalech žádné větší zásoby kyslíku.
Suchozemci ukládají zásoby kyslíku ve svalech do látky nazývané myoglobin. Ta má červenou barvu. Když se mimochodem maso dostane do přímého kontaktu se vzduchem, začne myoglobin pomalu tmavnout. Podle toho se pozná starší maso.
Červená barva suchozemského masa tedy není způsobena krví zvířat, ale právě tímto speciálním proteinem myoglobinem, který dovoluje ukládat zásoby kyslíku, nutného pro vytrvalou práci svalů.
Dana Tenzler
Světlo, které vrhá stín
Zdá se, že i světlo může vrhat stín. To, co zní jako nadpis ezoterického časopisu, je ve skutečnosti velice důmyslným experimentem a fyzikálním jevem. (délka blogu 3 min.)
Dana Tenzler
Proč selhala na Marsu sonda s „krtkem“?
Vědci už vědí, co zmařilo úkol tzv. krtka - sondy, která byla součástí mise InSight a která se měla ponořit do svrchní vrstvy prachu a měřit tam teplotu. (délka blogu 3 min.)
Dana Tenzler
Byla Venuše v minulosti podobná Zemi?
Podobala se kdysi Venuše Zemi? Během několika roků bychom mohli na tuto otázku získat podrobnou odpověď. Sonda, která poletí k Venuši, by měla zkoumat tamní sopečné plyny a získat tak přehled o minulosti naší sousední planety.
Dana Tenzler
Výbušné zlato
Nic kdysi nefascinovalo alchymisty víc, než zlato. Sice ho nikdy nebyli schopni vyrobit, neustále se o to ale snažili. Ušlechtilý kov chtěli použít ke zhotovení kamene mudrců, případně ho vyrábět z méně ušlechtilých kovů.
Dana Tenzler
Proč slavíme Silvestr?
Lidé slaví Silvestr už překvapivě dlouho. Tradice vznikla nejspíš ze starověkých římských a germánských tradic. Lidé tehdy oslavovali začátek nového roku rozdáváním dárků, hodováním a různými slavnostmi.
Další články autora |
Pohřešovaného manažera našli mrtvého, po noční nehodě patrně bloudil v lese
Policisté v pondělí dopoledne našli pohřešovaného manažera e-shopu s hudebními nástroji Kytary.cz....
Velký test másla: Nejlahodnější vzorek nebyl ani bio, ani z alpského mléka
Premium Lahodné máslo, které chutná a voní po smetaně, nemusí stát majlant. Jenže napěchovat jím mrazák,...
Bývalý syrský prezident Asad je s rodinou v Moskvě. V Rusku získali azyl
Sledujeme online Bývalý syrský prezident Bašár Asad a jeho rodina jsou v Moskvě, kde od ruských úřadů získali azyl....
Zmizel manažer e-shopu s hudebními nástroji. Odjel do Krkonoš a nevrátil se
Policisté pátrají po sedmačtyřicetiletém Filipu Č. manažerovi e-shopu s hudebními nástroji...
Režim padl, hlásí syrští povstalci. Vtrhli na íránskou ambasádu
Sledujeme online Povstalci i exilová opozice v neděli nad ránem ohlásili konec režimu syrského autoritářského...
Cena garáží se za poslední dekádu ztrojnásobila, někde stojí jako malý byt
Premium Nabízím k prodeji garáž, cena dva miliony. Ne že by to bylo běžné, ale občas už na podobně znějící...
Rozruch kolem plynu. Češi tlačí na Němce kvůli poplatku, Slováci hledí na východ
Plynu je v Evropě dost, přesto okolo něj panují nejistoty. Českých spotřebitelů se více dotýká...
Atomovky, nebo NATO. Ukrajina trpce lituje, že se vzdala jaderných zbraní
Premium Pervomajsk. Město zhruba na půli cesty mezi Kyjevem a Oděsou, nedaleko hranic s Moldavskem, které...
Dálniční známky s přirážkou. Neoficiální weby předražují viněty o stovky korun
Premium Dálniční známky po březnovém cenovém skoku od ledna znovu citelně podraží. A kdo si nedá pozor,...
- Počet článků 1036
- Celková karma 22,90
- Průměrná čtenost 1274x