Proč se pořád mění pravděpodobnost dopadu asteroidu 2024 YR4
Je asteroid 2024 YR4 nebezpečný?
2024 YR4 je asteroid o průměru 40 až 90 metrů. Patří do Apollonovy skupiny - to jsou objekty, které se ve Sluneční soustavě pohybují po dráze, která křižuje dráhu Země a zpravidla také ještě Marsu a Venuše. Tento konkrétní asteroid byl objeven chilskou stanicí systému ATLAS (Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System) 27. prosince 2024.
NASA i ESA ho od té doby intenzivně sledují. Chtějí vypočítat pravděpodobnost jeho srážky s naší planetou. 19. února 2025 byla například pravděpodobnost dopadu tohoto asteroidu na Zemi (což by se mělo stát 22. prosince 2032) hned celých 3,1 %. To samozřejmě vzbudilo velkou pozornost a i vy jste o tom určitě četli v různých médiích. Tak vysokou pravděpodobnost srážky se Zemí ještě nikdy žádný pozorovaný asteroid této velikosti (více než 30 metrů) neměl. Pro srovnání: dokonce i známý asteroid Apophis dosahoval pouze 2,7 procent.
Hodnocení pravděpodobnosti srážky s malým a nově pozorovaným tělesem se může měnit skoro každý den. U 2024 YR4 ji vědci z NASA 20. února snížili na 1,5 %. Astronomové z ESA hlásí podobné výkyvy, u nich je odhad dokonce 1,4 procenta. Proč se tato čísla mění?
Pozorování oblohy a nejistá data
Má to hned několik důvodů, které souvisejí hlavně s podmínkami pozorování.
Konkrétně u 2024 YR4 měl velký vliv úplněk, který 12. února rozzářil naši oblohu. Pozemské teleskopy se musí spoléhat na noční tmu. Když je obloha příliš ozářená jasným úplňkem, mají s detekcí malých a slabých objektů problémy. Asteroidy - i ty, které se nacházejí poměrně blízko Země - jsou často viditelné jen za dobrých podmínek. Vědci tedy museli čekat, až obloha zase dosáhne stavu, kdy mohou začít sbírat nová data.
Ta se pak vkládala do výpočtů, takže není divu, že se výsledky těchto pozorování v průběhu dalších dní měnily. A tak se stalo, že se očekávaná pravděpodobnost srážky asteroidu se Zemí nejprve zvýšila - a nyní se zase snižuje.
Čím víc údajů mají odborníci k dispozici, tím přesněji mohou vypočítat jeho dráhu. Díky tomu se snižuje oblast nejistoty výsledku - a to může dokonce znamenat, že bude jednoho dne srážka se Zemí (při příštím blízkém střetnutí) astronomy úplně vyloučena tak, jako se to stalo u výše zmiňovaného asteroidu Apophis.
Turínská stupnice
Turínská stupnice klasifikuje hrozbu dopadu asteroidů podobně jako Richterova stupnice u zemětřesení. Je rozdělena do 11 tříd - od nulové hrozby až po jistou srážku.
Třída 0 nepředstavuje žádné nebezpečí a ve třídě 1 není důvod k obavám. Objekty blízké Zemi, které spadají do tříd 2 až 4, by měly zůstat pod dohledem astronomů. Pravděpodobnost dopadu je nízká, ale existuje. Objekty třídy 4 až 7 jsou už ohrožující. V závislosti na velikosti asteroidu nebo komety může dopad vyvolat globální katastrofu. U objektů v těchto třídách však není jasné, jestli jsou ve skutečnosti na kolizním kurzu se Zemí. Dopad je zaručen pro třídy 8 až 10. Tady Turínská stupnice rozlišuje stupeň zničení díky uvolněné kinetické energii. Může se jednat o lokální devastaci, globální účinky nebo konec lidské civilizace.
Na Turínské stupnici se asteroid 2024 YR4 momentálně nachází na stupni 3. To znamená, že je tu určité nebezpečí - jeho srážka se Zemí ale zatím jistá není.
Jistě uklidňující je fakt, že všechny ostatní známé asteroidy jsou dnes na stupni 0, což znamená, že je riziko jejich srážky s naší planetou v blízké době nulové.
Do prosince 2032 ovšem zbývá ještě spousta času a bude zajímavé sledovat, jak se bude pravděpodobnost dopadu vyvíjet. V každém případě budou astronomové objekt sledovat a budou nás informovat o změnách, které zaregistrovali.
Dana Tenzler
Mise Gaia a nové znalosti o stavu Mléčné dráhy

Mise Gaia je projekt, který vytváří velice detailní mapu naší galaxie – Mléčné dráhy. Dnes díky němu máme daleko víc znalostí o tom, jak se hvězdy v galaxii pohybují, jaké mají vlastnosti a jak se Galaxie vyvíjí. (délka 3 min.)
Dana Tenzler
Druhá Slunci nejbližší hvězda má čtyři malé planety

O existenci planet naší druhé nejbližší hvězdné sousedky se spekulovalo už od roku 2018. Původně měla mít minimálně jednu obří planetu, ukázalo se ovšem, že je situace daleko zajímavější.
Dana Tenzler
Jak by vypadala Země, kdyby se z Jupiteru stala hvězda?

Sluneční soustava má jen jednu centrální hvězdu – Slunce. Co by se však stalo, kdyby kdysi vzniklo jeho menší dvojče z planety Jupiter? Jaké by byly podmínky pro život na Zemi a jak by se nám žilo na takové planetě?
Dana Tenzler
Nové vysvětlení barvy planety Marsu

Marsu se říká také rudá planeta. Jeho zabarvení fascinuje lidstvo už po staletí. Vědci dlouho předpokládali, že Mars za svou typickou barvu vděčí hematitu, minerálu železa, který se nachází na jeho povrchu.
Dana Tenzler
Předčasný konec mise Athena

Ve čtvrtek se společnost Intuitive Machines se svým modulem Athena pokusila o druhé přistání na Měsíci. Bohužel bylo úspěšné jen částečně a mise byla dokonce předčasně ukončena. Co se vlastně stalo? (délka blogu 2 min.)
Další články autora |
Válku vyřeší konec vojenské pomoci, řekl Putin Trumpovi. Probrali hokej i vztahy
Prezidenti Ruska a USA Vladimir Putin a Donald Trump v úterním telefonátu „podrobně a otevřeně“...
Bombové hrozby v Praze. Policie evakuovala tisíce lidí, odklonila dopravu
V Praze se ve čtvrtek večer uskutečnily masové evakuace kvůli nahlášeným bombám v pražské Lucerně a...
Neblokujte protiruské sankce, udeřil Rubio na Maďary. Ti rázem ustoupili
Americký ministr zahraničí Marco Rubio kontaktoval svůj maďarský protějšek Pétera Szijjárta, aby na...
Jak Trump mluví s Kremlem? Prezidenti si volají jinak než obyčejní smrtelníci
Premium Pokud si myslíte, že americký prezident náhle řekne „vytočte mi Putina“ nebo si ho dokonce sám...
Masivní hřib nad Ruskem. Ukrajinci zasáhli základnu strategických bombardérů
Saratovská oblast se v noci stala cílem ukrajinských dronů. Bezpilotní stroje údajně zasáhly i...
Ministr Dvořák podstoupil akutní operaci kyčelního kloubu, omezí program
Ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN) podstoupil o víkendu akutní operaci kyčelního...
Pepřový sprej proti ochrance obchodu není nutná obrana, dal soud zapravdu žalobci
Útok pepřovým sprejem na ostrahu supermarketu neskončí jen jako přestupek, vrátí se před trestní...
Němec vyšplhal na posvátnou pyramidu. Od přihlížejících schytal facky i kopance
Německý turista ve čtvrtek vyvolal ve zřícenině mayského města Chichén Itzá v Mexiku vlnu pobouření...
Primátor chtěl odvolat ředitele magistrátu Kubelku, ten na schůzku nepřišel
Pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) se v pondělí dopoledne chystal odvolat ředitele magistrátu...

Pronájem byty 1+kk, 19 m2 - Praha - Jinonice
Peroutkova, Praha 5 - Jinonice
12 500 Kč/měsíc
- Počet článků 1065
- Celková karma 20,44
- Průměrná čtenost 1270x