Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Proč lidem nechutná stará a ohřívaná káva?

Možná jste si všimli, že káva, kterou jste do konvice zavařili ráno, vám odpoledne už nechutná. Jev, který dostal dokonce i svůj vlastní název „konferenční káva“, má vědecké vysvětlení. (délka blogu 3 min.)

Káva (podobně jako víno) má různé vlastnosti podle toho, jaký druh kávových bobů používáte. Díky tomu, že se káva pěstuje po celém světě, existuje velké množství kávovníků. V různých lokalitách, ve kterých kávovníky rostou, se liší klimatické podmínky, takže dokonce i rostliny stejné odrůdy mohou dávat boby různé kvality. Každý výrobce má svůj vlastní způsob sušení bobů, které má také vliv na pozdější chuť kávy. Hodně ji ovlivňuje také způsob pražení budoucích kávových zrnek. Není tedy divu, že se výsledné nápoje mohou lišit. Odborník vnímá v kávě spoustu tónů a příchutí.

Jaká káva je nejlepší, se nedá jednoznačně rozhodnout. Nejspíš také proto, že každému chutná něco jiného - a tak si svého kupce najde každé zboží.

Aby to nebylo tak jednoduché, přidává se k našemu vjemu z chutě kávy také její vůně. Protože naše jídlo často chutná tak, jak voní. Dá se spekulovat o tom, že nás evoluce vybavila schopností vyčichat zkažené jídlo dřív, než ho ochutnáme - a otrávíme se jím. Je to bezpochyby užitečná vlastnost - v případě kávy nám ale v případě staré a odstáté kávy kazí požitek, jak se ukázalo.

Vědci zjistili, jakým způsobem ztrácí uvařená káva postupně svou chuť a proč chutná čerstvá káva nejlépe. Na vině je samozřejmě … chemie.

Chemie v kávě

Za speciální chuťové vjemy a vůni jsou zodpovědné často jednoduché molekuly se speciálními kombinacemi jednotlivých atomů. Sladké karamelové aroma kávy například způsobují furanony. Ty mají ve své struktuře pětičlenný kruh, vytvořený čtyřmi atomy uhlíku a jedním atomem kyslíku.

Jinými takovými molekulami jsou thioly, které vykazují skupinu -SH, síru na které je navázán atom vodíku. Je to hlavně furfurylmerkaptan, který způsobuje hořkou chuť a silnou vůni pražené kávy - a je hlavní součástí jejího aromatu. Možná vás bude zajímat, že je zároveň jednou ze sloučenin, které jsou zodpovědné za aroma úplně jiné potraviny - smaženého steaku.

Kávové aroma vylepšují také sloučeniny se dvěma atomy dusíku vázanými v kruhu (pyraziny). Jako příklad slouží 2,3-diethyl-5-methylpyrazin, který produkuje pro změnu zemitou vůni naší kávy.

Takové látky jako fenoly jsou naopak nositeli tzv. kouřové vůně. Všechny tyto látky vznikají při Maillardově reakci, ke které dochází, když se jídlo smaží nebo peče - a také při pražení kávy.

Chemie naší kávy tedy není vůbec jednoduchá - typická vůně pražení kávy je vytvořena zhruba 30 různými aromatickými látkami. A navíc tyto látky mohou postupně degradovat, což je hlavním problémem tzv. odstáté kávy.

Stará káva

Při pražení vznikají nejen sloučeniny, které ovlivňují aroma kávy, ale také řada takových látek, které jsou na první pohled nevinné a na chuť kávy nemají vliv. Jsou to například melanoidiny, které barví kávu tmavě hnědě nebo černě. Jsou to stejné chemické sloučeniny, které způsobují tmavnutí chlebové kůrky nebo žloutnutí a tmavnutí smažené cibule.

A právě z nich se mohou vydělit sloučeniny, které se následně vážou na nositele vůně kávy. Díky tomu vůně postupem času zatuchá a degraduje, protože výsledná chemická sloučenina se už nedá vnímat našimi smysly - nevoní.

Reakce není rovnoměrná - likvidace aromatických látek probíhá selektivně. Proto vůně kávy postupně jednoduše neslábne ale mění se její profil. Chuť se naopak posouvá směrem ke kyselé části dávového spektra.

Některé látky zůstávají beze změny. Jsou jimi například furanony, které jsou zodpovědné za karamelovou příchuť kávy. Proto chutná stará a ohřívaná káva sladce po karamelu.

Řešení

Pokud se vám tedy zdá, že vám káva například na konferenci nebo v bistru nechutná, může to být skutečný vjem a ne jen předpojatost. Může se jednat o kávu uvařenou ve velkém množství, která je už starší, je ohřívaná a změnila postupem času svou chuť i vůni.

Problému se dá ovšem předejít - alespoň to tvrdí odborníci, kteří se tématem zabývali. Řešením je slabší pražení kávy. Vysvětlení je logické - vznikne tak menší množství melanoidinů, které zavařenou kávu postupně degradují.

Zdroje: Odkaz, Odkaz

Autor: Dana Tenzler | pondělí 4.11.2024 8:00 | karma článku: 26,39 | přečteno: 676x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Světlo, které vrhá stín

Zdá se, že i světlo může vrhat stín. To, co zní jako nadpis ezoterického časopisu, je ve skutečnosti velice důmyslným experimentem a fyzikálním jevem. (délka blogu 3 min.)

12.12.2024 v 8:00 | Karma: 15,54 | Přečteno: 209x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Proč selhala na Marsu sonda s „krtkem“?

Vědci už vědí, co zmařilo úkol tzv. krtka - sondy, která byla součástí mise InSight a která se měla ponořit do svrchní vrstvy prachu a měřit tam teplotu. (délka blogu 3 min.)

9.12.2024 v 8:00 | Karma: 32,27 | Přečteno: 2201x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Byla Venuše v minulosti podobná Zemi?

Podobala se kdysi Venuše Zemi? Během několika roků bychom mohli na tuto otázku získat podrobnou odpověď. Sonda, která poletí k Venuši, by měla zkoumat tamní sopečné plyny a získat tak přehled o minulosti naší sousední planety.

5.12.2024 v 8:00 | Karma: 22,53 | Přečteno: 400x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Výbušné zlato

Nic kdysi nefascinovalo alchymisty víc, než zlato. Sice ho nikdy nebyli schopni vyrobit, neustále se o to ale snažili. Ušlechtilý kov chtěli použít ke zhotovení kamene mudrců, případně ho vyrábět z méně ušlechtilých kovů.

2.12.2024 v 8:00 | Karma: 22,81 | Přečteno: 470x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Proč slavíme Silvestr?

Lidé slaví Silvestr už překvapivě dlouho. Tradice vznikla nejspíš ze starověkých římských a germánských tradic. Lidé tehdy oslavovali začátek nového roku rozdáváním dárků, hodováním a různými slavnostmi.

28.11.2024 v 8:00 | Karma: 23,16 | Přečteno: 409x | Diskuse | Věda
  • Nejčtenější

Pohřešovaného manažera našli mrtvého, po noční nehodě patrně bloudil v lese

9. prosince 2024  9:39,  aktualizováno  14:34

Policisté v pondělí dopoledne našli pohřešovaného manažera e-shopu s hudebními nástroji Kytary.cz....

Velký test másla: Nejlahodnější vzorek nebyl ani bio, ani z alpského mléka

7. prosince 2024,  aktualizováno  12.12 12:45

Premium Lahodné máslo, které chutná a voní po smetaně, nemusí stát majlant. Jenže napěchovat jím mrazák,...

Bývalý syrský prezident Asad je s rodinou v Moskvě. V Rusku získali azyl

8. prosince 2024  11:42,  aktualizováno  20:39

Sledujeme online Bývalý syrský prezident Bašár Asad a jeho rodina jsou v Moskvě, kde od ruských úřadů získali azyl....

Zmizel manažer e-shopu s hudebními nástroji. Odjel do Krkonoš a nevrátil se

8. prosince 2024  12:28,  aktualizováno  20:15

Policisté pátrají po sedmačtyřicetiletém Filipu Č. manažerovi e-shopu s hudebními nástroji...

Režim padl, hlásí syrští povstalci. Vtrhli na íránskou ambasádu

8. prosince 2024  5:26,  aktualizováno  11:31

Sledujeme online Povstalci i exilová opozice v neděli nad ránem ohlásili konec režimu syrského autoritářského...

Cena garáží se za poslední dekádu ztrojnásobila, někde stojí jako malý byt

13. prosince 2024

Premium Nabízím k prodeji garáž, cena dva miliony. Ne že by to bylo běžné, ale občas už na podobně znějící...

Rozruch kolem plynu. Češi tlačí na Němce kvůli poplatku, Slováci hledí na východ

13. prosince 2024

Plynu je v Evropě dost, přesto okolo něj panují nejistoty. Českých spotřebitelů se více dotýká...

Atomovky, nebo NATO. Ukrajina trpce lituje, že se vzdala jaderných zbraní

13. prosince 2024

Premium Pervomajsk. Město zhruba na půli cesty mezi Kyjevem a Oděsou, nedaleko hranic s Moldavskem, které...

Dálniční známky s přirážkou. Neoficiální weby předražují viněty o stovky korun

13. prosince 2024

Premium Dálniční známky po březnovém cenovém skoku od ledna znovu citelně podraží. A kdo si nedá pozor,...

BYT 2+1 Uherský Brod
BYT 2+1 Uherský Brod

Okružní, Uherský Brod, okres Uherské Hradiště
12 000 Kč/měsíc

  • Počet článků 1036
  • Celková karma 22,90
  • Průměrná čtenost 1274x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.