Předčasný konec mise Athena
Druhý pokus, podobný osud
Situace se od loňského osudu sondy Odysseus vlastně moc neliší. Stejně jako při předchozím pokusu sice sonda dokázala provést sestup a tzv. měkké přistání - nakonec se ale převrátila na bok.
Sesterská sonda Odysseus od společnosti Intuitive Machines dorazila k Měsíci v únoru 2024. Během přistání došlo k poškození jedné z přistávacích nohou. Sonda se převrátila na bok. Tato poloha omezila schopnost solárních panelů získávat dostatek slunečního světla pro nabíjení baterií. Přesto sonda pokračovala v komunikaci se Zemí. Během následujícího týdne vyfotografovala několik obrázků svého okolí a provedla několik experimentů.
Letošní mise Athena přistávala poblíž jižního pólu Měsíce, konkrétně v kráteru Mons Mouton. A tentokrát neměla takové štěstí jako její loňská předchůdkyně. Když se sonda převrátila na bok, byla totiž zároveň ve stínu. Extrémní podmínky na měsíčním povrchu přispěly k rychlému vyčerpání baterií. Bez možnosti nabíjení pomocí slunečních panelů byla mise po zhruba 12 hodinách ukončena, protože bylo vyloučeno, že by se mohla v budoucnu znovu nabít.
Přistání na Měsíci
Několik hodin před přistáním provedla sonda zážeh motoru. Tento manévr ji navedl na sestupnou dráhu. Snížila tak svou výšku ze 100 km na přibližně 10 km. Několik hodin poté pak začal oficiální přenos, během kterého řídicí středisko potvrdilo, že sonda funguje na výbornou.
Samotný sestup začal dalším zážehem motoru, který snížil rychlost o přibližně 1 800 m/s. V průběhu dalších zhruba 14 až 15 minut měla sonda přistát.
Během sestupu se přenášela do řídicího střediska telemetrická data - ale očekávalo se, že se sonda během přistání dostane do oblasti bez rádiového spojení se Zemí. V této fázi pracovala autonomně, zatímco řídicí středisko už jen očekávalo její data a diváci mohli sledovat práci střediska v přímém přenosu na youtube.
Samotné dosednutí na měsíční povrch nebylo optimální. Řídicí tým strávil dalších 20 minut analýzou dostupných informací. Zhruba čtvrt hodiny po předpokládaném přistání bylo oznámeno, že sonda rychle ztrácí energii. Komunikace ovšem stále fungovala a sonda posílala na Zemi telemetrická data - jinými slovy fungovala sice, ale ocitla se v nepříjemné situaci. V této chvíli už ale panovala obava, že se sonda mohla stejně jako její předchůdkyně převrátit na bok - ať už byl důvod nestability jakýkoliv.
Oficiální živý přenos byl krátce poté ukončen. O několik hodin později se měla konat tisková konference. Firma chtěla prověřit polohu sondy pomocí snímků okolí, které ale divákům zatím neukázala.
Oficiální prohlášení následovalo v pátek, stejně jako zveřejnění snímků, pořízených palubní kamerou sondy. Obrázky potvrdily, že se při přistání převrátila na bok. Dvě přistávací nohy nemají kontakt s měsíční půdou a je vidět, že jsou zvednuté do výšky.
Obrázek si můžete prohlédnout zde: https://static.wixstatic.com/media/6bf7a3_35806e98a6c840f192376433159c2fa9~mv2.png/v1/fill/w_1120,h_1491,al_c,q_90,usm_0.66_1.00_0.01,enc_auto/6bf7a3_35806e98a6c840f192376433159c2fa9~mv2.png
Společnost uvedla, že Athena přistála přibližně 250 metrů od plánovaného místa v oblasti Mons Mouton poblíž jižního pólu Měsíce – uvnitř kráteru. To znamená, že se jí podařilo zatím nejjižnější měsíční přistání v historii.
Tím ale dobré zprávy končí. Vzhledem k poloze ve stínu kráteru a faktu, že se jedná o oblast blízko pólu, nedostává sonda dostatek slunečního světla, takže její sluneční panely nemohou generovat energii.
Na rozdíl od mise IM-1, kdy sonda přežila několik dní i v převrácené poloze - tentokrát svou energii rychle ztratila. Extrémně nízké teploty pak sondu vyřadily z provozu. Baterie se už nenabíjí a mise tedy byla po 24 hodinách oficiálně ukončena.
V pozdějším prohlášení firma Intuitive Machines dodala, že po první misi IM-1 bylo na přistávacím modulu provedeno celkem 65 vylepšení a že ani tato mise nebyla zbytečná - a jistě přispěje k dalšímu zdokonalení budoucích sond.
Další mise, která bude mít označení IM-3, by měla mít lepší konstrukci. Dá se jen spekulovat o tom, jak se bude modul dále vyvíjet - možná ale jeho konstruktéři změní podobu sondy. Nynější tvar - podobá se vysoké krabici - v měsíčních podmínkách zjevně nepřispívá stabilnímu usazení sondy na kamenitém povrchu Měsíce.
Zdroje: www.intuitivemachines.com, Odkaz
Dana Tenzler
Mise Gaia a nové znalosti o stavu Mléčné dráhy

Mise Gaia je projekt, který vytváří velice detailní mapu naší galaxie – Mléčné dráhy. Dnes díky němu máme daleko víc znalostí o tom, jak se hvězdy v galaxii pohybují, jaké mají vlastnosti a jak se Galaxie vyvíjí. (délka 3 min.)
Dana Tenzler
Druhá Slunci nejbližší hvězda má čtyři malé planety

O existenci planet naší druhé nejbližší hvězdné sousedky se spekulovalo už od roku 2018. Původně měla mít minimálně jednu obří planetu, ukázalo se ovšem, že je situace daleko zajímavější.
Dana Tenzler
Jak by vypadala Země, kdyby se z Jupiteru stala hvězda?

Sluneční soustava má jen jednu centrální hvězdu – Slunce. Co by se však stalo, kdyby kdysi vzniklo jeho menší dvojče z planety Jupiter? Jaké by byly podmínky pro život na Zemi a jak by se nám žilo na takové planetě?
Dana Tenzler
Nové vysvětlení barvy planety Marsu

Marsu se říká také rudá planeta. Jeho zabarvení fascinuje lidstvo už po staletí. Vědci dlouho předpokládali, že Mars za svou typickou barvu vděčí hematitu, minerálu železa, který se nachází na jeho povrchu.
Dana Tenzler
Další přistání na Měsíci - Athena

Dne 26. února 2025 odstartovala mise Athena od společnosti Intuitive Machines a NASA satelit Lunar Trailblazer. Oba projekty mají zkoumat přítomnost vody na Měsíci.
Další články autora |
Válku vyřeší konec vojenské pomoci, řekl Putin Trumpovi. Probrali hokej i vztahy
Prezidenti Ruska a USA Vladimir Putin a Donald Trump v úterním telefonátu „podrobně a otevřeně“...
Bombové hrozby v Praze. Policie evakuovala tisíce lidí, odklonila dopravu
V Praze se ve čtvrtek večer uskutečnily masové evakuace kvůli nahlášeným bombám v pražské Lucerně a...
Neblokujte protiruské sankce, udeřil Rubio na Maďary. Ti rázem ustoupili
Americký ministr zahraničí Marco Rubio kontaktoval svůj maďarský protějšek Pétera Szijjárta, aby na...
Jak Trump mluví s Kremlem? Prezidenti si volají jinak než obyčejní smrtelníci
Premium Pokud si myslíte, že americký prezident náhle řekne „vytočte mi Putina“ nebo si ho dokonce sám...
Masivní hřib nad Ruskem. Ukrajinci zasáhli základnu strategických bombardérů
Saratovská oblast se v noci stala cílem ukrajinských dronů. Bezpilotní stroje údajně zasáhly i...
Rakušané rozkrývají špionáž. Bulharka obracela veřejnost na stranu Ruska
V rukou rakouských úřadů loni v prosinci skončila občanka Bulharska, která je podezřelá, že se v...
Změna času se blíží, zrušena měla být už před lety. Ale jaký by měl platit?
Na neděli 30. března 2025 si nařiďte budík na druhou hodinu ranní. Proč? Abyste si mohli poctivě...
Pojišťovny mají nově povinně informovat obmyšleného, že mu vznikl nárok
Změnu zákona, která by uložila pojišťovnám povinnost oznamovat lidem či organizacím po smrti...
Sedm aut havarovalo na D35 poblíž Olomouce. Bouralo se i kvůli mlze
Kvůli dvěma nehodám, které se odehrály jen kousek od sebe a v nichž figurovalo celkem sedm aut,...

Akční letáky
Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!
- Počet článků 1065
- Celková karma 20,48
- Průměrná čtenost 1270x