Osamělé planety objevené teleskopem Jamese Webba
Vesmírný teleskop Jamese Webba totiž nedávno objevil planety, které vznikly nezávisle na blízké hvězdě. Nacházejí se v mladé hvězdokupě NGC 1333 v souhvězdí Persea. Jde o celkem šest objektů, které jsou 5x - 10x hmotnější než Jupiter, jedná se tedy o plynné obry, planety, které nejsou podobné Zemi.
To, že ne všechny planety krouží kolem hvězd, víme už několik desetiletí. Hvězdní samotáři byli objeveni v mezihvězdném prostoru, daleko od hvězdných nebo planetárních společníků.
Vždy se ale předpokládalo, že tyto bludné planety původně skutečně k nějakému planetárnímu systému patřily - a opustily ho během vzájemného gravitačního působení s jinými planetami nebo po těsném průletu některé z blízkých hvězd.
NGC 1333
… je mlhovina, která se nachází v souhvězdí Persea. Má zdánlivou jasnost 5,60 magnitudy, úhlovou velikost přibližně 6′ × 3′ a je od nás vzdálena přibližně 1000 světelných roků. Mlhovinu objevil v roce 1855 Eduard Schönfeld.
NGC 1333 je oblastí, ve které se tvoří nové hvězdy. Hvězdy, které se tu vyskytují, jsou mladší než milion roků. Velká část jejich světla je zakryta tmavými oblaky prachu, ze kterého se formovaly. Pozorovat se ovšem dají v infračervené oblasti spektra.
Osamělé planety
Vědci hledali pomocí vesmírného teleskopu Jamese Webba lehké objekty - trpasličí hvězdy. Mezi detekovanými nebeskými tělesy byly ovšem nejen trpasličí hvězdy: ukázalo se, že se jedná také o šest zvláště lehkých objektů - planet s pěti až desetinásobnou hmotností Jupiteru.
Ukazuje se tedy, že se planety mohou tvořit dvěma různými způsoby. Známe už tvorbu planet v disku plynu a prachu kolem mladé hvězdy. Další způsob tvorby (minimálně obřích plynných obrů typu Jupiteru) je podobný tvorbě samotných hvězd - díky kolapsu materiálu v původním oblaku plynu a prachu.
Vědci dokonce usoudili, že zhruba desetina objektů v NGC 1333 není mladou hvězdou, ale hodně hmotnou planetou.
Obří planeta s vlastní soustavou měsíců
Podobnost s Jupiterem je opravdu zajímavá. Nejlehčí z nalezených planet je totiž dokonce obklopena diskem plynu a prachu. Mohou se pak kolem ní formovat menší objekty, podobné měsícům Jupiteru. Ten kromě spousty malých (a nejspíše gravitací planety jen zachycených objektů) obklopují hned čtyři větší měsíce - Io, Europa, Ganymed a Callisto.
Obrázek: Ilustrace, pohled z exoměsíce na Exojupiter. Zdroj: D. Tenzler
Disk plynu a prachu, který obklopuje vzdálenou planetu v NGC 1333, by se tedy mohl jednoho dne proměnit v několik větších měsíců, které ji obíhají podobně jako obíhají měsíce Jupiter.
Další výzkum se má věnovat zkoumání chemického složení mladých vzdálených planet a jejich měsíců. Vědci doufají, že se jim podaří vyjasnit, jak přesně vznikají tyto planety a jak se formují jejich souputníci.
Teleskop Jamese Webba může mít citlivost, která odpovídá (v této vzdálenosti) vesmírnému objektu s hmotností 1 Jupitera. Je tu tedy naděje na nové zajímavé a vzrušující objevy.
Zdroj: DOI: 10.48550/arxiv.2408.12639, NASA
Dana Tenzler
Vliv Marsu na naši planetu
Vědci prozkoumali vzorky materiálů, které pocházejí z hlubokomořských vrtů. Mohli tak prokázat dlouhodobé změny, ke kterým dochází na Zemi - díky vlivu Marsu. (délka blogu 4 min.)
Dana Tenzler
Kolem jedné z našich nejbližších hvězd obíhá planeta typu Země
Je sice menší než naše vlastní planeta a také její centrální hvězda je jiného typu než Slunce, přesto je tento objev velice zajímavý. (délka blogu 3 min.)
Dana Tenzler
Nový měsíc Země - návštěva z kosmu
Od včerejšího dne má Země nového souputníka. Bude naši planetu provázet celé dva měsíce. Náš nový měsíc je ale o hodně menší než ten, který vidíte na nebi. (délka blogu 3 min.)
Dana Tenzler
V Botswaně byl objeven diamant století
Stává se druhým největším surovým diamantem, který byl kdy objeven na naší planetě. Jakou roli přitom hrálo rentgenové záření? (délka blogu 4 min.)
Dana Tenzler
Umělé diamanty - vyrobené při normálním tlaku
Podařilo se vyrobit umělé diamanty, které ke svému vzniku nepotřebovaly extrémní podmínky. Diamanty, které vznikají při vysoké teplotě - a normálním tlaku. (délka blogu 3 min.)
Další články autora |
Barbaři na hranicích. Fotky od Hamásu zahanbily západní média
Seriál Pokud vás už válka na Blízkém východě unavuje, podívejte se na fotky ze 7. října loňského roku. Ty...
K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie
Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem....
Obsese zbraněmi, morbidní porno a stres. Vrah z fakulty střílel už na střední
Premium Čtyřiadvacetiletý muž ze středostavovské rodiny bez ekonomických problémů a se slibně rozběhlou...
Malý Vilík prohrál svůj boj s rakovinou. Sbírka pomohla rodině strávit čas spolu
Rodiče malého Vilíka na stránce Donio v červenci vybírali peníze, díky kterým se mohli plně věnovat...
Za zpackanou digitalizaci mimořádné odměny. Bral je i obviněný z Dozimetru
Premium Ministerstvo pro místní rozvoj zaplatilo za digitalizaci stavebního řízení k 9. září letošního roku...
Střelce musíme poznat dopředu, říká bývalý šéf pražské pobočky FBI
Premium To je takovej ten typ chlapa, kterému dáte batoh a on s ním dvakrát oběhne zeměkouli a ani se...
Peníze z dohod unikají jinde, než se čekalo. Ministerstvo zváží změny
Premium Odhadem o dvě miliardy ročně přichází státní rozpočet kvůli souběhu pracovního poměru a dohody...
ANALÝZA: Pozor, Harrisová začala mluvit. Jenže tím jen nahrála Trumpovi
Premium Kdyby vnímali, co slyší, dozvěděli by se Američané od Kamaly Harrisové v posledním televizním...
Jak dostat zvěřinu na talíře. Státu se do velké propagace masa nechce
Lidé se obávají konzumace zvěřiny. Podle obchodníků je to přitom kvalitní a zdravé maso, které...
- Počet článků 1017
- Celková karma 21,53
- Průměrná čtenost 1277x