Osamělé planety objevené teleskopem Jamese Webba
Vesmírný teleskop Jamese Webba totiž nedávno objevil planety, které vznikly nezávisle na blízké hvězdě. Nacházejí se v mladé hvězdokupě NGC 1333 v souhvězdí Persea. Jde o celkem šest objektů, které jsou 5x - 10x hmotnější než Jupiter, jedná se tedy o plynné obry, planety, které nejsou podobné Zemi.
To, že ne všechny planety krouží kolem hvězd, víme už několik desetiletí. Hvězdní samotáři byli objeveni v mezihvězdném prostoru, daleko od hvězdných nebo planetárních společníků.
Vždy se ale předpokládalo, že tyto bludné planety původně skutečně k nějakému planetárnímu systému patřily - a opustily ho během vzájemného gravitačního působení s jinými planetami nebo po těsném průletu některé z blízkých hvězd.
NGC 1333
… je mlhovina, která se nachází v souhvězdí Persea. Má zdánlivou jasnost 5,60 magnitudy, úhlovou velikost přibližně 6′ × 3′ a je od nás vzdálena přibližně 1000 světelných roků. Mlhovinu objevil v roce 1855 Eduard Schönfeld.
NGC 1333 je oblastí, ve které se tvoří nové hvězdy. Hvězdy, které se tu vyskytují, jsou mladší než milion roků. Velká část jejich světla je zakryta tmavými oblaky prachu, ze kterého se formovaly. Pozorovat se ovšem dají v infračervené oblasti spektra.
Osamělé planety
Vědci hledali pomocí vesmírného teleskopu Jamese Webba lehké objekty - trpasličí hvězdy. Mezi detekovanými nebeskými tělesy byly ovšem nejen trpasličí hvězdy: ukázalo se, že se jedná také o šest zvláště lehkých objektů - planet s pěti až desetinásobnou hmotností Jupiteru.
Ukazuje se tedy, že se planety mohou tvořit dvěma různými způsoby. Známe už tvorbu planet v disku plynu a prachu kolem mladé hvězdy. Další způsob tvorby (minimálně obřích plynných obrů typu Jupiteru) je podobný tvorbě samotných hvězd - díky kolapsu materiálu v původním oblaku plynu a prachu.
Vědci dokonce usoudili, že zhruba desetina objektů v NGC 1333 není mladou hvězdou, ale hodně hmotnou planetou.
Obří planeta s vlastní soustavou měsíců
Podobnost s Jupiterem je opravdu zajímavá. Nejlehčí z nalezených planet je totiž dokonce obklopena diskem plynu a prachu. Mohou se pak kolem ní formovat menší objekty, podobné měsícům Jupiteru. Ten kromě spousty malých (a nejspíše gravitací planety jen zachycených objektů) obklopují hned čtyři větší měsíce - Io, Europa, Ganymed a Callisto.
Obrázek: Ilustrace, pohled z exoměsíce na Exojupiter. Zdroj: D. Tenzler
Disk plynu a prachu, který obklopuje vzdálenou planetu v NGC 1333, by se tedy mohl jednoho dne proměnit v několik větších měsíců, které ji obíhají podobně jako obíhají měsíce Jupiter.
Další výzkum se má věnovat zkoumání chemického složení mladých vzdálených planet a jejich měsíců. Vědci doufají, že se jim podaří vyjasnit, jak přesně vznikají tyto planety a jak se formují jejich souputníci.
Teleskop Jamese Webba může mít citlivost, která odpovídá (v této vzdálenosti) vesmírnému objektu s hmotností 1 Jupitera. Je tu tedy naděje na nové zajímavé a vzrušující objevy.
Zdroj: DOI: 10.48550/arxiv.2408.12639, NASA
Dana Tenzler
Mise Gaia a nové znalosti o stavu Mléčné dráhy

Mise Gaia je projekt, který vytváří velice detailní mapu naší galaxie – Mléčné dráhy. Dnes díky němu máme daleko víc znalostí o tom, jak se hvězdy v galaxii pohybují, jaké mají vlastnosti a jak se Galaxie vyvíjí. (délka 3 min.)
Dana Tenzler
Druhá Slunci nejbližší hvězda má čtyři malé planety

O existenci planet naší druhé nejbližší hvězdné sousedky se spekulovalo už od roku 2018. Původně měla mít minimálně jednu obří planetu, ukázalo se ovšem, že je situace daleko zajímavější.
Dana Tenzler
Jak by vypadala Země, kdyby se z Jupiteru stala hvězda?

Sluneční soustava má jen jednu centrální hvězdu – Slunce. Co by se však stalo, kdyby kdysi vzniklo jeho menší dvojče z planety Jupiter? Jaké by byly podmínky pro život na Zemi a jak by se nám žilo na takové planetě?
Dana Tenzler
Nové vysvětlení barvy planety Marsu

Marsu se říká také rudá planeta. Jeho zabarvení fascinuje lidstvo už po staletí. Vědci dlouho předpokládali, že Mars za svou typickou barvu vděčí hematitu, minerálu železa, který se nachází na jeho povrchu.
Dana Tenzler
Předčasný konec mise Athena

Ve čtvrtek se společnost Intuitive Machines se svým modulem Athena pokusila o druhé přistání na Měsíci. Bohužel bylo úspěšné jen částečně a mise byla dokonce předčasně ukončena. Co se vlastně stalo? (délka blogu 2 min.)
Další články autora |
Válku vyřeší konec vojenské pomoci, řekl Putin Trumpovi. Probrali hokej i vztahy
Prezidenti Ruska a USA Vladimir Putin a Donald Trump v úterním telefonátu „podrobně a otevřeně“...
Bombové hrozby v Praze. Policie evakuovala tisíce lidí, odklonila dopravu
V Praze se ve čtvrtek večer uskutečnily masové evakuace kvůli nahlášeným bombám v pražské Lucerně a...
Masivní hřib nad Ruskem. Ukrajinci zasáhli základnu strategických bombardérů
Saratovská oblast se v noci stala cílem ukrajinských dronů. Bezpilotní stroje údajně zasáhly i...
Neblokujte protiruské sankce, udeřil Rubio na Maďary. Ti rázem ustoupili
Americký ministr zahraničí Marco Rubio kontaktoval svůj maďarský protějšek Pétera Szijjárta, aby na...
Daňové přiznání za rok 2024: využijte formuláře pro internetové podání
Jako každý rok i letos musí mnoho podnikatelů, drobných živnostníků i další osoby samostatně...
Smrt v autě rozdrceném o tahač s tankem. Litevský řidič kamionu dostal rok a půl
Osmnáct měsíců za mřížemi by měl podle Okresního soudu v Karviné strávit Laisvunas Valinčius z...
Hybridi u nás v lesích nežijí. Divoké psy vlci zabíjejí, říká zoolog
Premium Ve střední Evropě včetně Česka žijí tisíce vlků. Není důvod k panice, říká v rozhovoru pro MF DNES...
Dělal vše, aby se na to nepřišlo, řekl soud. Potvrdil trest pro exšéfa pojišťovny
Pražský vrchní soud v pondělí zamítl odvolání bývalého ředitele pobočky Zdravotní pojišťovny...
Na záchranu Madlenky se mobilizují kraje. Kam jít darovat kostní dřeň
Je to boj s časem. Na záchranu dvouleté holčičky Madlenky, jejíž osud dojal tisíce Čechů, zbývají...
- Počet článků 1065
- Celková karma 20,77
- Průměrná čtenost 1270x