Objev exoměsíců u bludných planet

Bludné planety jsou vesmírná tělesa, která opustila svou planetární soustavu a plují nyní mezihvězdným prostorem. Dalo by se zjistit, jestli si mohly uchovat svoje měsíce? (délka blogu 3 min.)

Bludné planety

Tzv. bludné nebo také volně putující planety jsou planetární objekty, které nejsou gravitačně vázány k žádné hvězdě. Jejich zvláštní dráha je často výsledkem gravitačních hrátek v mladých planetárních systémech, ze kterých byly kdysi vyvrženy. I přesto si mohly zachovat gravitační vazbu se svými měsíci, tedy exoměsíci, které kolem nich obíhají, říká teorie.

Exoměsíce

Studium takových měsíců není samoúčelné. Na příkladu některých měsíců v naší vlastní soustavě tušíme, že si mohou díky slapovému ohřevu udržovat kapalnou vodu i bez dostatečného ohřevu slunečním zářením, což rozšiřuje možnosti hledání života mimo Sluneční soustavu. Můžeme jen spekulovat, jak by se vyvíjel život například v oceánu na měsíci bludné planety - tato představa je ale fascinující.

Detekce podobných exoměsíců bude ovšem skutečnou výzvou. Vždyť i samy volně putující planety jsou velmi obtížně pozorovatelné.

Naštěstí mají vědci plán, jak hádanku měsíců u bludných planet rozluštit. Použijí mikročočkovou metodu, která využívá gravitační čočku k zesílení světla vzdálených hvězd. Gravitační mikročočky vznikají, když planeta nebo její měsíc projde před vzdálenou hvězdou a dočasně zesílí její světlo díky gravitačnímu ohybu světelných paprsků. Jev má samozřejmě značná omezení. Nemůžeme si například vybrat, který objekt budeme pozorovat - celá věc je spíš dílo náhody. Zesílení světelného signálu také trvá poměrně krátce, často je kratší než jeden den.

Ilustrace: Zdroj: D. Tenzler

Mikročočková metoda je ovšem také velmi citlivá na slabé gravitační efekty, které mohou exoměsíce způsobovat, takže je velmi pravděpodobné, že je vesmírné dalekohledy s vysokým rozlišením a pravidelným snímáním oblohy mohou zachytit.

Vesmírné mikročočky pozorované CSST a Roman Space Telescope

Čínský vesmírný dalekohled CSST (Chinese Space Station Telescope) a americký Nancy Grace Roman Space Telescope jsou nejvhodnějšími chystanými přístroji, které se budou jednoho dne používat pro budoucí mikročočkové průzkumy.

CSST je plánovaný jako 2 metrový dalekohled na nízké oběžné dráze Země, vybavený širokoúhlou kamerou s vysokým rozlišením. Bude schopen detekovat ultrakrátké mikročočkové události způsobené objekty s poměrně nízkou hmotností.

Simulace, které byly provedeny autory projektu, naznačují, že CSST může dokonce detekovat exoměsíce o hmotnosti Země obíhající kolem planet typu Neptunu. Měl by také umět zachytit menší měsíce s hmotností srovnatelnou s naším vlastním Měsícem kolem planet o hmotnosti Země. A to ještě není všechno. Roman Space Telescope má mít dokonce ještě větší citlivost.

Prozatímní výsledky simulací

Pro počítačové simulace byly použity modely světelných křivek s binární čočkou (planeta + měsíc), které byly porovnávány s modely jednoduché čočky (pouze planeta). Detekce exoměsíce je považována za úspěšnou, pokud rozdíl v kvalitě údajů přesáhne určitou úroveň.

Vědci vyzkoušeli různé varianty. Parametry simulací zahrnovaly různé hmotnostní poměry měsíce k planetě a jejich vzájemnou vzdálenost. Byly zkoumány hvězdy jak typu G2V (podobné Slunci), tak M0V (ranní M-trpaslíci).

Výsledky jsou optimistické. Zdá se, že jak CSST tak i Roman budou schopny detekovat exoměsíce s různými parametry, přičemž Roman má výrazně lepší schopnost detekce u slabších a menších zdrojových hvězd. Nejzajímavější pro hledání života ve vesmíru je jistě fakt, že parametry některých detekovatelných měsíců mohou dovolit vznik života. Takové měsíce budou podléhat gravitačním vlivům planety a budou zažívat jev, kterému se říká slapový ohřev.

Nakonec bude nová metoda použita nejen k potvrzení existence exoměsíců kolem bludných planet - ale také k detailnímu průzkumu jejich vlastností a možných podmínek pro život.

Výsledků výzkumu se můžeme dočkat už v příštím desetiletí. Můžeme se tedy těšit na nové objevy a už dnes si představovat, jak by asi vypadal život na měsíci bludné planety. Omezí se na podzemní oceány nebo se může dokonce nacházet i na povrchu? Život, který by nebyl odkázán na teplo blízké hvězdy, by se nakonec mohl ukázat jako nejstabilnější vesmírná forma života.

Zdroj: Odkaz


Autor: Dana Tenzler | pondělí 26.5.2025 8:00 | karma článku: 14,30 | přečteno: 275x

Další články autora

Dana Tenzler

Chemie v kuchyni - proč želíruje zmrazený žloutek?

Proč se dá zmrazit syrový vaječný bílek, ze žloutku se ale během zmrazení stává gumová hmota? Jak tomu zabránit? Další blog o chemii ... v kuchyni. (délka blogu 3 min.)

16.6.2025 v 8:00 | Karma: 14,16 | Přečteno: 424x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Kolský superhluboký vrt

Pro někoho je to velkolepý vědecký projekt, pro jiného je to místo, odkud se ozývají nářky hříšníků a kde se skrývá brána do pekla. Historie Kolského vrtu. (délka blogu 3 min.)

12.6.2025 v 8:00 | Karma: 28,40 | Přečteno: 480x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Může být v oblacích Venuše život?

Může na Venuši existovat primitivní mikrobiální život? Takový exotický život by se mohl nacházet například ve vrstvě oblaků vysoko nad povrchem planety. (délka blogu 3 min.)

9.6.2025 v 8:00 | Karma: 17,59 | Přečteno: 332x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Jak život přetváří planetu? A co hledat na cizích vzdálených světech?

Jak poznat na cizí planetě, že na ní kdysi existoval život, podobný tomu našemu? Jaké stopy po sobě zanechal pradávný život na Zemi? Paradoxně je najdeme právě tam, kde je člověk nečeká - v neživé přírodě.

5.6.2025 v 8:00 | Karma: 16,86 | Přečteno: 165x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Divoká minulost systému Kepler-221

Planetární systémy se zdají být na první pohled stabilní a neměnné. Jejich minulost ale může být zajímavá a někdy i dost pohnutá. (délka blogu 3 min.)

2.6.2025 v 8:00 | Karma: 15,14 | Přečteno: 183x | Diskuse | Videoblogy

Nejčtenější

Chlípní rudoarmějci na lovu. Slavný fotograf nafotil tutlanou sexualitu v SSSR

11. června 2025

Seriál Jen rok po Stalinově smrti dorazil do Sovětského svazu Henri Cartier-Bresson. Slavný francouzský...

Poslala manželce zprávu, že jsme milenci. Sekal jsem ji do hlavy, vypověděl primář

16. června 2025,  aktualizováno  11:52

Šokující detaily mimořádně brutální vraždy dnes zaznívají u Krajského soudu v Plzni, kde stanul...

V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu

12. června 2025  10:55,  aktualizováno  16:42

Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo...

Rudé prádlo a finta se třpytkami. Strip klub v Charkově nabízí show i útěchu

15. června 2025  20:19

Když si dvacetiletá Lisa na svou směnu ve striptýzovém klubu v ukrajinském Charkově obouvá boty na...

Sláva v Přešticích. Na svatbu komtesy z rodu Černínů přijel i belgický král

15. června 2025  14:24

Své ano si v Kostele Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích řekli v sobotu v poledne osmadvacetiletá...

Sněmovna jedná o nedůvěře vládě. STAN Fialu nepodrazí, slibují do jednoho

17. června 2025

V úterý dopoledne začne ve Sněmovně dlouho očekávaná schůze k opozičnímu návrhu na vyslovení...

Ulice neopravíme, platíme školníka. Obcím hrozí škrty, zaměstnanci škol musejí zůstat

17. června 2025

Premium O tom, jestli budou kuchařky, školníky nebo uklízečky na školách platit obce, budou rozhodovat...

Plán na novou krajinu po těžbě je hotov. Na severu Čech vznikne přírodní jezero

17. června 2025

Doba uhelná v Česku definitivně končí a nejvíc je to znát na severu Čech. Revitalizace lokality po...

Raketový lockdown. Izraelci žijí jako za covidu, život riskují i nákupem potravin

17. června 2025

Premium Od naší spolupracovnice v Izraeli Sirény, výbuchy, zkáza – válka s Íránem změnila v Izraeli každodennost v boj o přežití. Izraelci se...

Dětský opalovací krém v tyčince? Přírodní, šetrný a super praktický
Dětský opalovací krém v tyčince? Přírodní, šetrný a super praktický

Když se děti chystají na sluníčko, potřebují víc než jen kšiltovku a dostatek vody. Kvalitní opalovací krém je zkrátka základ. Hledali jsme takový,...

  • Počet článků 1089
  • Celková karma 18,23
  • Průměrná čtenost 1262x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům. 
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.