Nová metoda hledání diamantů
Nejcennější drahokamy
Cenu zlatých mincí nebo drahých kovů ovlivňuje hmotnost a podíl drahého kovu. Ocenit drahokam je ovšem daleko složitější. Záleží na stavu konkrétního kamene. Vliv mají barva, brus, čistota a hmotnost, která se měří karáty - ale také vzácnost daného minerálu.
Na pomyslné čtvrté příčce žebříčku nejcennějších drahokamů se nacházejí rubíny. Rubín je drahokam, který se vytvořil z korundu, druhého nejtvrdšího minerálu ve známém Mohsově systému tvrdosti. Hodnota rubínu záleží na sytosti jeho barvy a na rovnoměrnosti zabarvení. Vyhledávané jsou zejména rubíny červené s namodralým nádechem. Vysoce kvalitní rubíny většinou pocházejí z Asie a z východní Afriky.
Třetím nejcennějším drahokamem je smaragd. To je zelený kámen, který tvoří minerál beryl. V minulosti se smaragd říkalo všem zeleným drahokamům. Dnes umíme určit jejich chemické složení a smaragdem se smí nazývat právě jen beryly. Nejdražší smaragdy se těží v Kolumbii, Brazílii a na Uralu.
K nejcennějším drahokamům patří i safír. I on je tvořen korundem. Většina nalezených safírů má modrou barvu, ale existují i jinak barevné nebo i bezbarvé kameny. Za obzvlášť cenné jsou považovány růžový až oranžový safír typu Padparadscha a hvězdicové safíry, ve kterých se díky příměsím objevuje šesticípá hvězda.
Diamant čtveřici nejcennějších drahokamů uzavírá. Diamanty jsou nejtvrdšími drahokamy na světě a používají se mimo jiné k broušení jiných kamenů. Diamanty se skládají z čistého uhlíku a vznikají při vysokých teplotách a vysokém tlaku uvnitř Země.
Obrázek: Ilustrace, zdroj D. Tenzler
Jak nalézt diamanty?
Na povrchu zemské kůry jsou obzvláště vzácné. Musí se totiž nejprve dostat z hlubin Země na povrch - a nesmí se přitom zničit, což je (s přihlédnutím k jejich chemickému složení) hodně komplikované.
Hornina, která obsahuje diamanty, se nachází ve vrchních částech pláště Země, tedy v hloubce až několik set kilometrů. Materiál, který se tu nachází může ovšem díky konvekci horkého materiálu někdy postupně vystoupat až k samotnému povrchu Země. Ideální je rychlý výstup materiálu k povrchu, při kterém se diamanty nepoškodí nebo nezničí.
Někdy se ale stává, že se materiál, obsahující diamanty, průběžně ochlazuje a uvízne pak v určité hloubce. To má na diamanty destruktivní vliv.
Kimberlit… je modrozelená až černá hornina magmatického původu obsahující olivín a flogopit, případně další minerály. Složení kimberlitu tedy logicky odpovídá jeho oblasti původu, hornímu plášti naší planety. Hustota se pohybuje od 3,3 do 5,7 g/cm³. |
Hledači diamantů vědí, že se tyto drahé kameny nacházejí v místech, kde se zároveň vyskytuje namodralá až černá magmatická hornina kimberlit. V praxi se jedná o velmi staré kontinentální oblasti, které zůstaly během posledních miliard roků prakticky beze změn. Velká naleziště se nacházejí v Kanadě, Jižní Americe, střední a jižní Africe, Austrálii a na Sibiři.
Prvním krokem hledání diamantů je tedy nález kimberlitu. Dále se geologové spoléhají na nálezy takových minerálů jako klinopyroxen a granát, které by se měly v kimberlitu vyskytovat, aby byla větší šance objevit v něm diamanty. Ale ani tato metoda není úplně spolehlivá.
Nová metoda
Kimberlit obsahuje mimo jiné také minerál, kterému se říká olivín. A právě on je hlavním aktérem při novém postupu vyhledávání vhodných diamantových nalezišť.
Olivíny jsou na naší planetě nejběžnější silikáty a horninotvorné minerály. Tvoří hlavní složku svrchního pláště, kde je poměr hořčíku a železa v olivínu přibližně 9:1. Olivíny vznikají ve vyvřelých horninách, ale nacházejí se také třeba ve skupině kamenno-železných meteoritů. Ty se jmenují pallasity (možná si vzpomenete na jeden ze starších blogů, který se jim věnoval). Krystaly olivínu jsou v takových meteoritech uloženy v niklově-železné kovové matrici.
Olivíny mohou obsahovat různé poměry prvků hořčíku a železa. A právě tento poměr, jak se zdá, prozrazuje také možnost objevu diamantů. Ve vzorcích hornin, ve kterých je olivín velmi bohatý na železo, se většinou nenacházejí vůbec žádné diamanty nebo je jich jen velice málo. Pokud ale vzorky obsahují vysoký podíl hořčíku, dá se v hornině najít větší množství diamantů.
Obrázek: Ilustrace, neopracované diamanty. Zdroj: D. Tenzler
Proč sousedí diamanty s olivínem s vysokým podílem hořčíku
V nitru Země probíhá mimo jiné tavení horniny horkými tekutými materiály, které stoupají směrem od jádra k povrchu naší planety. Přitom probíhají v materiálu různé změny. Minerály tu například reagují s taveninou za vzniku jiných minerálů.
Olivín, který je bohatší na železo, se vyskytuje všude tam, kde takový proces proběhl - tedy tam, kde se působením horké tekuté složky podzemní hornina přepracovala. To je jen logické - jádro naší planety je tvořeno kovy jako železo a nikl. Materiál, který je blíže jádru je tedy horký a obsahuje více železa než vyšší vrstvy. Diamanty, které se nacházely v této přeměněné hornině, byly zničeny.
Pokud ovšem do vyšší horninové vrstvy nepronikne žádná tavenina nebo jen malé množství, obsahuje tamní olivín málo železa a naopak se v něm dá nalézt větší podíl hořčíku. Diamanty, které se tu vytvořily, nejsou ohroženy.
Zdá se tedy, že se dá přítomnost diamantů v kimberlitu předpovědět pomocí analýzy jedné z jeho složek - olivínu. Metoda už se dokonce začala uplatňovat i v praxi.
Zdroj: doi: 10.1038/s41467-023-42888-x
Dana Tenzler
Změna klimatu na Marsu
Planeta Mars, podobně jako je tomu na Zemi, prodělávala v průběhu minulých miliard roků značné změny klimatu. Díky automatickým sondám, které pracují u naší sousední planety, víme, že probíhají i dnes. (délka blogu 3 min.)
Dana Tenzler
Vliv Marsu na naši planetu
Vědci prozkoumali vzorky materiálů, které pocházejí z hlubokomořských vrtů. Mohli tak prokázat dlouhodobé změny, ke kterým dochází na Zemi - díky vlivu Marsu. (délka blogu 4 min.)
Dana Tenzler
Kolem jedné z našich nejbližších hvězd obíhá planeta typu Země
Je sice menší než naše vlastní planeta a také její centrální hvězda je jiného typu než Slunce, přesto je tento objev velice zajímavý. (délka blogu 3 min.)
Dana Tenzler
Nový měsíc Země - návštěva z kosmu
Od včerejšího dne má Země nového souputníka. Bude naši planetu provázet celé dva měsíce. Náš nový měsíc je ale o hodně menší než ten, který vidíte na nebi. (délka blogu 3 min.)
Dana Tenzler
V Botswaně byl objeven diamant století
Stává se druhým největším surovým diamantem, který byl kdy objeven na naší planetě. Jakou roli přitom hrálo rentgenové záření? (délka blogu 4 min.)
Další články autora |
K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie
Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem....
Pavel ve volební kampani porušil pravidla, zjistila kontrola. Trestu unikne
Premium Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí (ÚDHPSH) nedávno zveřejnil...
Matka žáka přišla do školy na schůzku, na chodbě vlepila učitelce facku
Napadení učitelky základní školy ve Zlíně matkou jednoho z žáků řešili městští policisté. Žena,...
Zemřel český raper Pavel Protiva. Bylo mu sedmadvacet let
V sedmadvaceti letech zemřel raper Pavel Protiva, informovalo hudební vydavatelství Blakkwood, pro...
Šestnáct mrtvých, tornáda a miliony bez proudu. Milton se prohnal Floridou
Americký stát Florida se vzpamatovává z úderu silného hurikánu Milton, který způsobil rekordní...
Jak poznat, že máte před sebou manipulátora, a nestát se jeho loutkou
Někteří lidé mají potřebu s druhými manipulovat a používají k tomu nejrůznější taktiky. Kdo nechce...
Obchodníci tlačí na ceny krevet. Často nepokryjeme ani náklady, trápí farmáře
Tlak na co nejnižší ceny při nákupu krevet tlačí drobné chovatele v jihovýchodní Asii na hranu...
Padající mrakodrapy, vybuchující vlaky. Loňský útok Hamásu měl být ničivější
Premium Palestinské hnutí Hamás plánovalo mnohem rozsáhlejší útok, než jaký uskutečnilo loni 7. října....
Nemocí od klíšťat přibývá. Očkovaných je přesto málo, přitom jde o život
Premium Lidí nakažených nemocemi od klíšťat je letos nebývale mnoho. Do konce září podle nejnovějších čísel...
Akční letáky
Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!
- Počet článků 1018
- Celková karma 21,34
- Průměrná čtenost 1277x