Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nová metoda hledání diamantů

Diamanty patří k těm nejcennějším drahokamům. Moderní metoda pomáhá odhalit jejich další naleziště. (délka blogu 4 min.)

Nejcennější drahokamy

Cenu zlatých mincí nebo drahých kovů ovlivňuje hmotnost a podíl drahého kovu. Ocenit drahokam je ovšem daleko složitější. Záleží na stavu konkrétního kamene. Vliv mají barva, brus, čistota a hmotnost, která se měří karáty - ale také vzácnost daného minerálu.

Na pomyslné čtvrté příčce žebříčku nejcennějších drahokamů se nacházejí rubíny. Rubín je drahokam, který se vytvořil z korundu, druhého nejtvrdšího minerálu ve známém Mohsově systému tvrdosti. Hodnota rubínu záleží na sytosti jeho barvy a na rovnoměrnosti zabarvení. Vyhledávané jsou zejména rubíny červené s namodralým nádechem. Vysoce kvalitní rubíny většinou pocházejí z Asie a z východní Afriky.

Třetím nejcennějším drahokamem je smaragd. To je zelený kámen, který tvoří minerál beryl. V minulosti se smaragd říkalo všem zeleným drahokamům. Dnes umíme určit jejich chemické složení a smaragdem se smí nazývat právě jen beryly. Nejdražší smaragdy se těží v Kolumbii, Brazílii a na Uralu.

K nejcennějším drahokamům patří i safír. I on je tvořen korundem. Většina nalezených safírů má modrou barvu, ale existují i ​​jinak barevné nebo i bezbarvé kameny. Za obzvlášť cenné jsou považovány růžový až oranžový safír typu Padparadscha a hvězdicové safíry, ve kterých se díky příměsím objevuje šesticípá hvězda.

Diamant čtveřici nejcennějších drahokamů uzavírá. Diamanty jsou nejtvrdšími drahokamy na světě a používají se mimo jiné k broušení jiných kamenů. Diamanty se skládají z čistého uhlíku a vznikají při vysokých teplotách a vysokém tlaku uvnitř Země.

Obrázek: Ilustrace, zdroj D. Tenzler

Jak nalézt diamanty?

Na povrchu zemské kůry jsou obzvláště vzácné. Musí se totiž nejprve dostat z hlubin Země na povrch - a nesmí se přitom zničit, což je (s přihlédnutím k jejich chemickému složení) hodně komplikované.

Hornina, která obsahuje diamanty, se nachází ve vrchních částech pláště Země, tedy v hloubce až několik set kilometrů. Materiál, který se tu nachází může ovšem díky konvekci horkého materiálu někdy postupně vystoupat až k samotnému povrchu Země. Ideální je rychlý výstup materiálu k povrchu, při kterém se diamanty nepoškodí nebo nezničí.

Někdy se ale stává, že se materiál, obsahující diamanty, průběžně ochlazuje a uvízne pak v určité hloubce. To má na diamanty destruktivní vliv.

Kimberlit

… je modrozelená až černá hornina magmatického původu obsahující olivín a flogopit, případně další minerály. Složení kimberlitu tedy logicky odpovídá jeho oblasti původu, hornímu plášti naší planety. Hustota se pohybuje od 3,3 do 5,7 g/cm³.

Hledači diamantů vědí, že se tyto drahé kameny nacházejí v místech, kde se zároveň vyskytuje namodralá až černá magmatická hornina kimberlit. V praxi se jedná o velmi staré kontinentální oblasti, které zůstaly během posledních miliard roků prakticky beze změn. Velká naleziště se nacházejí v Kanadě, Jižní Americe, střední a jižní Africe, Austrálii a na Sibiři.

Prvním krokem hledání diamantů je tedy nález kimberlitu. Dále se geologové spoléhají na nálezy takových minerálů jako klinopyroxen a granát, které by se měly v kimberlitu vyskytovat, aby byla větší šance objevit v něm diamanty. Ale ani tato metoda není úplně spolehlivá.

Nová metoda

Kimberlit obsahuje mimo jiné také minerál, kterému se říká olivín. A právě on je hlavním aktérem při novém postupu vyhledávání vhodných diamantových nalezišť.

Olivíny jsou na naší planetě nejběžnější silikáty a horninotvorné minerály. Tvoří hlavní složku svrchního pláště, kde je poměr hořčíku a železa v olivínu přibližně 9:1. Olivíny vznikají ve vyvřelých horninách, ale nacházejí se také třeba ve skupině kamenno-železných meteoritů. Ty se jmenují pallasity (možná si vzpomenete na jeden ze starších blogů, který se jim věnoval). Krystaly olivínu jsou v takových meteoritech uloženy v niklově-železné kovové matrici.

Olivíny mohou obsahovat různé poměry prvků hořčíku a železa. A právě tento poměr, jak se zdá, prozrazuje také možnost objevu diamantů. Ve vzorcích hornin, ve kterých je olivín velmi bohatý na železo, se většinou nenacházejí vůbec žádné diamanty nebo je jich jen velice málo. Pokud ale vzorky obsahují vysoký podíl hořčíku, dá se v hornině najít větší množství diamantů.

Obrázek: Ilustrace, neopracované diamanty. Zdroj: D. Tenzler

Proč sousedí diamanty s olivínem s vysokým podílem hořčíku

V nitru Země probíhá mimo jiné tavení horniny horkými tekutými materiály, které stoupají směrem od jádra k povrchu naší planety. Přitom probíhají v materiálu různé změny. Minerály tu například reagují s taveninou za vzniku jiných minerálů.

Olivín, který je bohatší na železo, se vyskytuje všude tam, kde takový proces proběhl - tedy tam, kde se působením horké tekuté složky podzemní hornina přepracovala. To je jen logické - jádro naší planety je tvořeno kovy jako železo a nikl. Materiál, který je blíže jádru je tedy horký a obsahuje více železa než vyšší vrstvy. Diamanty, které se nacházely v této přeměněné hornině, byly zničeny.

Pokud ovšem do vyšší horninové vrstvy nepronikne žádná tavenina nebo jen malé množství, obsahuje tamní olivín málo železa a naopak se v něm dá nalézt větší podíl hořčíku. Diamanty, které se tu vytvořily, nejsou ohroženy.

Zdá se tedy, že se dá přítomnost diamantů v kimberlitu předpovědět pomocí analýzy jedné z jeho složek - olivínu. Metoda už se dokonce začala uplatňovat i v praxi.

Zdroj: doi: 10.1038/s41467-023-42888-x

Autor: Dana Tenzler | čtvrtek 12.9.2024 8:00 | karma článku: 20,06 | přečteno: 305x

Další články autora

Dana Tenzler

Vznik Merkuru

Merkur je nejmenší a Slunci nejbližší planeta. Má neobvyklé složení – od ostatních planet se její nitro trochu liší. Nová teorie jeho vzniku je založena na počítačových simulacích.

27.3.2025 v 8:00 | Karma: 21,57 | Přečteno: 278x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Mise Gaia a nové znalosti o stavu Mléčné dráhy

Mise Gaia je projekt, který vytváří velice detailní mapu naší galaxie – Mléčné dráhy. Dnes díky němu máme daleko víc znalostí o tom, jak se hvězdy v galaxii pohybují, jaké mají vlastnosti a jak se Galaxie vyvíjí. (délka 3 min.)

24.3.2025 v 8:00 | Karma: 20,30 | Přečteno: 257x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Druhá Slunci nejbližší hvězda má čtyři malé planety

O existenci planet naší druhé nejbližší hvězdné sousedky se spekulovalo už od roku 2018. Původně měla mít minimálně jednu obří planetu, ukázalo se ovšem, že je situace daleko zajímavější.

20.3.2025 v 8:00 | Karma: 16,59 | Přečteno: 235x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Jak by vypadala Země, kdyby se z Jupiteru stala hvězda?

Sluneční soustava má jen jednu centrální hvězdu – Slunce. Co by se však stalo, kdyby kdysi vzniklo jeho menší dvojče z planety Jupiter? Jaké by byly podmínky pro život na Zemi a jak by se nám žilo na takové planetě?

17.3.2025 v 8:00 | Karma: 20,50 | Přečteno: 317x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Nové vysvětlení barvy planety Marsu

Marsu se říká také rudá planeta. Jeho zabarvení fascinuje lidstvo už po staletí. Vědci dlouho předpokládali, že Mars za svou typickou barvu vděčí hematitu, minerálu železa, který se nachází na jeho povrchu.

13.3.2025 v 8:00 | Karma: 20,63 | Přečteno: 300x | Diskuse | Věda

Nejčtenější

Připravte si zásoby jídla na 72 hodin, vyzývá Evropská unie v nové strategii

26. března 2025  13:16

Občané Evropské unie by si měli připravit zásoby jídla, které jim v případě nouze vydrží nejméně 72...

Proč se to zvrtlo? Trump čekal boxerský pás, ale Zelenskyj ukázal fotky se zajatci

24. března 2025  20:43

Američtí představitelé začali věřit ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, ačkoliv jejich...

Táhněte do pr****! řve gynekoložka ve videu na pacientku. Teď jí hrozí trest

26. března 2025  15:24

Gynekoložka ze středočeských Líbeznic čelí kritice poté, co vulgárně napadla jednu ze svých...

Bombové hrozby v Praze. Policie evakuovala tisíce lidí, odklonila dopravu

20. března 2025  20:59,  aktualizováno  22:44

V Praze se ve čtvrtek večer uskutečnily masové evakuace kvůli nahlášeným bombám v pražské Lucerně a...

Daňové přiznání za rok 2024: využijte formuláře pro internetové podání

24. března 2025  13:34

Jako každý rok i letos musí mnoho podnikatelů, drobných živnostníků i další osoby samostatně...

Ukrajina neuzná vojenskou pomoc USA jako půjčku, řekl Zelenskyj

28. března 2025  18:01

Ukrajina neuzná americkou vojenskou pomoc jako půjčku, ani nepřijme žádnou dohodu ohrožující její...

Vance navštívil vojáky v Grónsku, návštěvu zredukoval. Vítala ho „jednota proti tlaku“

28. března 2025  17:53

Americký viceprezident J.D. Vance přiletěl na americkou základnu Pituffik v Grónsku. Je zde, aby...

Nekrmit, nehladit. Zoo se bojí slintavky, ruší i zážitkové programy

28. března 2025  17:35

Rodiny, které se v těchto dnech chystají do některé z českých zoo, musí počítat s tím, že děti si...

Senátoři navrhli, aby NKÚ mohl kontrolovat Českou televizi a rozhlas

28. března 2025  14:27,  aktualizováno  17:28

Rozšířit pravomoc Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) na prověrku hospodaření veřejnoprávní televize...

Zdravé zoubky? Otestujte dětskou zubní pastu Kinder KAREX
Zdravé zoubky? Otestujte dětskou zubní pastu Kinder KAREX

Hledáme 30 testerek, které se svými dětmi vyzkouší inovativní zubní pastu Kinder KAREX. Tato moderní pasta neobsahuje fluorid, ale využívá sílu...

  • Počet článků 1066
  • Celková karma 20,87
  • Průměrná čtenost 1270x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.